הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הג'וב האיטלקי: אימפריית הג'ודו החדשה

לומברדו נכנס לנעליו הגדולות של באזילה. שמאילוב, היזהר

עומר שרעבי  24.07.21 - 23:00

אחרי שב-2020 הקורונה הכתה באיטליה בלי שום רחמים, 2021 עוד יכולה להסתמן כשנה הטובה ביותר להיות בה ספורטאי איטלקי. מבונוצ׳י ומנצ׳יני בכדורגל עד באזילה ולומברדו על מזרן הג׳ודו בטוקיו.

ביום הקרבות השני באולימפיאדת ריו 2016 עולם הג׳ודו התאהב. זו הייתה אהבה מאיפון ראשון, שני ושלישי, כל הטלה מוצלחת שקידמה את פאביו באזילה לזכייה מפתיעה במדליית הזהב רק גרמה לכולנו לאהוב אותו יותר.

ההתפוצצות של באזילה האלמוני, המדורג במקום ה-29 בעולם, תפסה אותנו ממש לא מוכנים. אולי בדומה לנבחרת איטליה בכדורגל, שהגיעה ליורו 2020 כנבחרת חביבה שביום בהיר תגיע לכל היותר עד חצי הגמר ולבסוף זכתה בגביע.

באזילה סיים את היום הבהיר שלו בברזיל כאלוף האולימפי במשקל עד 66 ק״ג. הדרך לפודיום הייתה מלאה בסלטות, חגיגות מוחצנות וניצחונות מרשימים על טובי הג׳ודאים ובמיוחד זה שבקרב הגמר, מול אלוף העולם המכהן, אן באול הקוריאני.

מיד אחרי האולימפיאדה, פאביו באזילה החליט לקחת הפסקה וליהנות מההישג שהפך אותו לכוכב על בספורט האיטלקי ובאיטליה בכלל. הוא זכה במקום השני בתכנית הריאלטי ״רוקדים עם כוכבים״ ואחר כך נכנס לבית ״האח הגדול״ האיטלקי והיה בין המודחים האחרונים.

כשחזר להתחרות, באזילה היה זקוק לשינוי ואתגר חדש. האופי המוחצן, הכישרון והכריזמה עלו יחד איתו לקטגוריית המשקל עד 73 ק״ג. המקום התפנה ליורש שלו, מנואל לומברדו הצעיר.

מדובר בכישרון ענק. הוא התחיל להתאמן בג׳ודו כבר כשהיה בן 3 בעקבות אחיו הגדול ובגיל 6 הכיר לראשונה את חברו הטוב, פאביו באזילה באקדמיית הג׳ודו של טורינו. כיום הוא בן 22 וכבר הספיק לזכות במדליות זהב באליפות אירופה, במאסטרס, בגרנד סלאמים ואפילו בגרנד פרי של תל אביב.

בניגוד לבאזילה, שהגיע לריו 2016 כג׳ודוקא אנונימי למדי, הציפיות מלומברדו גבוהות במיוחד כיאה לג׳ודוקא המדורג במקום הראשון בעולם. אבל את הדמיון בינהם, ג׳ודו אטרקטיבי וסוחף, אי אפשר לפספס. ״פאביו היה השראה מדהימה בשבילי, בריו הוא השיג משהו מדהים. הוא הטוב ביותר כשהוא אנדרדוג", אמר לומברדו בראיון למגזין הוועד האולימפי.

לומברדו לא מפחד מהציפיות הגבוהות, בטח עם מאצ׳ אפ מוצלח כמו שלו מול צמרת המשקל ושני ניצחונות על סגן האלוף האולימפי אן באול, שמדורג במקום ה-2 בעולם. עם זאת, היריב המפחיד ביותר שצפוי לאיטלקי בטוקיו הוא היפומי אבה היפני, שנחוש לזכות בזהב ביתי באולימפיאדה הקרובה ולא יעשה לאף ג׳ודוקא את החיים קלים. לומברדו פגש את אבה באליפות העולם ב-2019 והפסיד, אך ניצח אותו בגרנד סלאם פריז. אם הכל ילך כשורה, שחזור של הקרב בין הג'ודוקא הטובים במשקל צפוי לקרות רק בחצי הגמר, כשרק אחד מהם יוכל להגיע לגמר.

בצמד ימי השיא של משלחת הג׳ודו מארץ המגף לומברדו יתחרה ביום ראשון במשקל עד 66 ק״ג יחד עם ברוך שמאילוב ופאביו באזילה יתחרה למחרת במשקל עד 73 ק״ג יחד עם טוהר בוטבול. איטליה זכתה באליפות אירופה בכדורגל לא מזמן, העפילה לטורניר האולימפי בכדורסל ואפילו זכתה באירוויזיון. אם זה לא מספיק, הפעם באיטליה מחפשים אלוף אולימפי בג׳ודו. תתפלאו, בשנה כל כך מוצלחת לספורט האיטלקי זה עוד יכול להתגשם.