הנשים טוענות לאפלייה: לא נפתח את העונה

קבוצות הליגה פנו לבג"צ בטענה שהגברים מתוקצבים יותר מהן

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  11.07.19 - 12:22

תגיות: כדורגל נשים

תחילת כתבה

קבוצות הנשים בכדורגל הגישו אתמול (רביעי) את תגובתן לבית המשפט, במסגרת עתירה בבג"ץ בנושא תקצוב והכרה של הליגה השלישית בענף, והודיעו לבג"צ כי משרד הספורט מפלה אותן ומתקצב את הקבוצות בצורה שלא תואמת את הפעילות בענף. הנציגות טענו כי אם לא יועבר התקצוב המלא, הן לא יוכלו לפתוח את העונה הקרובה.

בתגובתן ציינו קבוצות הליגה הראשונה כי בשל הסתמכותן על התקציבים שהובטחו להן על ידי משרד הספורט, הן במסגרת הליך קודם בבג"ץ והן במספר הסכמות מאז, נקלעו קבוצות ליגת העל לנשים בכדורגל לסחרור כלכלי קשה. המצב חמור עד כדי כך שאין ביכולתן של הקבוצות לפתוח את עונת המשחקים הקרובה, אשר מועד תחילתה קבוע לחודש ספטמבר.

בתגובת הקבוצות נכתב: "התנהלותו של משרד הספורט בעניין זה גורמת לאפליה מגדרית קשה ומאיימת להדיר לחלוטין נשים מענף הכדורגל בישראל, המבוסס על קריטריונים אשר מפלים באופן ישר וחד משמעי, 'שחור על גבי לבן', נשים. הקריטריונים האלה קובעים כי נשים (ורק נשים) נדרשות להפעיל לפחות שלוש ליגות בכדי לזכות בתקצוב מלא לליגה הראשונה".

כך, מן התגובה עולה כי משרד הספורט פועל בהתבסס על קריטריונים מפלים, אשר נקבעו על ידו, ובניגוד גמור לכל התחייבויות קודמות שלו להעביר תקציבים נרחבים תוך יצירת ודאות כלכלית לקבוצות הנשים. כמו כן, טוענות הקבוצות כי המשרד פועל אף בחוסר סמכות תוך ניסיון להתערב בכללי המשחק, שבאחריותה הבלעדית של ההתאחדות לכדורגל.

עו"ד קידר, אשר מייצג את קבוצות הנשים, התייחס לפניה לבג"צ: "משרד הספורט התחייב להעביר סכומים נכבדים לכדורגל הנשים, אך כאשר הגיע הזמן להעביר את הכסף, חזר בו וקיזז מאות אלפי שקלים מהסכום. דווקא בענף הספורט הזה, אשר סבל מאפליה היסטורית קשה, ועל כן נדרשת העדפה מתקנת של ספורט הנשים, משרד הספורט ממשיך להנציח את האפליה המשוועת של הספורטאיות בענף, והביא את הקבוצות למצב בו הן מתקשות לפתוח את העונה".

ראש תחום כדורגל הנשים בהתאחדות לכדורגל, שמעון מימון, אמר: "ההתאחדות לכדורגל בישראל והעומד בראש ענף כדורגל הנשים רואים בחומרה רבה את ההפליה והקיפוח המתמשך של משרדי הממשלה ומינהל הספורט בראשה, אשר מונעים מענף כדורגל הנשים את ההקצבות המגיעות לו, בהתאם לאמות המידה. אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו בכדי למנוע את פירוקו של הענף, אשר הוכיח רק לפני כשבוע ימים, במשחק גמר המונדיאל בין ארצות הברית להולנד, את הפוטנציאל הטמון בו, כאשר למעלה מ-850 מילון אנשים ואישה צפו במשחק. כולנו תקווה ששרת הספורט תעשה מעשה, ותנחה את פקידי המשרד לקיים את הבטחותיה".