פה אחד: השרים אישרו את חזרת הליגות

המתווה אושר והפך לרשמי. פרנקל: "המטרה הבאה - הקהל". וגם: הכל על היומיים המותחים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  21.01.21 - 14:13
תחילת כתבה

אם לא יקרה משהו יוצא דופן, חילי טרופר יסיים בקרוב את תפקידו כשר התרבות והספורט בעקבות ההליכה לבחירות. אבל גם אם זה יקרה, חזרת הליגות העליונות, למרות הארכת הסגר בישראל, תירשם בעיקר על שמו. היום (חמישי) השרים הצביעו באופן רשמי על חזרת הליגות הבכירות ובכך שמו קץ למאבקים ואפשרו לקבוצות לחזור להתרכז בספורט.

למעשה, בהצבעת השרים בממשלה המתווה אושר פה אחד ללא מתנגדים. השר חילי טרופר אמר לאחר האישור: "אני שמח על כך שלאחר מאבק הצלחנו להחזיר את המשחקים כבר בסופ"ש הקרוב. נמשיך להיאבק למען החזרת עולם הספורט לפעילות מלאה בכלל הענפים".

אז מה היה לנו ביומיים האחרונים? ראש הממשלה החלופי בני גנץ, שרי כחול לבן, שר הבריאות יולי אדלשטיין והפרופסור נחמן אש הבינו שמעבר להבטחה שניתנה, הנימוקים שסיפק שר הספורט וצוותו היו נכונים. המתווה שקיים באירופה, העובדה שלא מדובר ביותר מדי ספורטאים, החשש מפגיעה במישור הבינלאומי ובמעמד הספורטיבי של מדינת ישראל עמדו לנגד עיניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהחליט להסמיך את אדלשטיין וטרופר לפתור את הנושא.

הטקטיקה של משרד הספורט הייתה לא לעלות את הנושא לדיון בישיבת הממשלה, וכך היה. השיחות בין ראש המטה של חילי טרופר, גיא גוטמן, עם שמואל פרנקל וארז כלפון היו תכופות. הוצאת המכתב לראש הממשלה והמשך הלחץ התקשורתי דרך השחקנים והקבוצות סייעו רבות, כמו גם ההבנה של היועץ הבכיר של אדלשטיין, שלומי וריאט, שהינו אוהד ספורט ונחשב לאיש אמונו של שר הבריאות.

"בסופו של יום צריך לזכור שלמרות בקשת השרים, לא החריגו כלום למעט הספורט בליגות העליונות, וזה אומר הרבה", אמרו גורמים שהיו מעורים בשיחות. "זה ההישג המדהים של טרופר", הוסיפו. בשעות הצהריים המוקדמות המתווה יעלה בשיחות טלפון בין שרי הממשלה ולא צפויים מתנגדים. גם אם יהיו אחדים שיתנגדו, בכל מקרה תהיה רוב להחלטה.

כמו כן, למרות התבטאויות סגורות לפיהם יתפטר אם הליגות המקצועניות לא יחזרו בסוף השבוע, כלפון יישאר בתפקידו וינסה להצעיד את הליגות לסיומן החוקי. בניגוד לליגת העל, שאם לא הייתה מתחדשת היה קשה יותר לסיים אותה במועד הנכון, בליגה הלאומית למנהלת יש יותר מרווח תמרון ולכן לא צפויות בעיות.

"המטרה הבאה - הקהל"
יו"ר מנהלת הליגה שמואל פרנקל אמר: "אני מודה באופן אישי לשר הספורט חילי טרופר, למנכ"ל משרד הספורט רז פרויליך ולראש המטה גיא גוטמן, תודה גם לשר הבריאות יולי אדלשטיין והצוות המקצועי במשרד הבריאות שעבדו מול משרד הספורט ואישרו את החזרה. תודה לכל מי שדחף, התאמץ והכדורסל עמד בראש מעייניו".

"אני שמח שליגת ווינר סל חוזרת לפעילות ועכשיו המטרה הבאה, החזרת הקהל. לאור הודעת ראש הממשלה שב-1 בפברואר חוזר הקהל לתרבות, אנחנו קוראים לראש הממשלה, לשר התרבות והספורט ולשר הבריאות לפתוח גם את אולמות הכדורסל. נשמח לשבת בהקדם עם אנשי המקצוע של משרד הבריאות על מנת לקבוע את הסדרי כניסת הקהל לאולמות".