זו קריסת מערכות: כל האשמים בפיצוץ הדרבי

שיבוץ השופט, זהבי, מחדל אבטחה וחוליגנים. שלמה שרף סוגר חשבון

שלמה שרף
שלמה שרף  03.11.14 - 23:06
תחילת כתבה

זה יום עצוב לכדורגל הישראלי, פשוט התביישתי לראות את מה שקרה. לא זכור לי מקרה כזה כבר הרבה מאוד שנים. ככה אנחנו נראים וזו בושה וחרפה. ויש הרבה מאוד גורמים שחברו לפיצוץ הזה.

1. בראש ובראשונה, איגוד השופטים טעה בגדול כשאלון יפת נשלח למשחק בין מכבי פתח תקוה למכבי חיפה ולא לדרבי. השופט הטוב ביותר היה צריך לנהל את המשחק החשוב ביותר. היה ידוע היטב על המתח שיש בין הקהלים והאשמה בהתלקחות היא קודם כל של איגוד השופטים.

2. השופט טעה כשלא הפסיק את המשחק בפריצה הראשונה של אוהד לדשא, אם אפשר לאדם שעושה כזה דבר אוהד. היה ברור שהאוהד הוא זה שיזם את התגרה ושזהבי ניסה להתגונן. השחקן לא באמת ניסה לפגוע ולא הייתה סיבה לשלוף את הכרטיס לעברו. אם זהבי היה פונה לעבר האוהדים, יוצא מהמגרש ופוגע באוהד, אז שליפת כרטיס אדום הייתה פעולה ברורה ומתבקשת. אך זהבי לא הלך לאוהד, אלא האוהד בא אליו.

3. ומכאן מגיעים לאחריות על כר הדשא. עם כל הכבוד: ערן זהבי הוא אולי שחקן גדול, אבל לערן זהבי אין קלאסה. הוא לא היה צריך להתגרות בקהל עם הפנדל הזה והתנועות שלו, האווירה הייתה חמה ממילא. זה היה מיותר לחלוטין. הבטחון והמשטרה לא היו מוכנים להתפרעות.

4. כמובן שגם האבטחה לא פעלה כיאות. הם היו צריכים להיות במגרש ולהסתכל כל הזמן לעבר הקהל. רק כך היו יכולים לעצור את האוהד התוקף לפני שנכנס. וגם את הפורצים הבאים לכר הדשא. האחריות היא גם של המשטרה, אבל קודם כל האבטחה במקום צריכה לפחות לעשות את עבודתה.

5. הקהל הזה הוא בושה לחרפה וזה בדיוק מה שקורה לנו. בכל מקום אנחנו הולכים ומתגרים והאלימות מתפשטת. כל כך הרבה אספסוף, טיפוסים חסרי תרבות וחסרי צלם אנוש. גם כשזהבי ירד ראו את זריקת החפצים המכוערת לעברו. בושה שאלה האזרחים שלנו. הגיע הזמן שייקחו את הפרחחים האלה ויושיבו אותם להרבה שנים בכלא. צריך להעניש מופרעים כאלה בחומרה. האספסוף הזה בא עם חינוך - או חוסר חינוך - מהבית. פשוט כואב הלב לראות מצד אחד חיילים, בחורים צעירים כמו אלה, נהרגים עבור המדינה ומצד שני את האספסוף הזה מגיע למגרשים והורס את הכדורגל.