קולגנוב עוזב את הארץ: "אני מרגיש יותר רע מפועל זר"

מדליסט הארד מסידני הביא כבוד עצום למדינה, אך כעת נאלץ לעזוב אותה בשל קשיים כלכליים. הקיאקיסט לשעבר, שמובטל מאפריל, החליט לעבור לגרמניה. משרד הספורט: "הוצעה לו עבודה". שרת הספורט רגב: "יכול לשמש השראה כמאמן"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  31.08.15 - 12:02
סיפור עצוב. קולגנוב בימיו כספורטאי פעיל
סיפור עצוב. קולגנוב בימיו כספורטאי פעיל
תחילת כתבה

מיכאל קולגנוב, מדליסט הארד בקיאקים מהמשחקים האולימפיים בסידני, עוזב את הארץ ועובר לאמן במועדון קיאקים בגרמניה. הסיבה? הקיאקיסט לשעבר מובטל מאז חודש אפריל ולא הצליח למצוא עבודה מזה ארבעה חודשים. קלגנוב, שכאמור עלה על הפודיום בשנת 2000 ובעל שלוש מדליות באליפויות עולם (שתיים מזהב) ושלוש מדליות מאליפויות אירופה (שתיים מזהב) הביא כבוד עצום למדינה, אך כעת צריך לעזוב אותה. 

"משנת 2008 כשפרשתי אני לא מוצא עבודה מסודרת וכמו שצריך. בהתחלה עוד עבדתי כמה שנים במועדון הקיאקים בטבריה. מחודש אפריל אני מובטל, לא מצליח למצוא עבודה, אני מקבל כבר ארבעה חודשים דמי אבטלה", סיפר קולגנוב לערוץ הספורט.

 

"שלחתי קורות חיים למקומות כאן בארץ וגם בחו"ל. כשאני רואה שאני לא מתקדם פה ורק נופל למטה אין לי ברירה אלא לעזוב", המשיך קולגנוב. "אני את שלי נתתי למדינת ישראל., את כל החיים הספורטיביים שלי הקדשתי לעצמי ולמדינה, נפגעתי פיזית ומנטלית, אין לי קרנות או פנסיה בתור ספורטאי, אין לי כלום. אפילו את הניתוח בגב שעברתי לפני שנה מימנתי בעצמי. אני לא פגוע מהמדינה, פגוע מהמערכת שהיא לא יודעת לתחזק ולשמר את האנשים שלה".

לאחר מכן הוסיף קולגנוב: ""אני מרגיש גרוע יותר מעובד תאילנדי. אני כבר בן ארבעים, עם משפחה, שני ילדים וחייב לדאוג לעצמי. מ-2008 אין לי עבודה מסודרת, כמה אפשר לחכות? אני מקווה שעכשיו יהיה לי טוב, זה כל מה שאני מאחל לעצמי".

ממשרד הספורט הגיבו לדברים ובהודעה שהוציאו נכתב: שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, מביעה צער על החלטתו של מיכאל קלגנוב לעזוב את ישראל. למיכאל קולגנוב הוצעה עבודה במועצה האזורית עמק הירדן ובמרכז הימי בטבריה. הוא קיבל גם הצעות עבודה באילת ומועדון כפר המכביה.

השרה רגב עצמה אמרה: "למדליסט קולגנוב היסטוריה מפוארת ואני תקווה כי הוא יחזור לישראל. אין ספק כי ניסיונו כספורטאי וכסמל יכול להוות השראה בתפקיד מאמן הספורטאים האולימפיים".

מיכאל קולגנוב בן ה-40 נולד בטשקנט שבאוזבקיסטן והחל להתאמן כקיאקיסט כבר בגיל 14. הוא עלה לישראל ב-1996 והתגורר בחיפה, שם התאמן במועדון השייט של הפועל חיפה. בהמשך עבר להתאמן בהפועל עמק הירדן וכעבור שנה כבר החל לייצג את ישראל בתחרויות בינלאומיות. באליפות העולם בהונגריה ב-1998, קולגנוב זכה בשתי מדליות ראשונות בקריירה שלו, אחת מהן זהב בשיוט למרחק של 200 מטרים. שנה לאחר מכן הגן על המדליה, כשזכה בה גם באליפות העולם במילאנו.

הפעם הראשונה בה התחרה קלגנוב באולימפיאדה הייתה בסידני 2000, בה הוא זכה במדליית ארד למרחק של 500 מטר, המדליה היחידה של ישראל באותה אולימפיאדה. בבייג'ין 2008 קולגנוב נשא את דגל ישראל בטקס הפתיחה היוקרתי והגיע לשלב חצי הגמר בשיוט 1,000 מטרים.