אור וצל: פאריס סאן ז'רמן מחזיקת הגביע הצרפתי

סימנה וי: בתום משחק סוער וקשוח, בלי הרבה כדורגל, האלופה רשמה לעצמה תואר מס' 13 אחרי 0:1 על סנט אטיין. ניימאר כבש (14), אמבפה נפצע ועלול להחמיץ את אטאלנטה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  25.07.20 - 00:12
תחילת כתבה

לתומאס טוכל היו שתי מטרות הערב, בגמר הגביע הצרפתי: האחת, ברורה מאליה - להביא לאימפריה הצרפתית את הגביע ה-13 בתולדות המועדון, והשלישי בארבע השנים האחרונות. השנייה פחות מובנת מאליה, והיא - כמאמר שירה של להקת פיקוד מרכז, "לחזור הביתה בשלום".

בראשונה, פ.ס.ז' עמדה - היא גברה הערב (שישי), 0:1 על סנט אטיין והניפה את הגביע הצרפתי. בשנייה, קשה להגיד שעמדה: הכוכב הגדול שלה, קיליאן אמבפה, נפצע אחרי 28 דקות, הוחלף ובהחלט עלול להחמיץ את המשימה החשובה באמת שלה: ליגת האלופות, שם תתמודד ברבע הגמר מול אטאלנטה ב-12.8 (עוד פחות מחודש).

זה היה ערב משונה מאוד באצטדיון סנט דני הצרפתי: הכדורגל המקומי חזר, סוף כל סוף, אחרי ארבעה חודשים ארוכים וליגה שהופסקה בדמי ימיה. מאות צופים אכלסו את היציעים, כולל הנשיא עמנואל מקרון, אך על הדשא - זה הרגיש הכל חוץ מחגיגי. סנט אטיין אמנם באה כאנדרדוג, אבל התעקשה גם לנשוך - לבצע לא מעט עבירות חריפות, שגרמו לה לקבל כרטיס אדום אחד, ונדמה שיכולה היתה לקבל עוד אחד אלמלא רחמנותו של השופט אמאורי דלרו.

מנגד, פ.ס.ז' לא הרשימה, אבל הצליחה לייצר ניצוצות - וזה לא מעט אחרי פגרה כה ארוכה. טוכל יכול לסמן וי על עוד תואר שהשיג בבירת צרפת, עוד ניצחון ועוד משחק שבו שמר על שער נקי. לפריזאים יש דאבל רביעי בהיסטוריה, מה שמשווה את ההישג לזו של הקבוצה אותה ניצחה, סנט אטיין. בעוד שבוע, היא תוכל להשלים תואר משולש, עם זכייה בגביע הליגה מול ליון - ואולי, בעזרת האל הטוב (ומערכת הרפואה הצרפתית, שתעזור לאמבפה להחלים), גם את התואר הנכסף באמת, את זה שפאריז לא זכתה בו מעולם. גביע אירופה לאלופות.

מהלך המשחק
האירוע המסעיר הראשון במשחק התרחש אחרי פחות משתי דקות: איוון מאקון עם כניסה חריפה בניימאר, השופט שלף לו צהוב. אחרי חמש דקות, כמעט שער מפתיע לסנט אטיין! חמומה השתחרר בתוך הרחבה ושלח בעיטה חזקה - שהלכה אל הקורה של קיילור נבאס. החמצה גדולה לירוקים.

בדקה ה-14, סוף סוף שער ראשון לפריזאים: קיליאן אמבפה ניצל שגיאה בהגנה הירוקה, השתחרר ובעט - מולאן הדף לרגליו של ניימאר, ששלח בעיטה מדויקת וחדה אל המשקוף ופנימה. 0:1 פ.ס.ז'!

אבל, למרות השער, סנט אטיין לא הורידה את הראש - ושתי דקות אח"כ, דניס בואנגה קיבל כדור טוב מחמומה ושלח בעיטה משלו, הפעם קיילור נבאס הדף. כבר אחרי 20 דקות, חילוף ראשון של תומאס טוכל: טילו קהרר נפצע ולא יכול היה להמשיך, קולין דאגבה החליף אותו. מצד שני, המכונה של טוכל התחילה להתעורר: בדקה ה-25 כדור ארוך ממרכז השדה הגיע אל אנחל די מריה, ששלח בעיטה מרהיבה מהאוויר - מולאן הדף בווירטואוזיות. כמעט השני של הפריזאים.

שתי דקות לאחר מכן, התפתחה קטטת ענק במשחק: לואק פראן ביצע עבירה ברוטאלית על קיליאן אמבפה, מה שגרם לחילופי דחיפות בין השחקנים. אמאורי דלרו התלבט ובסוף גילה רחמנות, פראן קיבל רק כרטיס צהוב - עד שהלך ל-VAR, שינה את דעתו - פראן הורחק בדקה ה-31, סנט אטיין בעשרה שחקנים! מיד לאחר האירוע, אמבפה לא יכול היה להמשיך - והוחלף ע"י פאבלו סראביה.

המשחק הקשה של סנט אטיין נמשך בדקה ה-38, כאשר מחדי קמארה נכנס בחריפות בליאנדרו פארדס. דלרו שוב ריחם ושלף רק צהוב - השלישי של הירוקים והשישי בסה"כ במשחק אחרי קצת יותר מחצי שעה. בתחילת תוספת הזמן של המחצית הראשונה די מריה ניסה לסובב לשער, אבל מולאן הדף לקרן. במחצית 0:1 לפ.ס.ז'.

המחצית השנייה נפתחה יחסית על מי מנוחות. בדקה ה-58 אנחל די מריה קיבל כדור מצוין ובעט ליד הקורה של מולאן, שאחרי חצי דקה הדף כדור נוסף מבעיטה חזקה של פארדס מחוץ לרחבה. שמונה דקות אח"כ, סנט אטיין הגבירה את הלחץ במטרה להשיג את השוויון: כדור חופשי עלה לרחבה, אבל פספס את הנגיחה של דבושי. את כדור הקרן ניסה וואהבי חאזרי לסובב לשער, אבל קיילור נבאס הדף.

כיאה למשחק הראשון אחרי ארבעה חודשים, הוא ירד ברמתו במחצית השנייה וכמות המצבים פחתה דרסטית. שתי הקבוצות נחלשו, וההזדמנויות היו הרבה פחותות מהחלק הראשון של 90 הדקות. בדקה ה-73 קיבל פאבלו סראביה המחליף מסירת עומק נהדרת, הוא היה לבדו מול ג'סי מולאן (הטוב בשורות סנט אטיין), אבל בעט לא מספיק טוב והשוער האורח הדף ומנע 0:2.

בדקה ה-76 סנט אטיין שוב ניסתה להשוות, הפעם מבעיטה של איוון ניוו-נופה מרחוק - נבאס קלט בלי קושי. בדקה ה-85 אידריסה גיי יכול היה להכפיל את התוצאה, אבל הכדור חלף ליד הקורה של מולאן. סנט אטיין עוד ניסתה להשוות בדקות האחרונות, אבל פספסה. בסיום, 0:1 לפאריס סאן ז'רמן שזוכה בגביע הצרפתי.