הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מחיר התוקפנות: הסנקציות האפשריות מפלישת רוסיה לאוקראינה

אחרי הפלישה לאוקראינה, רוסיה עלולה לשלם מחיר כלכלי וספורטיבי גדול. ברחבי אירופה קוראים להזזת גמר האלופות מסנט פטרסבורג, ומה יעלה בגורל פלייאוף המונדיאל? המשמעות הספורטיבית

דני פורת
דני פורת  24.02.22 - 14:09

הפלישה החלה. כוחות צבאיים רוסיים עברו הבוקר (חמישי) את הגבול לאוקראינה בצעד שעלול להוביל למלחמה כוללת לאחר הפצצות שנשמעו בקייב, חארקוב ובאיזור דונבאס. באוקריאנה חל חוק החירום הצבאי וחלק מהתושבים נמלטו מערבה. בעולם כולו מגנים את הפעולה הצבאית האכזרית של פוטין וחייליו. כיצד האירועים ישפיעו על שתי המדינות מבחינת הכדורגל?

מה יעלה בגורל מנור סולומון והליגה האוקראינית?
בעקבות החלת חוק המשטר הצבאי במדינה, הליגה האוקראינית תושבת לפחות ל-30 הימים הקרובים. הליגה היתה אמורה להתחדש בסוף השבוע לאחר פגרת חורף ארוכה, אבל זה כבר לא יקרה בפברואר-מרץ. קבוצתו של סולומון, שחטאר דונייצק, עשויה להעביר את פעילותה ללבוב הקרובה לגבול עם פולין, כאשר כל השחקנים הזרים מברזיל (של שחטאר ודינמו קייב) כבר מחפשים לחזור למולדתם. נבחרת אוקראינה הוגרלה מול סקוטלנד בפלייאוף המונדיאל בסוף החודש וכמובן לא נמצאת בהכנות האידיאליות למפגש כל כך חשוב.

האם גמר ליגת האלופות יתקיים בסנט פטרסבורג?
בימים האחרונים הלכו וגברו הקולות באירופה לקחת לרוסיה את זכות האירוח מגמר ליגת האלופות שיערך ב-28 למאי בסנט פטרסבורג. צעד זה, עשוי להתקבל כבר ביום שישי בישיבת חירום של אופ"א שתדון בכל הנושאים הרלוונטים. במקרה של חלופה, משחק הגמר יכול לעבור ללונדון או מינכן, ערים שבכל מקרה מתכוונות לארח את גמר ליגת האלופות בשנים הקרובות. במקביל, קוראים לאופ"א להפסיק את חוזה האימוץ עם גזפרום, חברת הגז הרוסית שמספקת שירותים לכל מערב אירופה.

מה יעלה בגורלן של הקבוצות הרוסיות והאוקראיניות באירופה?
צריך לזכור כי מאז החלה הלחימה במזרח אוקראינה וחצי האי קרים ב-2014, אופ"א ופיפ"א נקטו בגישה מאוד סלחנית. ולמעשה, מנעו להפגיש בין קבוצות רוסיות ואוקראיניות בהגרלות של ליגת האלופות והליגה האירופית וכן בטורנירי נבחרות.

השוני הפעם שפוטין הסיר את המסיכות. ההכרזה של הנשיא הרוסי בשבוע שעבר על הכרה במחוזות דונייצק ולוהנסק כעצמאיות (בעבר טען שמדובר בכוח וולנטרי שפעל שם), ושליחת כוח צבאי למדינה ריבונית, מתפרשות כצעד תוקפני שיש לפעול נגדו. אגב, רק שתי קבוצות רוסיות נשארו בליגה האירופית: ספרטק מוסקבה (שמינית גמר) וזניט סנט פטרסבורג (32 האחרונות) וצריך לעקוב האם יאפשרו להן להמשיך לשחק או לארח את משחקיהן בבית.

האם רוסיה תורחק מהמונדיאל?
נשיא פיפ"א, ג'יאני אינפנטינו, נמצא בקשרים מצויינים עם ולדימיר פוטין מאז המונדיאל ב-2018, אותו רוסיה אירחה. הרוסים זכו גם באירוח ארבעה משחקים ביורו האחרון (סנט פטרסבורג) וכאמור באירוח גמר האלופות ב-2022 - דבר שמעיד יותר מכל על היחסים הבריאים שלה גם עם אופ"א. יש לציין כי הנבחרת הרוסית בכדורגל לא נפגעה בשום צורה מהרחקת האתלטים הרוסים והסנקציות נגד הוועד האולימפי הרוסי באולימפיאדות האחרונות, אבל עכשיו הכל יכול להשתנות.

בשלב הראשון קיימת עננה סיבוב אירוח משחקים ברוסיה. הנבחרת הלאומית אמורה לארח במוסקבה את פולין בסוף החודש בפלייאוף המונדיאל ואם תעלה לגמר היא תפגוש בבית את שבדיה. גם הפולנים וגם השבדים ביקשו הבהרות מפיפ"א והסיכוי שהמשחקים יתקיימו ברוסיה קטנים. רוסיה גם תשתתף בבית של ישראל בליגת האומות הבאה. הודעת הגינוי של אופ"א מאוחר יותר היום בנוגע לפלישה הרוסית, מחזקת את ההערכה כי הרוסים יפגעו. בכל מקרה, אם יחליטו על סנקציה חריפה ומרחיקת לכת מסוג של השעית רוסיה מכל פעילות, הדבר תלויה גם במשך והיקף הלחימה באוקראינה.

האם יש תקדים להרחקת נבחרת בגלל מלחמה?
התשובה היא כמובן שכן. הסיפור המפורסם ביותר הוא של יוגוסלביה שהעפילה ליורו 1992 שנערך בשבדיה, אבל בעקבות הלחימה עקובה מדם בבלקן, שנערכה שלוש שנים, הוחלט להרחיק אותה. דנמרק, שזכתה מההפקר, הוקפצה במקומה, ובאופן סנסציוני גם זכתה באליפות אירופה.

מה השלכות של הסנקציות הכלכליות על רוסיה?
כמנוף של לחץ, הממשל האמריקאי והאיחוד האירופי מתכוונים ללכת על הראש של בכירים בממשל הרוסי ולעקל להם נכסים בארה"ב ובאירופה. כבר עכשיו ידוע כי צסק"א נמצאת ברשימה משום שהיא בבעלות בנק הממשלתי הרוסי החזק VEB. הדבר עלול להקשות על התזרים של אחת מקבוצות הפאר הרוסיות.