$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

להבין את קיילור נבאס: המיוחד בשוער קוסטה ריקה

אולי יש לא מעט שוערים טובים ממנו, אבל לא בטוח שיש הרבה שוערים כמוהו. כעת הוא חוזר לסיטואציה בה הוא פורח. יוביל את הנבחרת שלו למונדיאל?

רועי ויינברג
רועי ויינברג  14.06.22 - 16:00

תגיות: קיילור נבאס

יש משהו כפוי טובה או טרגי בתפקיד של שוער. הוא יכול להוציא את החשק  לאוהדים, במקרה הטוב של הקבוצה היריבה (טיבו קורטואה בגמר ליגת האלופות 2022) ובמקרה הרע של הקבוצה שלו (לוריס קריוס בגמר ליגת האלופות 2018). הוא לא צריך לספק רגע אחד של גאונות כמו שחקני השדה, אלא לעמוד פעם אחרי פעם ולעצור אותם. זה משפיע באופן מסוים על עולם המושגים שלנו.

מקצוע שמעדיף עקביות על הברקות רגעיות (תפקיד של השוער הוא למנוע שערים במשך 90 דקות ולא להבקיע אחד או שניים),  יכול להוביל למצב שבו אנחנו לא מבינים כמו שצריך שוערים. יכול להיות שזה מה שקרה עם קיילור נבאס.

שוער נופל
הרזומה של נבאס מדהים. רבע גמר מונדיאל עם קוסטה ריקה הקטנה ב-2014, שלוש זכיות רצופות בליגת האלופות במדי ריאל מדריד, הרבה מאוד הצלות הירואיות. אין שוערים שהגיעו להישגים האלה באלופות, אין הרבה שוערים שהגיעו להישגים גדולים עם נבחרת קטנה ועשו קריירה מרשימה גם בקבוצות גדולות. הוא כן.

ובכל זאת, רובנו מדרגים אותו מתחת לשוערים גדולים אחרים מדורו. הוא משמעותית פחות טוב מנוייר, וכך גם מג'יאנלואיג'י בופון (ששיחק ברמות הגבוהות במקביל לנבאס, לפחות ברוב השנים), אליסון, קורטואה ואולי גם מארק אנדרה טר שטגן. ויש הצדקה לכך.

הוא ספג שערים מגוחכים בחצי גמר וגמר ליגת האלופות, לקח סיכונים מיותרים ועשה הרבה טעויות. לכן, למרות המאזן, הוא לא הרשים יותר מדי בליגות בהן שיחק וזכה באליפות רק פעמיים כשוער ראשון, פעם אחת עם ריאל מדריד שספגה יותר משער למשחק באותה עונה ופעם אחת עם פ.ס.ז' בליגה הצרפתית.

נבאס הוא הדבר הקרוב ביותר שיש לשוער התקפי. יציאות מהשער, אחד על אחד לא הכרחי, משחק בקו גבוה ומעט שאננות שלא מאפיינת שוערים שהמטרה שלהם היא למנוע מהמשחק ליפול. לכן פריז סן ז'רמן העדיפה את ג'יאנלואיג'י דונארומה העקבי והצעיר יותר על נבאס והוא הפך העונה לשוער מחליף. לכן טיבו קורטואה הגיע מצ'לסי על חשבונו.

ריאל ניסתה לדחוק את נבאס פעם אחרי פעם. פעם אחת זה היה עם הפקס שהשתבש במקרה של דויד דה חאה, פעם אחת זינדין זידאן התנגד להגעתו של קפה אריסבלגה. נבאס סופג שערים קלים, ובענף שבו טעות של שוער יכולה להיות חורבן בית שלישי, המועדון הגדול בעולם לא היה יכול להרשות את זה לעצמו.

שוער קם
הימים הרעים של נבאס היו ממש רעים. מביכים, חובבניים, כאלה שגם שוערים בליגת העל לא היו סופגים. הכל נכון. מצד שני, הימים הטובים שלו היו ממש טובים. כאלה בהם הוא ניצח קבוצות לגמרי בעצמו. זה קרה במשחק בו הוא הציל את ריאל מדריד 8 פעמים מול באיירן מינכן בחצי גמר האלופות ב-2018, עונה שנגמרה בזכייה של הבלאנקוס.

הוא היה נהדר בקמפיין ב-2020 בו פריז סן ז'רמן הגיעה לגמר אחרי משחק בו עצר עשרה כדורים מול ריאל מדריד, ובשמינית הגמר ב-2021 סיים עם 9 הצלות במשחק אחד מול ברצלונה (1:1, פ.ס.ז' עלתה). הוא בלט גם בחצי הגמר מול אתלטיקו מדריד ב-2017 והרשימה עוד ארוכה. כשנבאס טוב, אי אפשר להבקיע לו. אבל הגדולה של נבאס לא מתבטאת רק בזה.

מומנטום שלילי יכול לקרות בכדורגל, וקרה לנבאס, אבל הוא הוכיח שהוא יכול לעמוד נגדו. הוא בעצמו היה חלק מהחבורה מלאת האופי של הבלאנקוס שהשתלטה על ליגת האלופות בין 2014 ל-2022, ויכולת ההתאוששות שלו מהביקורת והטעויות, לעתים תוך דקות ממש, הפכה אותו לשוער כל כך גדול.

לכן הוא במיטבו במשחקים הגדולים באמת, כמו משחקי גמר אלופות או טורנירים בינלאומיים. כי הוא מהבודדים שיכולים להיות בשיאם גם כשהמציאות פוגעת לכולם בפנים. יש שוערים יותר טובים ממנו, אין ספק, אבל מעטים השוערים שיותר טובים במשחקי נוק-אאוט מנבאס.

הערב (21:00) אנחנו נקבל אותו במשחק כזה פעם נוספת, במוקדמות המונדיאל מול ניו זילנד. בקמפיין המוקדמות האחרון היו 18 שערים צפויים נגד הנבחרת שספגה 8 בלבד, כי הוא פשוט עשה את הפעולות הנכונות פעם אחרי פעם כשהלחץ עליו. מול ניו זילנד הוא יפגוש חלוצים פחות מאיימים מהכוכבים הגדולים בעולם. גם נבאס עצמו לא השחקן שהיה בעבר, אבל יש כאן הזדמנות לריקוד לפני אחרון של אחד השוערים הגדולים.

יכול להיות שמונדיאל 2022 יהיה הרגע הגדול האחרון של נבאס על הבמה הגדולה, ולא סביר שנראה קמפיין מדהים כמו הקמפיין בו הוא וקוסטה ריקה הגיעו עד לרבע הגמר ב-2014. אבל המשחק מול הניו זילנדים, ובאופן כללי כל הקריירה של נבאס, אולי השוער הגדול בכל הזמנים ביבשת, נותנים לנו הזדמנות להסתכל קצת אחרת על שוערים.

לא כמכונות שחייבות להיות מדויקות כל הזמן, אלא על שחקנים שגם יכולים לטעות, גם יכולים לתפוס ימים מדהימים וגם לרתק את הקהל לא פחות מחלוצים. נבאס הצליח לזכות בתארים רבים עם הרבה ביקורת מסביב. הוא לא עשה את זה כי הוא היה מוכשר במיוחד או בגלל הרבה מזל, אלא כי הוא פשוט לא הפסיק ללכת.