הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זן נכחד: הרוח של סוארס חיה באורוגוואי

עם גישה בלתי מתפשרת וללא גינונים, הכוכב מחפש עוד קופה

נועם ברדא  16.06.19 - 19:00
(Getty)
(Getty)

ווינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה בעבר ואחת מהדמויות המעניינות ביותר לאורך ההיסטוריה טען כי "כשאתה מנצח במלחמה, כל החלטה שלך מוגדרת כנכונה וחכמה". לא בכוונה, המנהיג האגדי הצליח לתאר כמעט באופן מפליא את הגישה של חלוץ ברצלונה ונבחרת אורוגוואי, לואיס סוארס, לכדורגל ולמשחק בכלל. בעולם התקשורת החברתית והפייר-פליי, סוארס נחשב לזן נכחד. כזה שמוכן לנצח בכל מחיר, ולא משנה מה תהיה הדרך.

במהלך הקריירה, החלוץ הקטלני היה מעורב בלא מעט תקריות ושערוריות. בניגוד לכוכבים אחרים, רובן התרחשו על המגרש, וכמעט כולן יצרו ויכוחים ואי הסכמה. למרות יכולת נהדרת על המגרש, לואיס סוארס מעולם לא היה או יהיה קונצנזוס בעולם הכדורגל. יש רק מקום אחד בו אין לגביו מחלוקת וזה במולדתו, אורוגוואי. רגע לפני פתיחת הקופה אמריקה בברזיל ואחרי שחזר מפציעה, מספר 9 עומד בפני משימה לאומית נוספת.

חידה ושמה לואיס
השערים, המספרים ורגעי ההתעלות בקלאץ' שסיפק סוארס במהלך הקריירה לא מותירים מקום לספק מקצועי. בד בבד, כמעט בכל פתיחת עונה בשנים האחרונות תמיד היה נראה כאילו זוהי שירת הברבור של החלוץ. לעיתים הוא נראה מסורבל, כבד ואפילו עם משקל עודף. בכל פעם הוא היה דואג לתשובה חדה. "תמיד מישהו מדבר על היכולת של סוארס. תמיד אני שומע טענות כלפיו", אמר מאמן ברצלונה, ארנסטו ואלוורדה, "אך בסופו של דבר, הוא נותן את התפוקה".

זו לא רק היכולת שהופכת את החלוץ לאהוב כל כך במערכות בהן הוא נמצא, זו גם המחויבות והעבודה הקשה. במהלך המאבקים של ברצלונה העונה, בחלקים רבים של העונה עלה סוארס למגרש כשהוא סוחב פציעה טורדנית אשר מצריכה ניתוח. למרות זאת, הוא עבד קשה עבור קבוצתו ונבחרתו. רק לקראת סוף העונה, ולפני שריקת הפתיחה של הקופה אמריקה, החליט לעבור ניתוח על מנת להגיע בכשירות מלאה לטורניר הגדול.

המספרים שסוארס ניפק העונה טובים כמעט עבור כל שחקן התקפה בעולם. אך לעומת הסטנדרטים שהציב לעצמו, בהחלט מדובר בעונה פחות מוצלחת. בסך הכול, 'אל פיסטולרו' כבש העונה 25 שערים והוסיף 13 בישולים. זוהי ירידה ניכרת, אך טבעית לגמרי בתפוקה של החלוץ בן ה-32. והעונה הזו, יחד עם מצבו הגופני שהסתבך, הורידה לפתע לתכולים מאורוגוואי את האסימון: זה יכול להיות הטורניר האחרון שלו. "הוא שחקן מכריע וחשוב מאוד עבורנו", החמיא אוסקר טבארס. ומאמנו הלאומי לא סתם זורק מחמאות באוויר. סוארס הוא מלך השערים של נבחרת אורוגוואי בכל הזמנים עם 56 כיבושים, החשיבות המקצועית שלו עבור הנבחרת היא אדירה, אבל זה לא הכול.

מנהיג ללא סרט
רגע לפני שריקת הפתיחה במונדיאל 2018, נזכר טבארס בתקרית של סוארס במונדיאל 2014, במהלכה נשך החלוץ את בלם נבחרת איטליה ג'יורג'ו קייליני. "אני חושב שהוא מגיע הרבה יותר בוגר לטורניר הזה", החמיא מאמנו. ועל הדשא, הוא סיפק את התשובות. אורוגוואי הגיעה לרבע הגמר, שם נכנעה לאלופת העולם הנכנסת, צרפת. התכולים, בהובלתו של סוארס הציגה כדורגל בוגר, אחראי וחסר פשרות. אדינסון קבאני כבש יותר, לואיס סוארס לקח את האחריות וגילה מנהיגות עבור חבריו לנבחרת, אך מנהיגות מסוג אחר.

בדרך כלל מצפים ממנהיג להיראות ייצוגי ואלגנטי או לפחות לענוד סרט קפטן. לואיס סוארס לא עונה על אף אחת מההגדרות הללו, אך הסחף שהוא יודע לייצר סביב חבריו ותחושת המחויבות הגדולה – הופכת אותו למנהיג של נבחרת אורוגוואי על כר הדשא. "המפתח שלנו הוא רוח הנבחרת", הסביר כוכבה של ברצלונה, "הנבחרת שלנו בנויה על מחויבות ולא על אינדיווידואליזם, אנחנו נלחמים על כל כדור וזה צריך להיות ערך עליון".

למרות ההתנהגות השנויה במחלוקת, ההצגות והפרובוקציות באורוגוואי סומכים על סוארס שגם אחרי עונה לא טובה במונחיו שלו, יידע לנווט את הנבחרת שמורכבת גם משחקנים צעירים חסרי ניסיון. "מישהו שכבר חווה חוויות בנבחרת הלאומית חייב לקחת את האחריות", הודה החלוץ, "אני חושב שהשחקנים הצעירים והחדשים תמיד צריכים תמיכה. צריך לנסות להבין אותם, ולעזור להם בכל דרך, גם אם לעיתים זה מסובך".

המסר המנהיגותי ולקיחת האחריות הופכת את טורניר הקופה אמריקה בברזיל לקריטי עוד יותר עבור סוארס. לא רק תואר גדול שעומד על הפרק, אלא גם סגירת מעגל במשימות הלאומיות. החל מ"יד האלוהים" המפורסמת נגד גאנה במונדיאל 2010 ("זה היה שווה את זה"), דרך ההצטיינות בקופה אמריקה 2011 דרך הטורנירים קשים ב-2014, 2015 ו-2016 ועד מונדיאל 2018, שהשיב את הגאווה לעם באורוגואי. 'אל פיסטולרו' רוצה לסיים את המשימה הלאומית האחרונה שלו כשהוא בשיאו בצורה הטובה ביותר. סוארס לא מתכוון לוותר על שום כדור, בתקווה שכל החלטה שייקח במהלך הטורניר תהיה מוגדרת כנכונה וחכמה, בדיוק כפי שהתכוון צ'רצ'יל.