צ'מטאי תקבל אזרחות ותייצג את ישראל בריו

סוף לסאגה. רצת המרתון תהיה ה-19 במשלחת: "רוצה לכבד את המדינה"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  15.03.16 - 08:33
צ'מטאי. תקבל דרכון ישראלי
צ'מטאי. תקבל דרכון ישראלי
תחילת כתבה

רצת המרתון לונה צ'מטאי צפויה לקבל ביומיים הקרובים אזרחות ישראלית. אחרי סאגה ארוכה שהתחילה עוד ב-2015, אפשר להגיד שההליך הבירוקרטי קרוב לסיום, כאשר המרתוניסטית מחכה כעת להודעה ממשרד הפנים לגבי טקס ההשבעה והענקת האזרחות במעמד שר הפנים אריה דרעי.

ברגע שתקבל את האזרחות באופן רשמי, היא תוכל כמובן לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בריו בקיץ. חשוב לציין כי על פי תקנון הוועד האולימפי, על מנת שספורטאי יוכל להתחרות במשחקים האולימפיים הוא צריך בין היתר לייצג את המדינה בתחרויות בינלאומיות כשנה לפני המשחקים, סעיף שצ'מטאי לא עומדת בו. עם זאת, מנכ"ל הוועד האולימפי הישראלי, גילי לוסטיג, כבר הבהיר כי המרתוניסטית תיחשב לחריגה וכי הדבר כבר מוסכם על הנהלת הוועד.

כזכור, צ'מטאי קבעה את הקריטריון למשחקים במרתון ת"א לאחר שעצרה את השעון על 2:40:16 שעות. היא הגיעה לארץ ב-2008 על מנת לעבוד בקונסוליה הקנייתית, החלה להתאמן בריצה ופגשה את המאמן דן סלפטר. לימים השניים התאהבו, נישאו ויש להם ילד משותף, רוי בן השנה ושלושה חודשים.

צ'מטאי תהיה הספורטאית הישראלית ה-19 שמבטיחה את מקומה בריו והאתלטית השישית במשלחת, אחרי חנה קנייזייבה-מיננקו, מרגריטה דורוז'ון, דימה קרויטר, דונלד סנפורד ומוגס טסמה.

"אני לא מפסיקה להתרגש מהתמיכה ומהאהבה שאני מקבלת, ומהמעמד של קבלת האזרחות", סיפרה צ'מטאי לערוץ הספורט, "יהיו לי שנים רבות בהן אייצג את מדינת ישראל בזירה הבינלאומית ואשאף להביא כבוד למדינה זו שהיא חלק בלתי נפרד ממני. השיא עוד לפני".

דן סלפטר, בעלה ומאמנה, אמר: "התקופה האחרונה הוכיחה לי מהו כוחה של מדינת ישראל. הדחיפה מהאנשים סביבנו, מהתקשורת ומעוברי אורח ברחוב שנחשפו לסיפור, חיממו את הלב. אין שמח מאיתנו שהדברים נתמכו גם אצל מקבלי ההחלטות שרואים בבת זוגי מישהי שעתידה לתרום לתדמיתה החיובי של המדינה. תודה".