הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פילנובסקי באל' אירופה, אבל ראשון לציון תעתור

דרמה בהתעמלות: אנשי האגודה טענו שהתחרות לא עמדה בחוקה הבינ"ל

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  09.04.16 - 13:21
פילנובסקי. תמתין להכרעה בעניין העתירה (getty)
פילנובסקי. תמתין להכרעה בעניין העתירה (getty)
תחילת כתבה

אליפות ישראל בהתעמלות אמנותית שנערכה אתמול (חמישי) סיפקה הפתעה, כשויקטוריה פילנובסקי (מכבי רקפת פ"ת) גברה על נטע ריבקין (מכבי ת"א), המתעמלת הבכירה של ישראל, והוכתרה לאלופת הארץ. בנוסף פילנובסקי זכתה בכרטיס השני לאליפות אירופה שתיערך ביוני בחולון, לאחר שעקפה את לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ) בסיכומן של שתי תחרויות מבחן. האליפות הייתה תחרות המבחן השנייה, כשהראשונה הייתה גביע העולם בפזארו, שם אשרם הובילה ב-0.6 נקודות. 

אם חשבנו שהדברים נסגרו אתמול על המשטח במלחה טעינו. לאתר ערוץ הספורט נודע כי אגודת ראשל"צ צפויה להגיש בתחילת השבוע עתירה לבית הדין העליון של איגוד הספורט בדרישה לפסול את אליפות ישראל או לחילופין לפסול אותה כחתרות קריטריון לאליפות אירופה ולקבוע במקומה תחרות אחרת.

העתירה נשענת על כך שהתחרות לכאורה לא עומדת בדרישות החוקה הבינלאומית, בכל מה שקשור לצוות השיפוט. כידוע, הציון שמקבלת המתעמלת מחולק לרמת הביצוע שלה ולדרגת הקושי של התרגיל. על פי החוקה הבינלאומית בתחרויות צריכות להיות 4 שופטות ששופטות את דרגת הקושי של התרגיל ועוד  4-5 שופטות שאחראיות לשפוט את הביצוע של המתעמלת (באליפויות עולם ובמשחקים האולימפיים ישנה הוספה לצוות השיפוט).

כאמור במרכזה של אליפות ישראל עמד המאבק בין פילנובסקי לאשרם, וכדי למנוע משוא פנים וחוסר אובייקטיביות האיגוד החליט שבתחרות לא תשפוטנה שופטות ישראליות אלא  שופטות זרות בינלאומיות בלבד. סך הכל היו אתמול חמש שופטות - שופטת ראשית מאקוראינה, שתי שופטות ששפטו את דרגת הקושי ושתיים נוספות ששפטו את הביצוע. בעתירה שתוגש יודגש כי מספר השופטות לא תואם את החוקה.

בנוסף, בעתירה יתלוננו על קבלת ההחלטות שנעשתה לפני האליפות. אחת מהדוגמאות שתינתן היא כי האיגוד חשף את פאנל השופטות ב-23:00 ביום רביעי, לילה לפני התחרות, בעוד שהתקנון הישראלי קובע כי יש להודיע על שיבוץ השופטות במידת האפשר עד שבועיים לפני התחרות. מהלך זה מנע לטענת מגישי העתירה את האפשרות לערער על השיבוץ ומנע דיונים מסודרים.

"אגודת הפועל ראשל"צ מאמינה שאיגוד ההתעמלות הישראלי מחוייב לפי החוקה הבינלאומית", אמר מנהל הפועל ראשל"צ אופיר אבן. "לאור ההחלטות שהתקבלו לפני תחרות הקריטריון אליפות ישראל אנחנו מוצאים לנכון למצות את כל ההליכים המשפטיים שעומדים לרשותנו".

גם במכבי ת"א שקלו לעתור, אך החליטו לרדת מהעניין. מהמועדון מסרו בתגובה: "למכבי תל אביב אין שום קשר לעניין, והיא לא מתכוונת לערער על שום תוצאה. חבל שהשם שלנו משורבב לכל שטות גם כשזה לא קשור אלינו". 

תגובת איגוד ההתעמלות: "החוקה הבינלאומית מתייחסת לתחרויות בינלאומיות בלבד ולכן הטענה לגבי מספר שופטות אינה נכונה. בנוסף, התקנון הישראלי אינו קובע את מספר השופטות. איגוד ההתעמלות התעקש על הבאת שופטות בינלאומיות ברמה הגבוהה ביותר מחו״ל כדי לשמור באדיקות על תחרות הוגנת וכדי למנוע מצב ואפילו ניראות של עיוות ואי הגינות בשיפוט. הרכב השופטים ומספרם אושר ע״י ועדת השיפוט והיועץ המשפטי וכל המשתתפים ידעו את העובדות מראש, אפשר רק לתמוה: מדוע הם חיכו רק לאחר התחרות? האם זה קשור לתוצאות?".