הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"לשכב עם המאמן זו הדרך להצלחה? איזו דוגמה זו?"

הקשיים האישיים ("איבדתי את החברה הכי טובה"), הפגיעה בקריירה ("רמסו את החלום שלי"), הכעס על איגוד השייט ("זנחו אותנו, עצוב שנתנו לזה יד") והיריבות עם ספיצ'קוב ("הייתה הבת המועדפת"). אחרי פרשת הרומן, מאיה מוריס ירתה לכל כיוון במגרש פתוח

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  08.01.20 - 19:22

הסערה בענף השייט (בכל מובן המילה) לא עוזבת את הכותרות. אחרי שנחשפה הפרשה השנויה במחלוקת לפיה קטי ספיצ'קוב ניהלה מערכת יחסים עם מאמן נבחרת הנשים של ישראל בשייט, פייר לוקט, התראיינה מאיה מוריס בתכנית "מגרש פתוח" וירתה לכל הכיוונים לקראת הטיסה שלה לאליפות העולם באוסטרליה. הגולשת, שמתחרה בספיצ'קוב על הכרטיס למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020, בעיקר הציגה את הקשיים האישיים שחוותה ועד כמה פרשה כזאת יכולה להשפיע באופנים שונים.

"אלה היו שלושה חודשים לא פשוטים, לא התאמנו כמו שצריך ולא היה לנו מאמן", אמרה הגולשת. "לא הייתה מסגרת, די זנחו אותנו. תקופה ממש לא קלה, התמודדנו עם משברים. היו דברים שחיזקו אותנו, למדנו מהי עצמאות, איך מתמודדים לבד ואיך בונים תכנית אימונים. לי קורזיץ וערן סלע באו לאמן אותנו, הם מונו עד אוסטרליה כך שאחרי אוסטרליה אין לנו מאמן. אנחנו לא יודעות מה יהיה, האיגוד הציב את ערן ולי, שאני מאד מעריכה את מה שהם עושים. ערן מאמן מעולם הסירות ואנחנו למעשה צריכות מאמן מתחום גלישת הגלים".

מוריס הוסיפה מה לדעתה ההשלכות של פרשה כזאת: "אני קוראת לזה לצאת מעולם הילדים ולהיכנס לעולם המבוגרים. די איבדתי את התמימות. אני מבינה מה קורה בספורט, בפוליטיקה וכו'. אישית היה לי נורא קשה, אני איבדתי את החברה הכי טובה שלי שגדלתי איתה. אנחנו לא בקשר עם קטי ופייר, הם פגעו בי אישית ופגעו בקריירה שלי. לא כיבדו את מה שעבדתי בשבילו. זה משבר מאד גדול שעברתי כספורטאית".

על מי את הכי כועסת? פייר, קטי או איגוד השייט?
"אני לא יכולה להגיד על מי הכעס הכי גדול, אני חושבת ששלושתם לא היו בסדר. פייר ניצל את מעמדו בתור מאמן, שזה בעצם יחס לא מקצועי. קטי פגעה בי אישית בתור חברה שלי, וגם מקצועית - היא לא באמת כיבדה את העבודה הקשה שאני השקעתי שלוש שנים בשביל להגיע לאולימפיאדה, וזה בעצם רמיסת החלום שלי. איגוד השייט? מעציב אותי שככה טיפלו במצב הזה, שבעצם לא טיפלו וחדרו לצדק. באיגוד בנו את הנבחרת וחוקי אתיקה בשביל שמצבים כאלה לא יקרו".

טענת שקטי קיבלה יחס אחר באימונים. לא חשבת לבוא ולהתלונן שאת לא מקבלת את האימון שנדרש לך?
"נוי כן באה והתלוננה בפני המנהל המקצועי ובפני פייר. אנחנו ראינו בפייר כאבא, כדמות אלוהית. הוא מחליט. אני ראיתי אותו בעצם כבן אדם שאין לו משפחה, אין לו בת זוג. אנחנו היינו הבנות שלו ואת קטי ראיתי שהיא בתור הבת המועדפת שלו. אבל לא באתי ואמרתי 'למה זה ככה?', כי פייר היה אומר לנו לא להסתכל מסביב, אלא להתרכז בפרויקט שלך. לא להתעסק בקנאה ובדברים אחרים, וככה באמת עשיתי. כשגיליתי שהיה ביניהם רומן כמעט שנה, דברים התחברו לי. אנחנו מבססות את כל האימרות שלנו על חוקים שלמעשה האיגוד חקק בעצמו, שלא יקרו תקריות כאלו, והאיגוד בעצם לא פועל על פי מה שהוא שם לעצמו".

על סמך מה קטי עברה למקום הראשון מבחינת הניקוד? את עומדת מאחורי זה שהקשר בינה לבין פייר הוא הגורם העיקרי?
"כן, אני עומדת מאחורי זה. אני לא סתם באה ועומדת על האמת והצדק שלי, אני הובלתי את שנת 2018 בנבחרת הנשים ואי אפשר להתעלם שמתחילת הרומן ביניהם, התחיל להיווצר הפער בינינו בניקוד האולימפי. זה מתבטא באימונים אישיים שלה, בציוד, ביחס של המאמן. למאמן יש משקל מאד כבד. בסופו של דבר הביאו אותו מצרפת שיבוא ויאמן את נבחרת הנשים, זה לא סתם".

כשהוא התקשר אלייך כדי לספר לך מהצד שלו, מה הוא אמר לך?
"האמת שאיתי הוא לא דיבר, הוא דיבר עם נוי. מי שסיפרה לי בעצם זו קטי, שבוע לפני שהתפוצצה הפרשה היא סיפרה לי, הרגשה נוראית. לא האמנתי שזה באמת קורה. תחושת בגידה. לא יכולתי לענות לה באותו רגע כי לא עיכלתי את מה שקורה. לא תיארתי שמשהו כזה יכול לקרות, בחיים. זה לא אתי ולא מקצועי בכלל. אני הייתי בהלם, בשוק. רק אחרי שנפרדנו כל אחת לדרכה, פתאום יצא בי איזה כעס ואני הבנתי מה קורה בעצם".

"אני שמרתי את זה לעצמי כמה ימים כי היא אמרה לי לא לספר. היא לא רצתה שזה ייצא לתקשורת לפני שאיגוד השייט יוציא את זה החוצה, ולא ידעתי איך אני מתמודדת עם דבר כזה. לקח לי כמה ימים לעכל את זה, וסיפרתי את זה להורים שלי ומשם זה התגלגל".

האיגוד הקים ועדה שתחקור את העניין ובסופה הגיעו למסקנה שאין שום דבר שמצדיק מחיקת ניקוד של קטי. אתן עדיין טוענות שהאיגוד הסתיר דברים - אתן הולכות להילחם על זה?
"בדו"ח לא הודגש מה שאנחנו נלחמות עליו, הצדק והאמת. הם מסתירים את זה והולכים על מה שנוח להם. הם אומרים שכל מי שרוצה יכול לראות את כל העדויות (40 עדויות). אמא שלי רצתה לבוא ולראות את העדויות, ובעצם רואים שם שהפסיכולוג אומר שנפגענו קשות. חוצמזה, איזו מן דוגמה זו לבנות הצעירות, שחושבות שלשכב עם המאמן זו הדרך להצלחה. זה באמת עצוב שהאיגוד נותן לזה יד וזה באמת עצוב לי על הדור הצעיר. אף אחת לא באמת מבינה מה נכון, מה לא נכון. זה מה שמלמדים?".

זה מה שאת חושבת על קטי? שהיא שכבה עם המאמן וככה היא הצליחה? ככה את מרגישה?
"אני חושבת שאם הם באמת היו אוהבים אחד את השנייה, מישהו מהם היה אומר 'אני יוצא מהתפקיד הזה וממשיך את האהבה שלי במקום אחר'. או אפילו אם הם היו פונים אלינו ואומרים 'תקשיבו, אנחנו מאוהבים. אתם רוצים שפייר עדיין ימשיך לאמן את הנבחרת או לא?', וככה אנחנו באמת היינו אומרות מה אנחנו מרגישות. אם אנחנו רוצות שהוא ימשיך לאמן אותנו, או שלא אכפת לנו, או שאנחנו אומרות 'תקשיב, זה מפריע, אתה תיתן לה יחס מועדף'. זה בעצם מה שהם היו צריכים לעשות, כי ברגע שהם מסתירים את זה שנה שלמה, הם יודעים שהם עושים פה משהו לא בסדר".

אתן כועסות גם על איגוד השייט? שידע את הדברים קודם והחליט לפרסם רק אחרי אליפות העולם?
"איגוד השייט ידע מחודש ספטמבר לפני שאליפות העולם התחילה. ממה שקטי סיפרה לי בפגישה הזאת, לפני שהתפרסמו הדברים, שהמנהל המקצועי יודע על זה כחצי שנה וזה באמת מעציב בעיני. אין לי דרך אחרת להוכיח את זה חוץ ממה שקטי אמרה לי. נתנו לנו להתחרות תחת מאמן שלא נותן 100% שאנחנו נגיע לפודיום ולנצח אליפות עולם".

כמה קשה לך לייצג עכשיו את איגוד השייט אחרי שאת מרגישה כ"כ נבגדת מהרבה גורמים?
"אני מאד רוצה להאמין שבסופו של דבר איגוד השייט יבין שהייתה פה טעות, והוא יתקן את העוול שנעשה, ואת הניקוד - או פסילה של קטי. קשה לי, אני מודה. אני צריכה לעמוד על הפודיום ולנצח את התחרות הזו בשביל שאני אגיע לאולימפיאדה, זו הדרך היחידה".

שאלה היפוטתית: אם לא היה מתקיים הרומן - את חושבת שהפער ביניכן לא היה נצבר?
"לא היה נצבר. אני הובלתי את קיץ 2018 והייתי בשיפור ובמגמת עלייה. אני הבאתי את הקווטה של מדינת ישראל בגלישת רוח כדי להשתתף במשחקים האולימפיים. אני חושבת שאני הייתי עכשיו למעלה, וכל אחת מאיתנו בעצם יכולה הייתה עכשיו להיות למעלה".

חברתך נוי זכתה במקום השלישי וביקשו תמונת חיבוק עם קטי. היא בחרה לרדת מהפודיום - מדוע?
"אני לא רוצה לדבר בשמה, אני יודעת ששתינו מתחרות ראויות במים ואנחנו נכבד את כל מי שאנחנו מתחרות נגדו. אני לא שופטת אף אחד, ונוי באמת מתחרה ראויה".

קיימים סיכויים למדליית זהב באליפות העולם?
"זו משימה ממש קשה. עברתי באמת משבר מטורף, אבל באיזה מקום זה הרים אותי והראה לי אחריות מהי, איך אני מטפלת בדברים בעצמי. זה כן חיזק אותי בצורה מסוימת, אני מאד מאמינה ביכולות שלי לנצח באליפות העולם".

אם כל מה שעובר גם על קטי בחודשים האחרונים, האם את מצליחה גם לראות בה סוג של קורבן?
"אני לא יודעת באמת מה עובר על קטי, אין לנו שום קשר כרגע. בסופו של דבר היא זכתה בכל הקופה. במאמן, בתמיכה של האיגוד, באימונים. היא המשיכה להתאמן בעצם כרגיל אחרי אליפות העולם אחרי שבעצם נוצר פער כי אנחנו לא התאמנו עם מאמן".

תגובת איגוד השייט לראיון של מוריס: "האיגוד מצר על העובדה שספורטאית בנבחרת האולימפית בוחרת לנקוט בשפה לא ערכית ולא ספורטיבית שכזו נגד חברתה לנבחרת, וזאת ערב אליפות העולם באוסטרליה. האמירות לפיהן הגולשת קטי הגיעה להשגיה הספורטיביים באמצעות קשרים רומנטיים הן אמירות מכוערות ומשוללות כל בסיס עובדתי וחבל שנאמרו. דו"ח הוועדה שבחנה את האירוע ושפורסם בציבור היה רחב, מקיף וכולל באופן חריג, והטענה בעניין זה משוללת כל בסיס עובדתי. אנו מצרים על כך שבמקום לכבד את העבודה היסודית של ועדת הבדיקה ואת החלטות הנהלת איגוד השייט ולהתמקד באימונים לאליפות העולם, ממשיכה הגולשת לפקוד את אולפני הטלוויזיה ולנהל שיח נמוך ולא ערכי".