הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"רצחו אותנו": צפו במאבק הנבחרת ב-470

דווקא בשיא ההכנות האולימפיות, האיגוד הפסיק את הפעילות

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  11.09.20 - 16:03

באמצע השבוע, בלי התראה מוקדמת, ראשי איגוד השייט הודיעו לנבחרת הגברים במפרשיות 470: אנחנו מפסיקים את הפעילות של הנבחרת עד נובמבר, המאמן שלכם, יוגב יוסף, יוצא לחל"ת. את הכעס והכאב של השייטים טל הררי (והשותף שלו ניתאי חסון), ומאור עבו (והשותף שלו עומר רוז) לא קשה לפספס.

"ממש רצחו אותנו", מספר הררי. "הנבחרת והמאמן זו המשפחה שלנו. אנחנו איתם כל הזמן, כל יום, בחו"ל , גם בימים הכי גרועים, אז עכשיו לוקחים מישהו ומוציאים אותו לחל"ת? אם אני הייתי צריך להבריז מאימון אחר אלי צוקרמן היה מעיף אותי מהנבחרת, אז עכשיו אתם מבקשים ממני לא לעשות 30 אימונים בתקופה הכי קריטית של הקמפיין?".

מאור עבו הוסיף: "לא זה שמתי את החיים שלי בצד,  ויתרתי על שירותי משמעותי בצבא,  שמתי כסף ונתתי את כל הזמן שבעולם, רק בשביל שבכמה חודשים אחרונים של הקמפיין יזרקו אותנו לפח. המתחרים שלנו נותנים פול גז עכשיו, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשבת עכשיו בבית".

צעד כזה באופן כללי הוא לא ברור, על אחת כמה וכמה כשנבחרת הגברים נמצאת בעיצומו של הקמפיין למשחקים האולימפיים. בסוף פברואר תתקיים אליפות העולם, שתהיה גם ההזדמנות האחרונה של הצוותים הישראלים להשיג את הכרטיס הבודד לטוקיו, אבל באיגוד מתעקשים שיש בעיות תקציביות בעקבות משבר הקורונה מאחר שמשרד הספורט קיצץ בהכנות האולימפיות.

עם זאת, נבחרת הגברים מצא את הפתרון. "כל אחד מחברי הנבחרת התחייב לשים 20 אחוז מהמשכורת שלו למאמן", מצהיר הררי. "המועדון שלנן התגייס לתרום עוד 10,000 ש"ח, אבל הם לא מוכנים לקחת את הכסף.  תסבירו לנו למה? זה מאוד מוזר".

משרד הספורט אכן עשה קיצוץ רוחבי של 25 אחוזים מתקציב ההכנות האולימפיות, אך גורמים המעורים בנושא הבהירו שהסכומים שהאיגודים מקבלים מספיקים לחלוטין בהיעדרן של הטיסות לחו"ל. גם הוועד האולימפי הישראלי נכנס לתמונה ופועל בנחישות מול בכירי איגוד השייט להחזיר את השייטים לפעילות.

"ניתאי השותף של טל גדל איתי במועדון מגיל 9", גילה עבו. "בגיל 18 הוא עבר גיבוש טייס, אבל באו אליו אנשים מהנהלת האיגוד ואמרו לו: 'אנחנו רוצים אותך בנבחרת, נהיה הגב שלך עד האולימפיאדה'. איך הוא אמור להרגיש עכשיו כשכל ההבטחות מופרות?". הררי סיכם: "אסור לשים לנו מקלות בגלגלים, צריכים לעזור לנו. והעזרה הבסיסית היא מאמן במים".

מאיגוד השייט נמסר בתגובה: "מפעיל מאמצים כבירים מול כל המוסדות המתקצבים על מנת לממש את כל התכניות המקצועיות, לרבות נבחרת ה-470, לאחר שהתבשרנו על קיצוץ 30% מתקציב שנת 2020. מכיוון שתחרות המטרה הבינלאומית של ה-470 נדחתה מ-2020 לשנת 2021, תעדפנו כרגע את נבחרת גלישת הרוח המתכוננת לתחרות המטרה הבינלאומית שתתקיים בעוד כחודשיים, עדיין בתוך שנת 2020".

"אם משרד התרבות והספורט יעביר לנו לפחות 90% מתקציב 2020, נחזיר את נבחרת ה-470 לפעילות מלאה. יש לזכור כי גם ענף השייט, כמו כל הספורט בישראל ובעולם, מתמודד מול קורונה רפואית וכלכלית, ואין מדובר בימים רגילים של שיגרה. ענף השייט סובל מקיצוצים נוספים בכל אגפיו".