הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סומן מגיל צעיר: היכרות עם יואב כהן

החיבה לבראיינט והחיבור לים. על הגולש שימריא לטוקיו

ארד ירושלמי
ארד ירושלמי  14.05.21 - 17:40
(איגוד השיט)
(איגוד השיט)

תגיות: יואב כהן

כולנו זוכרים היטב את ה-20 באוגוסט 2008 - התאריך בו הושגה המדליה השביעית בהיסטוריה של ישראל במשחקים האולימפיים. על ההישג היה חתום שחר צוברי, שקטף את הארד בגלישת רוח (דגם ניל פרייד RSX) בבייג'ין. צוברי היה צפוי להיות הנציג הבכיר של המשלחת בענף השייט (לפחות בגזרת הגברים) פעם נוספת גם למשחקים בטוקיו 2020, אלא שהתפשטות נגיף הקורונה שיבשה לו את התכניות, וכעת קיבלנו נציג חדש שהפך להיות תקווה אולימפית לא פחות גדולה מצוברי - יואב כהן.

כהן בן ה-21 הפך את עצמו בשנה האחרונה לגולש המדובר ביותר בענף לנוכח ההישגים שלו. כזכור, בעקבות הדחייה של המשחקים בשנה, איגוד השייט החליט לפתוח מחדש את המאבק על הקריטריון על מנת לוודא שהנציג שייסע ליפן יהיה בעל הכושר הטוב ביותר, וכהן גבר על צוברי והומלץ על ידי המאמן גור שטיינברג. הגולש הצעיר זכה באליפות אירופה בפורטוגל לקראת סוף 2020, וסיים חמישי באליפות העולם של 2021 בקאדיס, ספרד. התוצאות הללו הפכו את הקערה לחלוטין.

אז מי אתה יואב כהן? הנציג האולימפי שלנו ב-RSX נולד בקדימה-צורן והתחיל להתאמן בתחום כבר בגיל 7. עוד בצעירותו הוא השתייך למועדון הפועל שדות ים, כשהמאמן שלו היה שחף אמיר. בראיון שסיפק בעבר, כשרק התחילו לשים לב אליו, הוא אמר: "דוד שלי רשם אותי לקייטנת שייט בשדות ים בגיל 7. התלהבתי ממהירות הגלשן במים והתאהבתי. גיליתי שהים הוא מגרש המשחקים הכי גדול שיש ונהניתי להיות לבד שם".

כהן טופח היטב ואף זכה במדליית הזהב באליפות העולם לנוער שנערכה בסין ב-2017. כבר בתחרות הבוגרים הראשונה שלו, בהולנד ב-2018, הוא גם כן סיים ראשון. ההישגים האחרונים של כהן יצרו מצב של שובר שוויון בינו לבין צוברי והזכייה באליפות אירופה הכריעה והובילה להמלצה של המאמן שטיינברג.

כעת על יואב כהן להתכונן לאתגר הגדול בחייו. לאתר הרשמי של הוועד האולימפי הוא אמר כי הוא "מכוון למדליית זהב". כשנשאל על התחושות שלו אחרי שנבחר לייצג את ישראל באולימפיאדה, אמר: "התרגשות, פוקוס ושמחה. זה חלום שמתגשם, עם זאת אני בא כדי להביא מדליה ולא רק להשתתף". אגב, כהן גם סיפר כי הספורטאי שנחשב בשבילו מודל לחיקוי הוא קובי בראיינט. נקווה שהגולש יספק מספיק מהלכים וירטואוזים שיעזרו לו להגיע לפודיום בטוקיו.