הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

צוברי פרש: "קשה בלי הגלשן מתחת לרגליים"

המדליסט מבייג'ין הודיע על פרישה ויאמן את נבחרת הנשים: "לא חושש מהאתגרים שבדרך". אמו, ורד: "כשבאת לעולם, לא ציפיתי כמה עוצמות וריגושים תביא איתך לחיים"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  07.10.21 - 16:45

תגיות: שחר צוברי

שחר צוברי, מדליסט הארד מבייג'ין 2008 בשייט, הודיע הערב (חמישי) רשמית על פרישה מפעילות ספורטיבית. הפרישה של צוברי הייתה באוויר, בעיקר אחרי שהתמנה השבוע רשמית למאמן נבחרת הנשים בגלישה בדגם החדש (iQFoil)  לקראת המשחקים האולימפיים בפריז 2024. משפחתו, מאמניו לאורך השנים ושייטים הגיעו למסיבת העיתונאים של צוברי.

"קשה לסכם 20 שנות פעילות", פתח שחר צוברי את דבריו. "זה מרגיש כמו חיים שלמים, אבל יותר קשה להתרגל לעובדה שהעור בכפות הידיים כבר לא יהיה מחוספס והגלשן לא מתחת לרגליים. אני רוצה להודות לכל מי שהיה מאחוריי לכל אורך הדרך, גם בכישלונות וגם בהצלחות. להחליט על פרישה זה מאתגר, אני מסתכל אחורה ותוהה לגבי מה שהיה בדרך".

"אני מגיע לרגע הזה שלם עם עצמי, שמח על האנשים שהכרתי בדרך ולא חושש מהאתגרים שעוד יגיעו. תודה לכל מי שהיה שם, זכיתי באנשים מדהימים ובעם מיוחד שפרגן, תמך, והפך את המאמץ לקל יותר. אלו היו הדברים הקטנים במהלך הדרך. הרגשתי שאני מחויב לעוד הרבה אנשים חוץ מעצמי".

"תודה להורים שלי, שלימדו אותי שאפשר להתגבר על הכל. המשפחה תמיד שימשה לי כעוגן. לאורך כל הדרך השתדלתי כל הזמן לזכור שאי אפשר לעצור סוס דוהר, אז אין מה לבזבז אנרגיה על המתחרים שלי או על אלו שמנסים להכשיל אותי. גם למבקרים שלי אני רוצה להגיד תודה. תודה לכל מי שהיה בדרך".

מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג פתח ואמר: "לפי כמות האנשים שהגיעו לכאן היום, רואים עד כמה שחר צוברי הוא ספורטאי אהוד ומקובל. אני מכיר אותו מגיל מאוד צעיר, עוד כשהיה נער מצטיין וכבר אז זיהו אותו כפוטנציאל. בגלישה יש לישראל נבחרת חזקה שהצמיחה גולשים וגולשות ושחר תמיד נאבק על קריטריונים ישראלים מול גל פרידמן ונמרוד משיח. אם לא הקורונה, שחר גם היה מייצג אותנו בטוקיו".

אמו של שחר, ורד צוברי, התרגשה ואמרה בדמעות: "כשבאת לעולם, לא ציפיתי כמה עוצמות וריגושים תביא איתך לחיים. לא היה מתאים יותר מלזרוק אותך על הגלשן בים. לא אדבר על רגעי השיא שלך שסוקרו והוללו, לא כי אני ביקורתית, אלא כי אני רוצה לנצל את הרגע לדברים אחרים. דווקא הרגעים האפורים בקריירה שלך, היו רגעי השיא בחיי כאמא ועל זה אני בוחרת לומר לך תודה".

"תודה שלכל אורך הדרך היית אדם וקודם כל ספורטאי, נהגת בהגינות. תמיד ידעת להתייחס לדברים בבגרות. תודה שלימדת אותנו על אומץ. תודה שלא התייאשת, שידעת לשים כל אדם בפרופורציה הנכונה ושלא נתת לאף אחד להסתיר לך את השמש. חשפת אותי לספורט מרתק ואינטיליגנטי והצלחת להביא לידי ביטוי כישורים רבים בך. ידעת לבחור בדיוק את האנשים הטובים סביבך וזה הקל עליי"

חברת הוועד האולימפי והמדליסטית האולימפית יעל ארד התייחסה גם היא: "הכרתי אותך כספורטאית שפרשה ולראות אותך עם המבט הנחוש בעיניים כבר בגיל 13, עם ההורים שלך שנתנו לך כל כך הרבה, זה משהו שכל מי שמבין ספורט הישגי הבין שאתה תגיע רחוק. יש כאן גולשים ושייטים, אנשים שיש להם את הדרך שלהם, ואתה ידעת להביא את עצמך גם בים וגם בכל מה שמסביב. האישיות שלך נותנת השראה להרבה מאוד אנשים".

צוברי בן ה-35 נחשב לאחד מהספורטאים הישראליים המצליחים ביותר. מעבר למדליה האולימפית שלו בבייג'ין, הוא השתתף בסך הכל שלוש פעמים במשחקים האולימפיים וברמוזה שלו עוד מדליית ארד מאליפות העולם ב-2008, וחמש מדליות נוספות מאליפות אירופה - שתיים מהן מזהב (2009, 2010), שתיים מכסף (2013, 2020) ומדליית ארד ב-2018.

לפני הדחייה של המשחקים האולימפיים בטוקיו, הוא אף השיג את הכרטיס הישראלי למשחקים, אחרי שגבר על שאר חברי הנבחרת במבחנים הפנימיים של איגוד השייט והיה אמור להופיע בפעם הרביעית במשחקים. אלא שהדחייה בשנה גרמה לאיגוד השייט לפתוח מחדש את המבחנים הישראליים, ואז בתחרות האחרונה הגולש יואב כהן ניצח במבחנים והיה לנציג הישראלי ביפן (סיים במקום הרביעי הכללי).