הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הוא דמות אב בשבילי": לבנדובסקי מספר על יורגן קלופ

על הקשר המיוחד עם המאמן: "יכולתי להבין אותו משפת הגוף"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  12.01.21 - 07:38

בניגוד לרוב העולם, 2020 חייכה לרוברט לבנדובסקי. אחרי זכייה עם באיירן מינכן בליגת האלופות, חלוצה הפולני בן ה-32 שבר את תקרת הזכוכית לשחקנים שאינם כריסטיאנו רונאלדו או ליונל מסי, כשהוכרז לא מזמן כשחקן השנה בעולם וסגר שנה חלומית.

לפני שעבר לבאיירן מינכן בקיץ 2014, בילה הפולני ארבע שנים פוריות במדי בורוסיה דורטמונד של יורגן קלופ. בראיון בגרמניה סיפר הפולני על השפעותיו האדירות של מאמנה של ליברפול על הקריירה שלו.

"לא רק שהוא דמות אב עבורי, כמאמן הוא היה גם המורה ה'רע'. ואני מתכוון לזה במובן הטוב ביותר של המילה", פתח החלוץ והוסיף, "הוא לא היה מרוצה עם תלמידים ממוצעים, יורגן רצה תלמידים מצטיינים. הוא לא רצה זאת בשבילו, הוא רצה זאת בשבילך. הוא לימד אותי המון".

החלוץ שיתף בטיפים שנתן לו המאמן שהפכו אותו לאחד החלוצים הטובים בעולם: "כשהגעתי לדורטמונד רציתי לעשות הכל מהר: מסירה חזקה, נגיעה אחת. יורגן לימד אותי להירגע - לגעת בכדור פעמיים אם צריך. זה היה לחלוטין בניגוד לטבע שלי, אבל במהרה התחלתי לכבוש יותר". לבנדובסקי סיפר בהתלהבות על הדרך בה קלופ פתר לו את בצורת הכיבושים הראשונה שחווה בדורטמונד: "ברגע שחוויתי ירידה, הוא איתגר אותי לחזור להיות מהיר. נגיעה אחת. בום. גול. הוא האט אותי כדי להניע אותי חזרה. זה נשמע פשוט, אבל זה גאוני. באמת".

העלייה של לבנדובסקי הגיעה יחד עם התרוממותה של הקבוצה. בארבע השנים שלו בצהוב-שחור, זכה הפולני בשתי אליפויות בעונות 2010/11 ו-2011/12, כשבאחרונה אף זכה בדאבל.

החלוץ הסביר על הדרך בה קלופ הוציא אותו ממשבר: "בעונה השניה שלי הייתה לנו תקופה פחות טובה, והרגשתי שיורגן רצה ממני משהו ולא הבנתי מה. אחרי תבוסה למארסיי בליגת האלופות ניגשתי אליו ואמרתי, 'יורגן, בוא. אנחנו צריכים לדבר. פשוט תגיד לי מה אתה רוצה ממני'". הפולני הוסיף כי לא זכר את כל השיחה, אבל כן זכר את "שפת הגוף שלו ומספר מילים מועט שאמר. הבנו אחד את השני. ושלושה ימים לאחר מכן כבשתי שלושער ובישלתי". החלוץ תיאר את הרגע הזה כנקודת המפנה המנטלית בקריירה שלו.

עד אותו שלושער כבש החלוץ הפולני שני שערים בשבעה משחקים ועשרה שערים מ-40 הופעות סך הכל במדי הצהובים. לאחר המשחק הזה הכל התפוצץ - 23 שערים ב-36 הופעות בכל המסגרות סימנו את לבנדובסקי כאחד החלוצים המסוכנים ביבשת.

כשנתיים לאחר מכן עבר הפולני לבאיירן מינכן, בה כבש נכון להיום 269 שערים ב-309 הופעות (ממוצע של 0.87) שערים למשחק. "כשעברתי לבאיירן, למדתי מכל כך הרבה מאמנים - יופ היינקס, פפ גווארדיולה, קרלו אנצ'לוטי ועכשיו האנזי פליק. רק לשחק בבאיירן זו חוויה מלמדת, הדרישות במועדון כל כך גבוהות, התרבות של המועדון כל כך מקצוענית - שאתה לא יכול שלא לעמוד בסטנדרטים".