ליגת ווינר
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 מכבי ראשל"צ 18 107 31
2 מ.כ. חולון 19 65 29
3 הפועל אשדוד 19 49 26
4 א.ס. רמה"ש 18 49 25
5 הפועל ראשל"צ 19 40 24
6 מ.כ. באר שבע 19 8 18
7 עירוני רחובות 19 -14 17
8 מכבי קרית מוצקין 19 -23 16
9 א.כ. נס ציונה 19 -43 15
10 בני הרצליה 19 -51 13
11 הפועל קרית אונו 19 -46 12
12 מכבי דימונה 19 -141 0

גאווה: השחקנים הישראלים כובשים את אירופה

צפו: מימון, פומרנץ וסמולר מפרגנים לדור ההמשך של הכדוריד

מערכת אתר ערוץ הספורט  08.05.20 - 18:04
תחילת כתבה

כשמביטים על היציאה המסיבית של 8 כדורידנים ישראלים לאירופה אי אפשר שלא להתפעל מהתופעה היוצאת דופן. הליגיונרים מהעבר, עידן מימון, אבישי סמולר וחן פומרנץ ששיחקו בליגות הבכירות בגרמניה (הבונדסליגה נחשבת לליגה הטובה בעולם) מתפעלים מהצעדים שעשו דניאל מוסינדי (ארלנגן מהבונדסליגה הגרמנית), ויואב למברוזו, שעשה מעבר ללימוז' מהליגה הבכירה בצרפת.
 
מלבדם, אדיר כהן ורם טורקניץ ממשיכים בליגות המובילות בשוייץ ובשבדיה, כאשר יונתן דיין ושניר נציה ישחקו במועדונים נחשבים בליגת המשנה בגרמניה. בנוסף, אל דן טפר שזכה להארכת חוזה בשארבור מליגת המשנה בצרפת יצטרף ליאור גורמן. כמו כן, דיין, למברוזו ומוסינדי עוד יובילו את נבחרת ישראל עד גיל 20 בינואר הקרוב באליפות אירופה, וכבר משתלבים היטב בנבחרת הלאומית.

"התופעה הזו היא סופר מרגשת", אמר חן פומרנץ, ששיחק קרוב לעשור בשתי הליגות הבכירות בגרמניה ובשוויץ, "בכל פעם שאני רואה את הכתבות האלו על יציאה של עוד שחקן ועוד שחקן, אני רואה את עצמי לפני 15 שנה, ואומר 'וואו'. צריך לתת להם הרבה כבוד - זו תופעה פסיכית. המעמד של השחקן הישראלי משתפר באירופה. אם אני צריך לשים את האצבע על דברים שהובילו לתופעה – אז ללא ספק שזה הפרויקט של נבחרת הנוער בגרמניה, שלקח את השחקנים בגישה ובחשיפה כמה צעדים קדימה, וכמובן העידן והמרחק הדיגיטלי ברשת שהתקצר היום. אני מסתכל למשל על יואב למברוזו, שעשה קפיצת מדרגה מדהימה וכבר הפך בגיל 20 למרכז העתיד של הנבחרת. השחקנים יזכו להתנסות, לצבור ניסיון וישפרו את היכולות. הבחירות של הליגות החזקות שהם עשו נהדרות, ואלו חוויות שיעצבו אותם להמשך הקריירה. היכולות הפיזיות של החבר'ה האלו גבוהות מאוד. הכי חשוב שהם יישארו באירופה כמה שיותר זמן, כי התרומה שהם יחזירו לנבחרת תהיה מדהימה. אני גאה בהם".

בנוסף, עידן מימון, ששיחק שנתיים בבונדסליגה השנייה בגרמניה בתחילת המילניום, פירגן: "זה מבורך ומרשים מאוד. התרומה של הפרויקט בגרמניה לשחקנים הצעירים המוכשרים היא גדולה.  כמות כזו של ישראלים שיוצאים בזמן כל כך קצר – זו תעודת ההערכה לכולם ובמיוחד עבור השחקנים עצמם. זה יתרום המון לנבחרת הלאומית.
הם יתחשלו, יתנהגו כמו מקצוענים, יחוו רמות פיזיות אחרות, ואז שהם יחזרו למשחקי הנבחרת – הם כבר לא ירגישו נחותים. מדובר גם בחבר'ה צעירים שהעתיד לפניהם. בתקופה שלי, להגיע לבונדסליגה ראשונה או שנייה בגרמניה זה היה כמעט בלתי אפשרי. אף אחד לא חשב לקחת שחקנים ישראלים לליגות בגרמניה ובצרפת. למזלי, הייתי שותף לעונה הבלתי נשכחת בליגת האלופות עם הפועל ראשל"צ, וזה מה שפתח בפני את ההזדמנות לצאת לגרמניה. אם זה היה תואם למצב הנוכחי, והיה את המשחקים מול קיל היום, אני יכול להעריך שהייתי מגיע לשחק ובקלות באחת מהקבוצות המובילות בבונדסליגה. אני מצטער שלא מציתי עד הסוף את הקריירה האירופית. הטיפ שלי שלא יוותרו - עבודה קשה והתמדה משתלמים".

אבישי סמולר, ששיחק כחמש עונות בבונדסליגה הבכירה בגרמניה הוסיף: "הגדילה של השחקנים הישראלים שיוצאים לאירופה מזכירה את הגדילה של הקורונה: עידן היה הראשון, הסנונית. הוא נתן זרעונים של מודעות מזה כדוריד ישראלי, ואז אני יצאתי לגרמניה וחשפתי את ישראל לבונדסליגה. לאחר מכן חן הצטרף לבונדסליגה, והייתה מודעות. אני חייב להגיד שהסיפור של למברוזו בעיני הוא הישג מטורף. הוא התקדם תוך שנה וחצי מליגה שלישית בגרמניה לליגה הבכירה בצרפת. זה ענק. אני מחזיק לכולם אצבעות, שיחיו את החלום, את האהבה. זו תקופה שלא אשכח לעולם. כל הכבוד לכולם".