מנהיג המהפכה: כיצד הפך ייני לפנים החדשות של מכבי ת"א?

המחשבות על פרישה, הג'אגלינג באימונים, החברות עם אלירן עטר והג'סטות לשחקנים בחדר ההלבשה. הקשר המופנם עבר טוויסט ענק ואפילו קיבל את סרט הקפטן. גם אבי נמני מפרגן: "אפשר לסמוך עליו בכל עמדה". לא סחבק, מנהיג

שירלי בר דיין
שירלי בר דיין  01.10.12 - 16:25
בעל הבית בצהוב. שרן ייני (אלן שיבר)
בעל הבית בצהוב. שרן ייני (אלן שיבר)
תחילת כתבהעוד לפני שמכבי ת"א השלימה רצף של 4 ניצחונות, סוגיה בוערת העסיקה את השחקנים. הם קיבלו שתי הזמנות לכל משחקים והביקוש גדל וגדל. השחקנים החליטו לשגר משלחת לג'ורדי קרויף שתבקש להגדיל את ההקצאה. הם ידעו שאם ישלחו את גל אלברמן או את אלירן עטר למשל, הם לא בטוח יקבלו את מבוקשם. אז הם החליטו לשלוח את יואב זיו ושרן ייני. צדקו.

"שרן בכלל לא צריך יותר מכרטיס אחד כי הוא לא מחלק הזמנות אבל ידענו שאם יש מישהו שג'ורדי יקשיב לו זה שרן", אמר אחד השחקנים. זיו וייני חזרו עם תשובה חיובית וכל שחקן מקבל מעכשיו שלוש הזמנות. זה אולי נושא שולי אבל כזה שממחיש את הכבוד שרוחשים השחקנים לקפטן החדש שלהם ואת ההבנה שלהם שקרויף לא יכול לסרב לייני.

כבר 9 שנים שייני נמצא בקבוצת הבוגרים ומלבד אבי סטרול הוא למעשה הוותיק שבשחקני הבית. ייני גם היחיד שפתח בכל משחקי הקבוצה בגביע הטוטו ובליגה מאז תחילת העונה. וזה מגיע דווקא אחרי שלא באמת בנו עליו. לאורך השנים השחקן לא בלט במיוחד, והאוהדים הרבו "לרדת" בפורומים שונים על החולשה שהוא משדר. לדעתם ייני סימל את מכבי החדשה, זאת שלא דורסת. זה אולי אחד הדברים שגרמו להרהורים אצל השחקן עצמו ובשלב מסויים, מספרים חבריו, הוא לא היה בטוח שיצליח להמשיך לשחק ואפילו עברו לו מחשבות על פרישה. ואז הגיע מוטי איווניר.

איווניר זיהה בייני, שעד אז שיחק בעיקר בעמדת הקשר האחורי, את הפוטנציאל במרכז ההגנה. ייני הפך במהירות למזוהה עם העמדה הזאת עד שבשלב מסוים הוא נספר כבלם הרבה אפילו לפני בלמים טבעיים. ולמרות הכל, גם בקיץ האחרון מעמדו של ייני לא היה ברור. הסוכנים שדיברו עם ראשי המועדון סיפרו ש"אין לייני סיכוי לראות מגרש", טיבי וקרלוס גרסיה סומנו כבלמים. אלברמן האריך את החוזה וראדי נכנס למשבצת הקשר האחורי השני. חוץ מזה, זיו ו-ורד תופקדו כמגנים וייני נראה כמו שחקן משלים בסגל. בטח לא כקפטן.

לאורך שנים לצהובים היו קפטנים בעלי שיעור קומה, אבי נמני כמובן, ניר קלינגר, אבי כהן, לירן שטראובר ובשנה שעברה ברק יצחקי. אף אחד מהם לא הזכיר את הבחור הצנום שלפני אימונים נכנס לריכוז באמצעות ג'אגלינג של כדורי טניס וכזה שמעדיף לקרוא ספרים במקום להסתובב בקניון. למרות זאת, בצוות המקצועי מסתכלים על הדברים קצת אחרת. "יש שחקנים שהרגש אצלם שולט במוח ויש כאלה שהמוח שולט על הרגשות, כזה שחקן הוא שרן. יציב בראש ולא נסחף אחרי הרגשות שלו. אחרי הפסד וניצחון הוא נראה אותו דבר, שקול ומחושב".

עם זאת במכבי מודים שגם מעמד הקפטן הוא כבר לא מה שהיה פעם. בשנים עברו, הקפטן היה זה שהכל עבר דרכו היום הדברים נראים אחרת. "שרן הוא אחד שתמיד יעזור לכולם, הוא היה הראשון לקלוט את מוסא קונאטה ובשנה שעברה התנדב להיות השותף שלו בחדר במחנה במירלו כי הוא מדבר צרפתית. הוא תמיד יגיד לזרים לאיזה סופר כדאי להם ללכת ואיזה בית מרקחת הכי קרוב להם לבית. אבל אי אפשר להגיד שהוא המנהיג היחיד. יש עוד מנהיגים בחדר ההלבשה אבל ללא ספק הוא היציב והשקט מביניהם".

מי שמגדיר גם מקצועית את היתרון של שרן ייני הוא מי ששימש גם כחברו לקבוצה ובהמשך גם כמאמנו. "לשרן יש פלוס ענק", אמר אבי נמני, "הוא יכול לשחק בכמה עמדות באותה רמה. הוא יכול להיות מגן בשני הצדדים, בלם וכמובן קשר אחורי. הוא ברמה הכי גבוהה שיש בכל אחת מהעמדות האלה. אם הוא לא היה מספיק טוב הוא לא היה משחק, יש במכבי צוות אימון ברמות הכי גבוהות והם יודעים שהם יכולים לסמוך עליו בכל עמדה". גם בקבוצה מספרים שמקצועית הם מרגישים שניתן לסמוך עליו. בשבוע שעבר כשאוסקר פרסם את ההרכב שלו מול ק"ש, היו כאלה שהופתעו לראות את ייני פותח שוב כמגן ימני ואילו ורד אפילו לא היה בסגל. "אפשר להבין כמה סומכים עליו אם עומר יושב ביציע ומעדיפים שחקן שמשחק בעמדה הזאת בסך הכל בפעם השניה או השלישית", אמר גורם במועדון.

סיפור אחר מחזיר אותנו למחזור השני כשהצהובים פגשו את נתניה. ייני פתח בעמדת המגן הימני ובדקה ה-61 הוחלף ע"י ורד. מאותה הדקה, הצד הימני של מכבי נותר פרוץ ולא היה חסר הרבה שהנתנייתים ישוו. בצוות המקצועי די התחרטו על החילוף, סיפר גורם בקבוצה והוסיף כי ייני אמנם ממעט לתקוף כשהוא משחק באגף אבל סוגר את הצד שלו בצורה הרמטית.

בכל מקרה, קשה למצוא מישהו מהשחקנים שמערער על הבחירה בו כקפטן. "הוא בן אדם מושלם מכל הבחינות", אמר שחקן בקבוצה. אחר ציין כי "מדובר בשחקן שמאמנים אוהבים כי כל מה שיבקשו ממנו הוא יעשה, הוא לא מאבד כדורים ומתאים לדרישות של הצוות".

באופן אולי מפתיע מי שהופך לאט לאט לשחקן הקרוב ביותר לייני הוא דווקא אלירן עטר. מבט חטוף על השניים גורם ללא מעט חיוכים. רק בתחילת השנה מכבי צילמה שבה נשלחו השניים לחלק מנויים לאוהדים שהשתתפו בהגרלה. אמנם נראה היה שעטר מרגיש טבעי יותר בסיטואציה אבל הורגש יותר מהכל כי הקשר בין השניים מיוחד. בקרית שלום מספרים שהחברות הזאת די צמודה. ייני כבר הוזמן מספר פעמים לביתם של ההורים של עטר ביד אליהו שמאוד אוהבים את ההשפעה שלו על בנם. השחקנים מודים שהחלוץ עדיין לא קורא ביוגרפיות של מנהיגים מרחבי העולם אבל ניתן להבחין בהשפעה מסויימת של ייני עליו.

"שרן אמר לאלירן שהוא אחד השחקנים הגדולים שיצא לו לראות", אמר שחקן בקבוצה, "הוא כל הזמן אומר לאלירן שאם הוא רק יהיה רגוע יותר ויעשה גם עבודה שחורה, הוא יגיע לרמות הכי גבוהות באירופה, עושה רושם שאת כל מה שביקשו ממנו המאמנים בעבר שרן מצליח להעביר בדרך המיוחדת שלו. 6 השערים של אלירן והשקט שלו על המגרש מראים זאת. הוא כבר לא מדבר כל כך הרבה עם הידיים ובעיקר מחפש את שרן אחרי כל גול".

מי שחושב שהחברות הזאת בין השניים תורמת רק לחלוץ - טועה. "הם הפכים משלימים. נכון שאלירן שומע לעצתו של שרן בהרבה דברים אבל גם שרן השתנה", אומרים במכבי, "עד לפני שנה אי אפשר היה לשמוע אותו. בהרבה מקרים הוא בחר לשתוק ולא להביע דעה אבל כנראה שדברים שאלירן אמר לו חלחלו. הוא אמר לו שלא תמיד צריך להיות הבחור הטוב ולפעמים צריך להרים את הקול, אז אמנם שרן לא כמו אלירן. כששומעים את שרן צועק פתאום בהגנה אפשר להבין מאיפה זה בא לו. באיזהשהו מקום כנראה שהחברות הזאת באמת נכונה כי שניהם מרוויחים ממנה".

הבעיה הגדולה של ייני, כמו כל שחקן במכבי היא שגם סרט הקפטן לא מבטיח לו מקום ב-11. הערב הסיכוי שיפתח הוא גדול בין השאר בגלל שורד סובל מפציעה שתשבית אותו בשבועות הקרובים וסטיב גורי עדיין לא בכושר. אגב אם ייני לא יפתח, אלברמן יהיה הקפטן במקומו. זה לא כל כך משנה כי גם במכבי מודים שגם  מהספסל ייני ימשיך בשקט האופייני לו להיות אחד השחקנים המשפיעים בחדר ההלבשה.