אוהד, זמר, איש ספורט: פרידה מאריק איינשטיין

האוהד המזוהה ביותר עם הפועל ת"א הלך לעולמו בגיל 74. נפרדים מאגדה

מערכת אתר ערוץ הספורט  26.11.13 - 23:07
תחילת כתבה

הערב (שלישי) הלך לעולמו גדול זמרי ישראל בכל הזמנים, אריק איינשטיין, והוא בן 74. איינשטיין פונה במצב קריטי לבית החולים איכילוב בשל מפרצת באבי העורקים - ולאחר שהרופאים נלחמו על חייו - קצת אחרי השעה 22:30 בלילה נקבע מותו.

איינשטיין, ללא ספק אחד האנשים המשפיעים ביותר על התרבות הישראלית מאז הוקמה המדינה, היה חובב ספורט גדול שזוהה בעיקר עם הפועל תל אביב, וגם נחשב למפורסם שבאוהדיה. בעונת 99/00, בה זכו האדומים בדאבל תחת דרור קשטן, שר איינשטיין את שיר האליפות, "אדומה שלי".

בנוסף, בלא מעט משיריו לאורך הקריירה הוזכר החיבור לכדורגל ולהפועל תל אביב. בין היתר מוכר השיר שגם כתב - "סע לאט" - בו נמצאת השורה "הפועל שוב הפסידה / ואיזה מסכנים האוהדים, שאוכלים עכשיו את הלב". גם לשירים "אמרו לו" , "11 מטר" ו"אלה שמות" (על מונדיאל 1990) קשר ישיר לכדורגל.

אלא שהקשר של אריק איינשטיין לספורט לא היה בהכרח רק דרך האמנות, כי אם גם בכינון ישיר. בצעירותו, היה אלוף ישראל בקפיצה לגובה (בשנת 1956) עם תוצאה של 1.80 מטרים, וגם שיחק כדורסל בנוער של האדומים מת"א.

מעבר לכך, הקריירה המוסיקלית, הטלוויזיונית והקולנועית של איינשטיין היתה אחת העשירות בתעשייה הישראלית מאז מעולם. בהקשר הספורטיבי, זכורה לטוב גם הסצנה שלו מהסרט "כבלים", שבה איינשטיין ומוני מושונוב ייצרו מחווה מצחיקה לשידורי ה-NBA בארץ. חרף העובדה שבשנים האחרונות לא הקליט חומרים חדשים, שיריו ויצירותיו עוד ילוו את ישראל לאורך שנים.

איינשטיין היה חבר בלהקות הנח"ל, שלישיית גשר הירקון, החלונות הגבוהים וכן חבורת לול. שיתוף הפעולה שלו עם אמנים ידועים אחרים כשלום חנוך, שמוליק קראוס ז"ל, מיקי גבריאלוב, יוני רכטר ואחרים הולידו קלאסיקות שלא יישכחו כמו "מה איתי", "למה לי לקחת ללב", "עוף גוזל" ועוד.