שיר של אחרי מלחמה: האיש שינסה לשקם את מכבי חיפה

כמו כל נער שגדל בבלגרד, אלכס סטנוייביץ' ("עברתי הרבה בחיים") לא חושש מכלום. אחרי שירד על ההגנה של ארסנל ועזב את פרטיזן כי הנשיא לא תמך בו, הסרבי בא בשביל להעיר את הכרמל. פרופיל

יזהר קישון
יזהר קישון  26.04.14 - 12:45
יוציא את העגלה מהבוץ? סטנוייביץ' עם שחר (אתר רשמי, מכבי חיפה)
יוציא את העגלה מהבוץ? סטנוייביץ' עם שחר (אתר רשמי, מכבי חיפה)
תחילת כתבה

42 שערים כבשה העונה מכבי חיפה ב-31 משחקי הליגה שלה. ממוצע של 1.35 שערים למשחק, בלבד. סוג של חותמת רשמית לכישלון של הירוקים, כי כשהמספרים מדברים, קשה להתווכח. אם יש משהו אחד שאוהדי מכבי חיפה רוצים לראות בו שינוי – ועדיף כמה שיותר מהר - זה מאזן ההבקעות של קבוצתם, ויכול מאוד להיות שהמאמן הסרבי הטרי, אלכסנדר סטנוייביץ', הוא הפיתרון.

הסרבי בן ה-41, שהוביל את פרטיזן בלגרד לשתי אליפויות בעונת 2009/10 ובעונת 2010/11, עשה זאת בסטייל. 24 ניצחונות, 6 תוצאות תיקו ו-0 הפסדים בעונה הראשונה ו-24 ניצחונות, 4 תוצאות תיקו ושני הפסדים בעונה השנייה. אבל אם יש נתון מרשים לא פחות, הוא מספר שערי הזכות: 138 פעמים כבשו שחקניו בשתי עונות (60 משחקים), ממוצע של 2.3 למשחק. רק לצורך השוואה, בעונת הקיזוז, מכבי חיפה כבשה 2.06 שערים למשחק, ומאז לא עברה באף עונה את רף שני השערים.

סטנוייביץ', חובב כדורגל התקפי, דוגל באופן כמעט קבוע במערך של 1-3-2-4. ארבעה שחקני הגנה, שני קשרים באמצע, שלישייה מלפניהם וחלוץ בודד. למרות שמדובר בחלוץ יחיד, המערך הזה גמיש ולעיתים נראה על הדשא גם כמו 3-3-4 כששני שחקני הכנף משלישיית הקישור ההתקפית מצטרפים לחלוץ. בעוד שאם בחיפה מחפשים שערים הם אולי מצאו את הישועה, בכל הקשור ליציבות – בכלל לא בטוח. מאז שהחל את קריירת האימון בקבוצות הבוגרים, הסרבי לא ממש מוצא לעצמו מקום קבוע. מעונת 06/7 ועד 2013 עבר 7 קבוצות, וביניהן פרטיזן בלגרד, נבחרת סרביה הצעירה (עוזר מאמן), נבחרת סרביה עד גיל 19 ושתי קבוצות בסין.

כאמור, ההצלחה הגדולה של הסרבי הגיעה בקבוצה הגדולה ביותר במדינתו – פרטיזן בלגרד. במשך שנתיים שם הצעיד סטנוייביץ' את המועדון המפואר לשתי אליפויות, כשעל הדרך הוא משאיר אבק לכוכב האדום בלגרד. למרות זאת, בעונת 2011/12, העניינים הסתבכו. סטנוייביץ' ושחקניו הוליכו את הטבלה בפער של 10 נקודות על פני הכוכב האדום, אך כשהגיעה פגרת החורף, לאחר 15 מחזורים, משהו החל לחרוק. לא על הדשא, אלא מחוצה לו.
 
המנהל הספורטיבי, מלדן קראסטיץ', יצא לתקשורת ותקף את הנשיא שלו, דראגן ג'וריץ'. הסיבה: הנשיא האשים את קראסטיץ' וסטנוייביץ' בכישלון הקבוצה במפעלים האירופיים. באותו נאום בתקשורת, המנהל הספורטיבי טען להגנתו ולהגנת המאמן שאין להם יד חופשית בבחירת השחקנים, ומכאן הכישלון היחסי. קראסטיץ' עשה קולות של עזיבה, סטנוייביץ' הבהיר שיעמוד לצידו ואוהדים בחרו צד – הצד שלהם. למרות תמיכת הקהל, ולמרות שהמנהל הספורטיבי ניסה לשכנע את המאמן להישאר ("הוא הכי טוב שיכול להיות עבור פרטיזן, אף אחד לא יצליח כמוהו"), סטנוייביץ' החליט לעזוב.
 
את מקומו של המאמן תפס אברהם גרנט, שזכה לקבלת פנים עוינת מהאוהדים שלא ממש אהבו את הדרך שבה מאמנם האהוב הלך הביתה. יותר מכך, הם לא אהבו את העובדה שנאסר עליו לקיים מסיבת עיתונאים רשמית לאחר הפרידה במתחם הקבוצה, והם היו צריכים לחכות מספר ימים כדי לשמוע את מוצא פיו.
 
ואם כבר מסיבות עיתונאים ומוצא פיו של המאמן, לאנשי התקשורת בארץ כדי להתכונן. לפני כשלוש שנים וחצי, לקראת משחק מול ארסנל בליגת האלופות אמר הסרבי: "לארסנל יש חולשה, וזאת ההגנה שלה. כולם חושבים שיש להם הגנה טובה, אבל זה ממש לא נכון. משחק ההגנה שלהם מלא במרווחים, ורק צריך לדעת לנצל את זה. נבוא כדי לתקוף". מתי בפעם האחרונה מאמן ישראלי היה כל כך ישיר כשדיבר על היריבה?
כנראה שיש לכך סיבה. סטנוייביץ', כמו לא מעט סרבים – לא חושש מכלום. בלגרד ידעה מלחמה קשה בשנות ה-90, כשמאמנה החדש של מכבי חיפה היה בשנות ה-20 המוקדמות לחייו וראה איך לא מעט מתושבי העיר נהרגים. למרות שבמהלך הקריירה עזב לגיחות קצרות בספרד ובהונגריה, סטנוייביץ' תמיד יישאר מחובר לבלגרד: "אין מה לעשות, המלחמה הזאת השפיעה עליי. ברור שעברו לי מחשבות על עזיבה, אבל בסופו של דבר נשארתי כאן. כולם יודעים שמבחינה רגשית, אנחנו, הסרבים, עברנו לא מעט דברים בחיים".
 
למרות שמאז הימים היפים שלו בפרטיזן עברו יותר משנתיים, בהן לא ממש זכה להצלחות גדולות בשתי קבוצות שונות בסין, הסרבי נשאר מוערך מאוד במדינתו. בגלל העקשנות, בגלל סגנון המשחק ואולי בגלל הדיבור הישיר שלו. רק לאחרונה, לפני כחודשיים, היה אחד המועמדים לאימון נבחרת סרביה, אך החליט לוותר על האתגר כשהשמועות היו שהוא מעדיף לאמן את נבחרת סין שם מציעים לו כסף רב יותר.
 
בסופו של דבר, חודשיים לאחר מכן, נחת בחשאי בישראל. אם סטנוייביץ' אכן ויתר על נבחרת סרביה בשביל להגיע לכרמל, הוא כנראה מתוגמל בצורה יפה ובמקביל יכול להיות שהוא כבר חתום אצל יעקב שחר מספר חודשים – לפחות חודשיים, אז ויתר על הג'וב הנחשק. ואוהדי מכבי חיפה? הם יקוו לראות סוף סוף קבוצה שכובשת יותר מ-2 שערים למשחק. רק שאף אחד לא יתערב לסרבי ברכש.