קינן: "הרגשתי אחריות להגן על החברים ועליי"

הבלם צייץ: "ספגנו קללות במשך 85 דקות, מה הייתם עושים?" בניון ובוקולי הגיבו לאירועים: ''כוותיקים הגנו על הצעירים''. שחקן: "הוכחנו שעם ישראל חי וקיים''. סטויקוביץ' הפך לגיבור של האוהדים. בוקולי נשרט בצוואר, האבטחה תתוגבר

תומר לוי ומוטי פשכצקי  24.07.14 - 22:56

תגיות: מכבי חיפה

תחילת כתבה

"הוכחנו שעם ישראל חי וקיים גם באוסטריה", כך התבטא אחד משחקני מכבי חיפה ושיתף את מה שכולם חשבו בקבוצה. זאת, לאחר שמפגינים פרו-פלסטינים פרצו אל כר הדשא אמש (רביעי) במהלך משחק האימון מול ליל, היכו את השחקנים ופוצצו את המשחק במצב של 2:0 לצרפתים.

אלכסנדר סטנוייביץ', התייחס לאירוע ואמר לשחקניו: "הראתם שאתם מאוחדים וזה היה יפה מצידכם, אבל שימו מעכשיו הכל בצד כי אנחנו צריכים להתעסק רק בכדורגל". לאחר מכן, המאמן התלוצץ: "יכול להיות שתצטרכו להיות מוכנים לעוד קרב".

''אנחנו כקבוצת כדורגל מגנים כל אקט של אלימות מילולית או פיזית'', אמרו הקפטנים גוסטבו בוקולי ויוסי בניון. ''אתמול בשלהי המשחק הותקפנו על ידי בריונים על כר הדשא בשל היותנו ישראלים. לא הייתה לנו ברירה אלא להגן על עצמנו. אנו, השחקנים הוותיקים: יוסי בניון, גוסטבו בוקולי, דקל קינן, ולדימיר סטוייקוביץ', שמעון אבוחצירה וויאם עמאשה, מתן אוחיון ואייל משומר ראינו חובה להגן על הצעירים ואף במהלך הקטטה ביקשנו מהם שלא להתערב. אנו קבוצה, יחידה אחת, מכבדים אחד את השני ומגינים אחד על השני בטוב וברע ומבקשים מכם אוהדים יקרים שלנו שלא תשפטו אף אחד מאתנו באירוע החריג הזה".

"לא יצאנו פראיירים, כולם נכנסו בהם. דקל קינן התחיל, אבל כולם הצטרפו", הוסיפו בחיפה. האווירה האלימה הורידה מהירוקים את כל העכבות והמגרש הפך לזירת התגוששות. קינן נתן את הבעיטה הראשונה ומיד אח"כ הגיעו גם יוסי בניון, אייל משומר, עידן ורד, גוסטבו בוקולי ושמעון אבוחצירה - כולם בעטו, קיבלו ונתנו אגרופים. אבל מי שכבר הפך ליקיר האוהדים בין רגע הוא ללא ספק השוער ולדימיר סטויקוביץ', שהכניס מספר אגרופים לא מבוטל.

דקל קינן, שהפגין יכולת בעיטה יוצאת דופן הגיב לראשונה על הדברים כשצייץ בטוויטר: "אני רוצה להתחיל ולומר שאני נגד כל סוג של אלימות על כר הדשא ומחוץ לו. מה שקרה אתמול באוסטריה לא קשור כלל לכדורגל. במשך 85 דקות ספגנו קללות על כך שאנחנו ישראלים. מה הייתם עושים אם קבוצה של אנטישמים היתה רצה אליכם עם דגלים הקוראים "מוות לישראל" ויורקת עליכם? הרגשתי שזו היתה האחריות שלי להגן על עצמי ועל חבריי לקבוצה ולעמוד מול הפרובוקטורים האלה".

בירידה לחדר ההלבשה היה קשה לשלוט באבוחצירה, שהמשיך לצעוק לעבר המפגינים "בואו בואו" ורק מוחמד כליבאת הצליח לגרור אותו למנהרת השחקנים. אנשי חיפה זכו לליווי צמוד לבית המלון ומספר שוטרים נשארו בחזית המלון. למרות זאת, חיפה ממשיכה כרגיל במחנה האימון, אחרי התייעצות של הקב"טים עם המשטרה המקומית.

המשטרה המקומית באוסטריה הביעה התנצלות עמוקה כלפי מכבי חיפה והבטיחה לחקור את התקרית. הבעלים יענקל'ה שחר, שהיה אמור להצטרף למחנה, נאלץ להישאר בארץ בשל ביטולי הטיסות בנתב"ג.

בבית המלון אמר איתמר צ'יזיק לשחקנים בנימה מחוייכת: "הוכחתם שאתם קבוצה מגובשת". המנכ"ל עטה ארשת רצינית יותר לאחר מכן ואמר: "לפי מה שהבנו, מדובר בחבורת צעירים פרחחים שהסיתו אותם. עכשיו הכל רגוע, אנחנו ממשיכים במחנה כפי שהיה רגוע ושקט עד כה".

שחקן בקבוצה הגיב: "ראינו את ההתלהמות ביציע, זה היה גבולי אבל לא האמנו שהם יפרצו פנימה. הגבנו טוב, המשטרה פחות". שמואל שיימן טען שהוא ראה את אחד המפגינים אוחז באולר. "טוב שלא השתמשו בו, כי היינו מדברים אחרת היום". שחקן אחר הוסיף: "היה רגוע פה במשך שבוע, עכשיו קצת הכניסו לנו פלפל. לפחות אנחנו יודעים שהקבוצה מגובשת".

האבטחה סביב הקבוצה אולי תתוגבר, אבל במשלחת הירוקה לא צופים בעיות כאלה בהמשך. גוסטבו בוקולי סובל משריטות בפנים, אבל ההרגשה הכללית בחיפה היא שהשחקנים עברו את החוויה המפוקפקת הזו בצורה ראויה ונלחמו על כבודם.

אגב, גם בכלי התקשורת בעולם התייחסו למקרה יוצא הדופן וציינו שהשחקנים לא נשארו חייבים והיכו את המפגינים בחזרה. עם זאת, דווקא באתר הרשמי של ליל לא נרשמה התייחסות לפרטים כלל, ונכתב רק באופן יבש שהמשחק הופסק בדקה ה-85 בגלל פריצה למגרש.

במשחק אימון שאינו היה חלק מהתוכנית, בו נטלו חלק השחקנים המחליפים בלבד, סיימה מכבי חיפה ב-1:1 מול טאוטה דורס מאלבניה. את השער כבש שמעון אבוחצירה.