ענף שבור: על הערב הטראגי של הכדורגל הישראלי

בוני גינצבורג נותר המום לאחר אירועי הדרבי. וגם: ביקורת על זהבי ובן חיים

בוני גינצבורג  04.11.14 - 10:50
גם בוני נותר המום
גם בוני נותר המום
תחילת כתבה

אירועי הדרבי התל אביבי - אירועים שראויים לכל סופרלטיב שלילי - הם בגדר טרגדיה לכדורגל הישראלי. במקום משחק כדורגל שאמור להוות כיף, קיבלנו אירוע חמור מאין כמוהו. הדבר הראשון שהיה צריך להיעשות הוא להפסיק את המשחק עם פריצתו של אותו אוהד לכר הדשא במטרה לתקוף את ערן זהבי, אבל במקום זאת ראינו את רועי ריינשרייבר טועה פעמיים - הן בהוצאת הכרטיס האדום לעברו של כוכב מכבי ת"א והן בהחלטה לחדש את המשחק, למרות האווירה המתוחה מאוד שנוצרה.

 • שערורייה: אוהד תקף את זהבי, שהתגונן והורחק. המשחק פוצץ
 • אייל ברקוביץ': "יום שחור לכדורגל, צריכים להפסיק את הליגה"
 • פאקו, מאמן מכבי ת"א: "חבל שהכל קרה, זה בסך הכל כדורגל"
 • האגרוף שפוצץ דרבי: כל התמונות מבלומפילד
 •  

  המחזה המביך והפאתטי לא הסתיים באירועים על הדשא, לצערנו. במשך דקות ארוכות, כששחקני הפועל ומכבי תל אביב כבר בחדרי ההלבשה, דנו הנוגעים בדבר בנושא חידוש המשחק, למרות שברור היה שאין שום ערך ספורטיבי לאור מה שאירע דקות ספורות קודם לכן. בסופו של דבר, כאמור, מדובר בערב טראומתי מאוד לכדורגל - ערב שבא דווקא אחרי פתיחת עונה מצוינת לליגה הישראלית.

  ערן זהבי התגונן מפני האוהד של הפועל ת"א ולא היה צריך לראות כרטיס אדום בשום פנים ואופן, אבל במקביל, שחקני הכדורגל חייבים להבין שיש להם אחריות גדולה מאוד בכל דבר שהם עושים, במגרש ומחוצה לו. השחקנים חייבים להבין שהם מודל לחיקוי וה"פיו פיו" של זהבי היה מיותר. גם העבירה של טל בן חיים, שהגיעה מיד עם חידוש המשחק אחרי המהומה, לא היתה קשורה לכדורגל. בגדול, שחקנים לא צריכים להיות גורם מתסיס.

  כמובן שלא רק השחקנים ראויים לביקורת. הרבה מאוד סימני שאלה עולים בנוגע לכוחות האבטחה במגרשי הכדורגל לאור המקרה. כמעט חצי דקה לקחה לאנשי האבטחה לתפוס את אותו אוהד שפרץ כדי לתקוף את זהבי - וזה סקנדל גדול מאוד. המאבטחים אמנם חייבים להישאר במגרשים, אבל הם מוכרחים לבצע את עבודתם בצורה טובה הרבה יותר כי ככה זה פשוט לא יכול להימשך.

  אחד הדברים הכי מהותיים שיעזרו במיגור של תופעות דומות הוא הקמה של יחידה משטרתית שתהיה אחראית על אירועי ספורט באופן ספציפי, ושתדע להביא מודיעין ולפעול נגד כל מי שפורע. בתי המשפט, מן הסתם, חייבים להתחיל להטיל עונשים כבדים על אותם מפירי סדר במגרשים. הגיע הזמן ששופט אשר מתמחה בספורט יתעסק בתיקים שכאלה.