$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

חשיפה: האדם שרכש את מכבי נתניה התברר כנוכל

סערת ענק במועדון. עסקת המכירה בוטלה אחרי שבעירייה גילו כי ה"בעלים" החדש הוא לא יותר מאשר אדם שהגיע במטרה לבצע עוקץ, הוליך שולל את הקבוצה, ראש העיר וגם את נציגיו שמונו למנהלים. ההבטחות לתשלום משכורות התפוגגו, הקבוצה בדרך לפירוק

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  10.05.16 - 15:30

תגיות: מכבי נתניה

תפנית דרמטית בעסקת הרכישה של מכבי נתניה. אחרי שנדמה היה שהקבוצה יוצאת לדרך חדשה, בעירייה גילו כי האדם שחתם על עסקת הרכישה הוא לא יותר מאשר נוכל, נגדו הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ לאחר שהונה אנשים בארץ ובחו"ל במיליוני שקלים, וניסה לעשות זאת גם במקרה הזה. כעת, אם לא יקרה נס, הקבוצה תלך לפירוק.

השכר, אותו הבטיח מי שמציג את עצמו כבעלים המיועד לשלם לשחקני ואנשי המועדון, לא הועבר. עם זאת, על פי גורמים בפגישה הוא הבטיח שיעשה זאת תוך שבעה ימים "גם אם לא יהפוך לבעלים". בנוסף, דרש להעביר אליו את כל המניות הקבוצה. "אין דרך חזרה מהמהלך הזה, תוך שבעה-שמונה ימים כל העובדים והשחקנים יקבלו את שכרם", אמר האיש שהציג את עצמו תחת השם "אליהו אליהו". גורמים בנתניה שנכחו בפגישה אמרו בסיומה: "הוא ממשיך בהצגה שלו. לא מאמינים למילה".

"יש תוכנית ל-60 חודשים לבנות קבוצה בתקציב שפוי, עם אנשים נורמלים ושהאווירה תהיה יותר טובה, שיפסיקו לתקוף אותי מהבוקר ועד הלילה. באתי מרצון טוב, ניגשתי לראש העיר לפני 5 שבועות לקנות קבוצת כדורגל. אני פניתי אליה ומצאתי בור של יותר מ-15 מיליון שקל", הצהיר, "לא יעלה על הדעת שבכל יום, החוב עולה ב-500 אלף ש"ח. לא ראיתי תלוש משכורת אחד והגענו ל-21 מיליון שקל. לא ראיתי ב-5 שבועות אדם שמכניס את היד לכיס ומביא את הסכום הזה. אנחנו לא רוצים הלוואות, אלא לבנות מערכת כלכלית".

על כך שטרם העביר את השכר כפי שהצהיר, אמר: "אף פעם לא אמרתי שאני צריך להעביר. עד ה-22 במאי, כל השחקנים והעובדים יקבלו את כספם. זה לא החוב שלי, אני לא בעל הקבוצה. או שאהיה בעלים, או שלא, זה תלוי בהתנהלות של האנשים מסביבי. שיפסיקו לקרוא לי בשמות שלא שלי, ובמילים כמו 'רמאי' ו'נוכל'". על המשך השיחות הוסיף: "אם לא אהיה בעלים, מקסימום שילמתי משכורות, כל החובות ישולמו. החוצפה היא של אלה שבנו את המועדון הזה, עו"ד רני מנשה ויוסי מאור, שמבקש ממני מיליון ש"ח תמורת 25 אחוזים ממניותיו. הוא לא היה צריך לבלבל לי את המוח, הסכמתי לתת לו חצי מיליון".

לאחר הפגישה עם אליהו, הוציא ארגון השחקנים הודעה: "מר אליהו הסביר שהשלמת הליך רכישת הקבוצה על ידו מתעכב בגלל בעיות פרוצדורליות, אותן הוא פועל לפתור בשבועיים הקרובים וכי בלי שום קשר להשלמת העסקה, הוא התחייב לשלם לעובדים את שכרם עד ל-22 במאי. לפיכך, ארגון השחקנים החליט לתת הזדמנות למהלך תשלום המשכורות והשלמת השכר".

ירין חסן, שנכח בפגישה עם אליהו אליהו, הגיע ל"מגרש פתוח" וסיפר על תחושותיו. "הפגישה נמשכה למעלה משעתיים. הוצאנו הבטחה מאליהו אליהו שעד ה-22 במאי הוא יעביר את המשכורות. אני לא יכול לקבוע אם הוא אמין אחרי פגישה אחת, אבל אני לא אופטימי", חשף בלם נתניה, "עד שלא אראה כסף, אני לא מאמין לאף אחד. אני לא יודע אם יש פה ניסיון לעוקץ, הוא אמר לנו שהוא מנהל בנקים בארץ ובחו"ל. הוא הגיע עם קובי ג'אן ומישהו בשם סער, שאמר שהוא אלוף משנה בצבא. אמרו לנו להגיע היום ב-11:00 ולקבל משכורות, אבל לא קיבלנו".

"אני לא יודע מי האחראי על הבאת הרוכש והוצאת העניין לתקשורת, אבל הקורבנות פה זה אני, חבריי ועובדי מועדון", הוסיף חסן, "הוא הבטיח שגם אם לא יקנה את המועדון, הוא יתן את הכסף לשכר בתור תרומה. אם יעשה זאת, מה טוב. במכבי נתניה חייבים לי ולעוד מספר חברים שלי הרבה כסף מעונות קודמות: משכורות, מענקים, נקודות. אם לא יכנס הכסף, יהיה לי עצוב מאוד. אנחנו מיואשים. כואב לי שהמועדון הגיע למצב הזה"

חסן הפנה אצבע מאשימה גם לעבר יו"ר הבקרה, עופר אורליצקי. "בן אדם בא לעבוד ורוצה לקבל את השכר שלו. אני לא מכיר בן אדם בארץ שהולך לעבוד שלושה חודשים ולא מקבל את השכר שלו. ביקשתי לדבר עם עופר אורליצקי ולא נתנו לי, בבקרה טענו שהם מעוקלים", חשף הבלם, "אני לא מרוצה מעניין הבקרה, כי היא האחראית על הכסף בקבוצות כדורגל. אני וחבריי לא הסכמנו ללכת לאופציה של פירוק, אבל כן נרצה שימנו נאמן למועדון".

במקביל, נתניה תתמודד מול הפועל כפר סבא במחזור הנעילה, כשלאחר מכן, שחקני הקבוצה יחלו לחשוב על העונה הבאה. "אנחנו רוצים לשחק את המשחק האחרון, לשמור על הכבוד של המועדון ואחר כך כל אחד יחליט עם הסוכן שלו מה הוא רוצה לעשות. יש רק 4 שחקנים עם חוזה לעונה הבאה, כל השאר, כמוני, באי וודאות", סיפר חסן, "יש המון שחקנים שרוצים להישאר בנתניה, אבל לקבוע מה יהיה בשנה הבאה זה מוקדם מדי. חוויתי מקרה דומה בשנה שעברה, השנה ניסיתי לשמור על אופטימיות ואיפוק. אני מבקש מאורליצקי שידאג וידבר איתנו. אני לא חושב שיהיו שחקנים שיחכו עד הדד-ליין שאליהו אליהו הציב".

המון אופטימיות היתה בנתניה בפתיחה, אבל מהר מאוד זה הפך לתסריט בלהות. אותו רוכש מיועד הציג את עצמו בפני ראשת העיר, מרים פיירברג, כ"אליהו שוויקה", בן 68, וטען כי לפני כחצי שנה הגיע לארץ מבלגיה, מתגורר במלון בנהריה ומעוניין לקחת על עצמו את הקבוצה.

מהר מאוד החלו הנורות האדומות להידלק. כבר בתחילת הדרך דרש "שוויקה" להישאר אנונימי. הוא אף טען כי אם ייערכו בדיקות לגביו שיגרמו לשמו לדלוף לתקשורת, הוא יירד מהעסקה. לאחר מכן התגלה על ידי העירייה כי מספר הטלפון שלו לא רשום באף אחת מהחברות הסלולריות, ובעצם לא שייך לאף אדם. למכשיר הנייד שיש בידי העירייה, ענתה אישה שטענה שלא מכירה אדם כזה.

הבטחות חוזרות ונשנות של הרוכש המיועד לשלם את המשכורות לא קוימו והקש ששבר את גב הגמל הייתה בקשה של שוויקה מאיש עסקים ישראלי המקורב לקובי ג'אן לשלם את המשכורות לשחקנים היום, כאשר בימים הקרובים הוא יחזיר לו את הכסף. בעירייה הוכו בתדהמה מהגילויים לגביו ואמרו: "האיש הזה הונה אותנו". את תגובתו, אגב, לא ניתן היה להשיג.

הבוקר השחקנים קיבלו הודעה על מעשה הנוכלות ועל כך שגם היום לא יקבלו את משכורתם. הם מצידם כבר הודיעו שישבתו אם המשכורות לא יועברו היום, כאשר גם במחלקת הנוער לא יעבדו. רק אתמול הגיעו השחקנים ועובדי המועדון כדי למחות מול בניין העירייה, וקיבלו הבטחה מקובי ג'אן כי יגיע היום לאימון עם צ'קים לתשלום המשכורות. להבטחה, ולצ'קים, כבר אין כאמור שום כיסוי.

בצהריים, אותו אדם שטוען כי הוא הרוכש הגיע למתחם האימונים, אבל חזר על עקבותיו ונסע מהמקום לאחר שהבין כי כלי תקשורת מחכים לו שם כדי לשוחח איתו. מנכ"ל העירייה, אבי בן חמו, הגיע גם הוא למקום, אולם נאלץ גם כן לראות את האיש מתרחק מהמתחם. הסיטואציה המוזרה קיבלה עוד תפנית כשאותו אדם החליט לחזור שום למתחם, במטרה לשוחח עם חסן ובן חמו.

ניר אלון וירין חסן יפנו לבית המשפט כדי לבקש הליך של הקפאת הליכים, כלומר מינוי נאמן מטעם בית המשפט שתפקידו לדאוג לגייס כספים עד שיוחיט אם ללכת לפירוק. "אנחנו מרגישים מרומים:", אמר חסן, "הודיעו לנו שב-11:00 בבוקר יהיה באימון אדם בשם אליהו שייתן לנו צ'קים, והוא לא בא. אנחנו השחקנים המומים וכואבים, זהו יום עצוב למכבי נתניה. אנו יודעים כי במידה שנחליט ללכת לפירוק נרד לליגה א', ולא ניתן לזה לקרות. יש אצלנו תחושה קשה".

יו"ר ארגןן השחקנים, ניר אלון, הגיע למתחם האימונים של מכבי נתניה ואמר: "נמאס לנו מהבטחות וסיפורים. הבנו שעכשיו כל הסיפור עם הרוכש הוא לא נכון ושטויות. אם צריך, נצא מפה עם השחקנים לבית המשפט כדי לדרוש מפרק לקבוצה ומישהו שינהל אותה. יש גבול לביזיון, נגיע לאן שצריך. הרוכש זה בלוף. עצוב מאוד שבמדינת ישראל בא אדם עושה וסיבוב על קבוצת כדורגל".

יש לציין שעל פי תקנון המשמעת של ההתאחדות, אם נתניה לא תעלה לשחק מול בהפועל כפ"ס היא תרד שתי ליגות. בכל מקרה, ובגלל קוצר הזמן, בעירייה מעריכים שהקבוצה תיכנס לפירוק.