$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סיפורו של הנוכל אליהו שכמעט עקץ את נתניה

מחליף זהויות, לעולם לא חותם על שמו והונה את מקורביו. ה"רוכש" נחשף

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  10.05.16 - 23:20

האיש שקורא לעצמו "אליהו ארז", מי שמתעתד להיות הבעלים של מכבי נתניה ואותו הגדירו גורמים בסביבת המועדון ובעירייה כנוכל וכאיש לא אמין הוא אולי לא דמות ידועה בנוף הכדורגל הישראלי, אך למערכת המשפטית במדינה הוא מוכר היטב. מספר בקשות מעצר בסעיפים של מרמה, זיוף והונאה נפתחו מולו ועדיין תלויות באוויר. כנראה שהייתה לו סיבה טובה להסתתר עד עכשיו.

בפעם הראשונה והיחידה שהגיע למתחם האימונים של נתניה הוא זרק הבטחות באוויר ונפנף בשיק של כמה מיליונים מבנק צרפתי. הוא סיפר ששמו הוא בכלל אליהו אליהו, בעוד לאנשי העירייה אמר אלי שוויקה. על פי תעודת הזהות שלו, שהועברה לנציגי העיריה, אין זכר לשם הזה. לטענת גורמים במשטרה, דפוסי ההתנהגות של האיש בן ה-70 מתאימים, לכאורה, לאלה של עבריין צעיר.

אליהו ארז, אליהו אליהו או אלי מננה?
"הוא מחליף זהויות סדרתי, עוקץ כל מי שרק אפשר", סיפר אריה פסי, שניהל את משרד כוח האדם 'אנוש' שהיה בבעלותו של אליהו, אבל אז בכלל קראו לו בשם אחר, "הכרתי אותו בתור אלי מננה, הוא שיחק כדורסל במכבי חיפה והיה מאוד מוכשר למרות גובהו", אומר פסי, " אחרי כמה זמן במשרד הוא ביקש לקרוא לו שלמה עוזרי. מסתבר שהיה מדובר באדם צעיר יותר מהרצליה שאיבד את תעודת הזהות שלו ומננה השתמש בזהות שלו. הוא השכיר משרדים על השם הזה, אני הזמנתי לו אפילו רהיטים מחברת א.א. רהיטים בחיפה ורכשתי עבורו מוצרי חשמל מחנות ברחוב בלפור בעיר".

פסי המשיך להצביע על דפוס ההתנהגות של אותו רוכש מיועד: "הוא לא שילם שקל על כל הדברים שהוא קנה. נתן צ'קים מזויפים. בתקופה מסוימת גם החשבון שלו בבנק דיסקונט נסגר. בבלגיה הייתי איתו שלוש פעמים כי היתה לו שם בת זוג ואפילו את משרד הנסיעות 'נצרת טורס' הוא עקץ בנסיעות שלי איתו. עד היום שואלים אותי אנשים אם ראיתי אותו או שמעתי ממנו כי גם אותם הוא עקץ. לא אשכח לעולם מה הוא עשה לי. אחרי שלושה חודשים שלא שילם לי משכורת, ביקשתי ממנו לפחות לשלם לי את שכר הדירה אז הוא ביקש את מספר חשבון הבנק של בעל הדירה והבטיח להעביר כסף. כמובן שהוא לא העביר. בכיתי, אבל זה לא עזר".

"הוא ישב כמה פעמים בכלא"
אותו "אליהו ארז" נולד ב-6.1.1946 להורים אברהם וצילי. הוא נישא פעמיים לשרית ולגלית, יש לו שני בנים, טל ועופר, ואת רוב שנותיו העביר על קו חיפה-נהריה-בלגיה-צרפת. רפי ביהם היה אחד מחבריו הקרובים. שני בניהם היו באותו בית הספר והם שיחקו יחד כדורסל. ביהם, אוהד מכבי נתניה, ראה בתמונות את אליהו ומיהר להתקשר לעירייה כדי לעדכן שהאיש לטענתו ישב בכלא. "הוא ישב כמה פעמים בכלא", סיפר, "אין לי שום דבר אישי נגדו, רק מכבי נתניה עומדת לנגד עיני ואני לא רוצה שהמועדון שגם ככה נמצא בבור, ייפול לבור יותר עמוק. לאיש קוראים אלי מננה והוא בן אדם בעייתי מאוד".

רק לאחרונה ניסה אותו אדם לבצע, לכאורה, תרגיל עוקץ באמצעות משרד תיווך בעפולה. במהלך חיפוש אחר דירה הוא הציע על בית של אחד המתווכים 4.8 מיליון שקל, כמעט כפול יותר משווי הנכס. בתוך שבוע הצדדים חתמו על חוזה. עו"ד שטיפל בעסקה דרש תשלום של עשרה אחוזים מראש. ארז, שגם כאן הציג את עצמו כאליהו אליהו, סירב ואמר שבתוך 14 ימים יועבר כל הסכום במלואו מחשבון בנק בו הוא מחזיק בחו"ל. עברו שבועיים ואליהו נעלם. "הוא הטריד אותי והציק לי אפילו שלח לי איומים", סיפר המתווך.

מקרה נוסף די דומה קרה רק לפני מספר שבועות, הפעם, לכאורה, מדובר בביתו של איש בשם ליאור סבח. האדם שהציג את עצמו שוב כאליהו אליהו היה מוכן לשלם מיידית כמה מאות אלפי שקלים יותר מערך הבית. אליהו פנה למתווך רון אפללו, הכל כבר נסגר עד ששוב האיש נעלם. עוד לפני מעמד הסגירה, אותו סבח מכר לו מכונית מרצדס ב-350 אלף שקלים וקיבל שיק על שמו של פנחס סעדון, אך ביקש מארז את המכונית לכמה ימי ניסיון. לא הרבה זמן לאחר מכן סבח שומע שרכבו עלה על מחסום דוקרני ושני בולמים נשברו. הנזק תוקן, אבל שוב עוברים כמה ימים וחוזר הניגון - הבולמים נשברו. הפעם הוא מבקש מארז לשלם על הנזק, אבל האחרון מפתיע ומתנה את קניית הדירה בתיקון המכונית. "כאן כבר הבנתי שהאיש בעייתי. הוא יבטל הסכם על בית בגלל תיקון בולמים. לקחתי את הרכב ומאז לא שמעתי ממנו", מספר סבח.

חייכן, יודע לדבר, קל להאמין בו
על פי דפוס הפעולה שלו, ארז עצמו לא חותם על דבר. הוא משתמש בשמו של אדם אחר, או כפי שזה מכונה בלשון המשטרתית - 'קוף'. במקרה של סבח היה מדובר בפנחס סעדון, אחיו של מיכאל סעדון, עד לא מזמן איש אמונו של ארז. האחרון ראה את מעסיקו לא משלם לו משכורת ובנוסף לוקח 200 אלף ש"ח מאחיו ואיבד את סבלנותו. "אחי הגיש נגדו לפני חודשיים תלונה על מרמה והונאה. החוקרים אמרו לו 'אבל אתה חתום מה אתה רוצה?' הוא הבטיח לו עולם ומלואו. שיקים של אחי מסתובבים בשוק האפור בגללו. הוא אמר לו שיש לו מפעלים בגרמניה, יוון וארה"ב. סיפר מלא סיפורים", אומר מיכה סעדון.

גם את קפה גרג בעפולה ניסה ארז לרכוש. הוא היה מוכן להעביר 5 מיליון שקלים לבעל הבית ולהשאיר לו 35 אחוזים כשותף. העסקה כבר היתה על סף סגירה, ושוב, ניחשתם נכון, ארז נעלם. היום, על פי מקורביו, הוא חי אצל גיסו בנהריה. עד לפני כמה תקופה לא ארוכה הוא עוד ישן במלון בעיר, אבל עזב. הוא התעניין בקניית בניינים בבית פנורמה בחיפה ואחרי שסגר על בית בקומה התשיעית תמורת ארבעה מיליון שקלים, בעל הדירה לא שמע ממנו יותר.

כל מי שפגש את ארז מספר על בחור שיודע לדבר, חייכני וקל להאמין בו. מאז חשיפת ערוץ הספורט, לעיריית נתניה הגיעו עשרות טלפונים מאנשים שהזהירו את ראש העיר ומקורביה מלהכניס אותו למועדון. כמה אנשים שהקליטו שיחות עימו ואף שלחו אותם לנציגים בעירייה כדי להוכיח את טענותיהם. עו"ד יאיר אוחנה כבר הודיע שלא ייצג אותו יותר בטענה לחוסר אמינות, גם קובי ג'אן בדרך לעזוב אותו ועושה רושם שרק אם יקרה נס, מכבי נתניה לא תלך לפירוק. בכל מקרה רק שאלה של זמן עד שאליהו אליהו או אליהו ארז או אליהו מננה, או איך שהוא קורא לעצמו, לא יהיה חלק מהכדורגל.