הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פריצה: אני חולם שהילדים שלי ישחקו במכבי תל אביב

חלוץ העבר מספר בראיון מיוחד לערוץ הספורט על ההחלטה לפרוש ("הרגשתי שפרשתי כשעזבתי את מכבי"), נזכר בתקופה בקרית שלום ("סוזה המאמן הטוב ביותר שהיה לי, בלי אלברמן וייני לא היינו מגיעים רחוק") וחושב כבר על העתיד ("יעניין אותי לאמן בישראל")

רותם ישראל
רותם ישראל  18.11.16 - 18:15
תחילת כתבה

ראדה פריצה כיכב בשבדיה, דנמרק ונורבגיה, שיחק בבונדסליגה ובפרמיירליג, אבל נראה שהרגע שיזכור יותר מכל בקריירה הענפה שלו היא הקדנציה בישראל. שנתיים וחצי חלומיות העביר השבדי הענק במכבי ת"א, עימה זכה ב-3 אליפויות וגביע. לאחר מכן חזר לשבדיה, בילה חצי עונה פחות מוצלחת במכבי פ"ת, חזר שוב פעם לארץ מולדתו ובמהלך השבוע הודיע סופית על פרישה בגיל 36. בראיון מיוחד לאתר ערוץ הספורט מספר פריצה על החוויות הגדולות שלו במכבי והחיבור הרגשי לישראל.

איך ההרגשה עכשיו אחרי הפרישה?
"הרגשה טובה. חשבתי על זה כבר תקופה ארוכה. הרבה פציעות בשנים האחרונות הובילו אותי להחלטה הזו ואני מרגיש טוב לגביה. גם החזרה לשבדיה פתחה בפניי אופציות מקצועיות אחרות והתחלתי כבר לחשוב על החיים שאחרי הכדורגל. יכולתי לשחק עוד שנה-שנתיים, אבל הרגשתי שזה יהיה מיותר ואני שמח שלקחתי את ההחלטה הזו".

איזו תגובה קיבלת שהכי ריגשה אותך ביומיים האחרונים?
"קיבלתי כל כך הרבה הודעות וכל כך הרבה אהבה מאוהדי מכבי על כך שהם זוכרים את כל מה שעשיתי והייתי עבורם. קשה לבחור אחת. אולי פרשתי רשמית עכשיו אבל מבחינת ההרגשה שלי, אני סיימתי את הקריירה כשעזבתי את מכבי תל אביב. אפילו שאלו אותי במכבי על הרעיון לעשות לי טקס פרישה ואמרתי שאין צורך כי אני כבר קיבלתי את הטקס שלי גם במשחק האחרון במדי מכבי וגם כשפגשתי אותם במדי פתח תקווה וקיבלתי את הכרת התודה שלי".

עכשיו אתה הולך לאמן נערים. תמיד חשבת לאמן אחרי הפרישה?
"כן. תמיד אמרתי שאני רוצה לעבוד עם צעירים וללמד אותם מכל הידע שיש לי. זה תמיד יותר קל ללמד ולהטמיע דברים בגיל צעיר ואני מאוד מצפה לזה. אני גם הולך לאמן תלמידים בני 16-18 בבית ספר שקשור למועדון האחרון בו שיחקתי וגם אאמן יחד עם מאמן נוסף קבוצות נערים במאלמו ששני הבנים שלי גם משחקים שם. בנוסף אשמש כיועץ לשחקנים בוגרים מקבוצה בליגה החמישית בשבדיה".

חושב בעתיד גם לאמן בוגרים?
"אולי, אבל לא עכשיו אבל מי יודע, הכל יכול לקרות בכדורגל. עכשיו אני רוצה להתמקד בצעירים".

אם בעתיד תבוא הצעה לאמן בישראל, במכבי תל אביב, זה משהו שיכול לעניין אותך?
"כמובן שזה יעניין אותי לאמן בישראל. לאו דווקא כמאמן ראשי, אולי כעוזר מאמן אבל זה בטוח יעניין אותי".

איך אתה מסכם את התקופה שלך בישראל?
"במבט לאחור, התקופה שלי בישראל הייתה הכי מדהימה בקריירה. השנתיים וחצי שעברתי במכבי תל אביב היו הכי טובות בקריירה שלי ויש לי המון זיכרונות טובים מהן. מהרגע הראשון בישראל הרגשתי כל כך אהוד, אפילו לא רק מאוהדי מכבי תל אביב. גם אוהדי חיפה ובאר שבע היו תמיד חיוביים כלפיי, לא קיללו אותי. גם האנשים בישראל תמיד נתנו לי יחס חם. אני זוכר שתמיד במסעדות היו מוציאים לי דברים נוספים לשולחן שלא הזמנתי וזו ישראל בשבילי".

מה הזיכרון הכי טוב שיש לך מהתקופה במכבי?
"גמר הגביע מול הפועל באר שבע ללא ספק. זה במקום הראשון. כמובן שגם שאר התארים עם מכבי, במיוחד האליפות הראשונה שהייתה מדהימה עבורי".

גמר הגביע מול הפועל באר שבע, זה הרגע הכי טוב בכלל בקריירה שלך?
"לגמרי. במאת האחוזים".

מה אתה הכי זוכר מאותו ערב, מאותו משחק?
"את השער השלישי שלי. אני זוכר שראיתי את הכדור נכנס וזה היה פשוט מטורף.  אני גם זוכר את הדבר הראשון שעשיתי כשנכנסתי לחדר ההלבשה. סימסתי לאשתי שהייתה בשבדיה שזה היה הלילה הכי מטורף בקריירה שלי וחבל שהיא לא כאן איתי".

איך אתה מסביר את החיבור המיידי הזה עם האוהדים של מכבי תל אביב שנשמר עד עכשיו?
"תמיד נשארתי עם הרגליים על הקרקע והאוהדים ראו כמה אני עובד קשה ומנסה לתרום לקבוצה בכל הזדמנות. אני שחקן שחושב קודם כל על הקבוצה והאוהדים העריכו את זה".

מי השחקן הכי טוב ששיחקת לצידו במכבי תל אביב?
"זה הכי קל לומר ערן זהבי כי הוא באמת שחקן מדהים עם יכולות שלא רואים כל יום אבל בשבילי שרן ייני וגל אלברמן היו שני שחקנים מאוד חשובים שבלעדיהם אני לא חושב שמכבי הייתה מגיעה להצלחה שהיא הגיעה. שרן היה מנהיג אמיתי והקפטן הכי טוב ששיחקתי עבורו. פשוט אישיות מדהימה וידע לעודד אותי בזמנים קשים וכשהתגעגעתי למשפחה בעיקר. גם גל הוא מנהיג מלידה והוא הלב של הקבוצה".

מה אתה חושב על ההחלטה של זהבי לעבור לסין?
"אני חושב שזו הייתה החלטה קשה עבורו. אם זה הייתי אני, הייתי נשאר במכבי, אבל אתה לומד הרבה כשאתה עובר לחיות במדינה אחרת והוא כבר כוכב גם שם אז כנראה שעשה את ההחלטה הנכונה ואני גם בטוח שהוא תמיד יתקבל בברכה חזרה במכבי".

לדעתך יש שחקנים במכבי תל אביב שיכולים להצליח באירופה?
"כן, יש שחקנים מצוינים במכבי, הבעיה היחידה היא שישראל זו מדינה קטנה ולכל שחקן יש כל כך הרבה חברים סביבו ומשפחה תומכת והמעבר למדינה אחרת יכול להיות קשה לישראלי. גם אני מאוד מתגעגע לישראל. עד היום אני מתחרט שלא הגעתי לישראל בגיל צעיר יותר כי הייתי שמח לשחק שם יותר שנים. אם אני צריך לבחור שחקן שמתאים לצאת לחו"ל, אז זה טל בן חיים החלוץ. יש לו את כל היכולות, הוא מהיר עם בעיטה טובה וזה אך ורק תלוי בו. אני בטוח הייתי ממליץ לו לעבור לאירופה אבל זה תלוי רק בו ותמיד גם אמרתי לו את זה. זה אמנם יהיה לו קשה בהתחלה אבל בסוף זה ישתלם".

מבין המאמנים שאימנו אותך במכבי תל אביב למי הכי התחברת?
"כולם היו מאמנים טובים אבל פאולו סוזה היה מספר אחת בשבילי ותמיד יהיה. הוא המאמן הכי טוב שאימן אותי בקריירה והיה הכי טוב בשבילי. בשנה אחת איתו למדתי מה שלא למדתי כל הקריירה".

אתה מכיר את החלוץ החדש של מכבי תל אביב, וידאר קיארטנסון, ג'ורדי קרויף דיבר איתך לפני שהוא החתים אותו במכבי
"קראתי על זה קודם כל בתקשורת בשבדיה ואז שאלתי את ג'ורדי אם זה נכון והוא אמר לי שהוא חושב על זה ושאל אותי מה אני אומר עליו ואמרתי לו שהוא שחקן טוב. אני חושב שהוא גולר. אולי עכשיו הוא עדיין לא מספיק מעורב אבל הוא עוד יבקיע  שערים. אני חושב שמכבי עשתה החלטה נכונה לגביו".

הוא הרכש הכי יקר אי פעם במכבי תל אביב, שווה לדעתך כל כך הרבה כסף?
"זה באמת הרבה כסף אבל קשה לדעת בתחילת עונה אם הוא יצדיק את המחיר או לא. מה שבטוח שהמחיר ששילמו עליו מוסיף לו לא מעט לחץ. גם אני הייתי הרכש הכי יקר של הקבוצה בה חתמתי בגיל 22 בגרמניה והרגשתי את הלחץ. אני חושב שהאוהדים חייבים לתמוך בו ולאהוב אותו כדי הלחץ ירד והוא יספק להם את הסחורה".

מאז שעזבת, מכבי תל אביב איבדה את התארים שלה, מה אתה חושב על היכולת של הקבוצה לאחרונה?
"כשאתה זוכה באליפות שלוש שנים ברציפות, אז אולי יש מעין הרגשה של שובע בקרב השחקנים, כאילו הוכיחו מספיק. מעבר לזה, הרבה שחקנים עזבו, הרבה חדשים הגיעו וכדי להצליח צריך לשמור על שחקנים לתקופה ארוכה יותר משנה- שנתיים. לדעתי הסיבה לשינוי ביכולת היא השינויים הרבים שהקבוצה חוותה".

 מה אתה חושב על מאזן הכוחות בין מכבי לב"ש?
"באר שבע קבוצה מצוינת ועשו שם החתמות יפות. אני חושב שהעונה דברים קטנים יקבעו מי תהיה האלופה ולדעתי זה תלוי רק במכבי תל אביב כי למכבי יש את הקבוצה הכי טובה בארץ".

מדברים על זה שזו אולי השנה האחרונה של ג'ורדי קרויף במכבי תל אביב, מה דעתך? הוא צריך להמשיך הלאה?
"קשה לומר אבל אני מקווה שהוא יישאר במכבי תל אביב. יש לו קשרים טובים באירופה והוא יכול למשוך שחקנים טובים למכבי רק בזכות השם שלו אז אני מקווה שהוא ימשיך שם".

כששיחקת במכבי תל אביב, שני הבנים שלך שיחקו גם במועדון, חולם לראות אותם משחקים יום אחד בקבוצה הבוגרת?
"בטח. אני תמיד אומר להם שאני מקווה שיום אחד הם ישחקו עבור מכבי תל אביב. זה החלום שלי".