הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

חשיפה: הגזירות הקשות שתנחית ועדת באב"ד

הספורט הישראלי דרוך. ההתאחדות: "יהיה גזר דין מוות". הפרטים בפנים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  29.11.16 - 08:18

עולם הספורט הישראלי ממתין בדריכות לישיבת ועדת הכספים של הכנסת מחר (רביעי), בה יעלה לדיון בין היתר אימוץ מסקנות ועדת באב"ד, בראשה עומד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. היא כוללת גזירות בתחום המיסוי על זכיות מהימורים, הפסקת ההימורים על מירוצי סוסים, דבר שכרוך בתשלום פיצויים גבוהים למפעיל האנגלי ולבעלי תחנות, הגבלות בתחום השיווק והגבלות בתחום חלוקת הפרסים.

הקיצוץ הצפוי בעקבות יישום המלצות ועדת באב"ד יביאו לפגיעה אנושה בתשתיות הספורט במרכז ובפריפריה ולנזק בלתי הפיך בענפי הספורט השונים. מדובר באחד הדיונים הדרמטיים סביב תקציב המדינה, לו השפעות גורל על הספורט הישראלי.

לערוץ הספורט הגיעה רשימה של כמה מהגזירות הצפויות
א. הקפאה עד להודעה חדשה פרויקט להקמת 200 מגרשי דשא סינטטי בעלות של 120 מיליון שקלים, בין היתר בשדרות, נתיבות, אשקלון, טבריה ועוד.
ב. 45 מיליון שקלים שיועדו להתקנת תאורה במגרשי ספורט של ילדים ונוער לא יועברו בשלב זה.
ג. תיעצר תוכנית להקמת עשרות מתקני ספורט עממי בשכונות לקבוצות חובבניות.
ד. תיפגע תוכנית שיפוץ האצטדיונים בק"ש, סכנין, אשקלון ואשדוד והתאמתם לליגת העל.
ה. תירשם פגיעה אנושה של 50 אחוזים בהקצבות לקבוצות הספורט בישראל. כדורגל, כדורסל, אתלטיקה וענפים נוספים.
ו. עצירת פרויקט הדגל של משרד הספורט "פרחי ספורט" בו נוטלים חלק עשרות אלפי ילדים ונוער במרכז ובפריפריה בעלות של 30 מיליון שקלים מהטוטו.
ז. פגיעה בשגרת האימונים של הספורטאים האולימפים והכנותיהם לטוקיו 2020, מאחר והתקציב יקוצץ בחצי.
ח. יוקפא הדיון בהרחבת אצטדיון טדי ל-50 אלף מקומות.

במסמך פנימי, שגובש לאחרונה במספר משרדים ממשלתיים והגיע לידינו נכתב: "ליגות הכדורגל והכדורסל המקצועניות יפסיקו את פעילותן בצורה מיידית, בעקבות אי יכולת של המועצה להסדר ההימורים בספורט לעמוד בהסכמי השיווק והתפעול כלפי ענפים אלו וירידה חדה בשאר ההקצבות מהמועצה של בין 30 ל-50 אחוזים".

עוד נוסף במסמך: "יופסקו המלגות החודשיות לספורטאים האולימפים, הפראלימפיים וסגלי העתודה מאחר וההקצבות יירדו בלמעלה מ-50 אחוזים. סגלי הזהב והיהלום יפסיקו פעילות ויבוטלו מחנות אימון ויציאת משלחות לחו"ל מאחר והספורטאים יצטרכו לשאת ב-30 אחוז עלות של כל טיסה". בסעיף נוסף צויין: "תיעצר פעילות ספורט הנשים הפועלת דרך 'אתנה', ייפגע אנושות בניית מתקני ספורט חדשים וביטול תחזוק של מבניים קיימים ורכישת ציוד חדש".

בהתאחדות לכדורגל אמרו הבוקר: "החשש אצלנו הוא כבד לנוכח הקיצוץ. אם זה יתממש מדובר בגזר דין מוות לא רק לכדורגל, אלא לכל ענפי הספורט בישראל".