אפטר שוק: קלינגר החזיר את החיים לבית"ר

אחרי השינוי בעמדת המאמן, קלינגר החזיר לבית"ר את החיים על חשבון הקבוצה שעדיין בעיצומו של זעזוע. גוטמן על ההבדל שעשה מאור בוזגלו והחוסן המנטאלי שחסר לחיפה

אלי גוטמן
אלי גוטמן  06.11.18 - 08:02
תחילת כתבה

ישנה רק דרך אחת להגדיר את ההתמודדות אתמול (שני) במשחק המרכזי של ליגת העל. זה היה משחק של קבוצה שהיא בעיצומו של זעזוע מול קבוצה שנמצאת כבר לאחר הזעזוע. קבוצה שהוכיחה שהיא בשוק (שבירה מנטאלית) מול קבוצה שרושמת את האפטר שוק.

ניר קלינגר קיבל את בית"ר ירושלים, והדבר הראשון שעשה זה הביט בטבלה וראה שהקבוצה שלו שקועה במקום האחרון בליגה, ובעמודת ספיגת השערים מופיע המספר 19. מדובר בקבוצה שסופגת יותר משני שערים למשחק. זה מה שהנחה את המאמן לפתוח עם שלושה בלמים ושני קשרים אחוריים מול מכבי חיפה. המחצית הראשונה הייתה במעמד צד אחד בלבד, הצד הירוק. בית"ר נראתה אומללה, ללא שום קו ודרך שיעזרו לה לצאת ולנסות להביך את ההגנה הרכה של מכבי חיפה.

אולם, בית"ר בסופו של דבר ניצחה 1:2, הרבה בזכות הצעדים שקלינגר נקט. מאמן כדורגל בעידן המודרני חייב להיות פרגמטי, ולדעת לשנות שיטות וסגנון משחק תוך כדי כל התמודדות. קלינגר קיבל החלטה במהלך ההפסקה להפוך את ההגנה שלו בחזרה לקו של ארבעה שחקנים, כשמיקי סירושטיין מתפקד כקשר אחורי. הדבר עזר לבית"ר להיראות מאורגנת, והשחקנים אף הרימו ראש בדרך לניצחון.

החילופים שביצע קלינגר, ובפרט הכנסתו של מאור בוזגלו, השפיעו גם מבחינה מנטאלית. הקשר כבש שער שוויון אופייני, תוך כדי הנפת ידיים, אצילות נפש ובקשת סליחה מהמועדון שעזר לו להשתקם מהפציעה. מהדקה ה-61 הרגשתי שהקבוצה הצהובה מאמינה ביכולותיה לחזור הביתה לירושלים עם 3 הנקודות. המאמן גם הראה שיש לו בינגו נוסף - אור אינברום, ששם את החותמת, והדרך הביתה לבירה הייתה שמחה במיוחד.

מנגד, במכבי חיפה ניתן להבחין בריטואל קבוע. הקבוצה מהכרמל פותחת היטב הרבה מהמשחקים שלה. כך היה נגד מכבי נתניה בהפסד הבית האחרון. השליטה של הירוקים במחצית הראשונה הייתה מוחלטת, עם תנועה ללא כדור, חילופי מקומות, ובמרכז השדה ג'ורג' מנדז'ק ונטע לביא חיסלו את חוליית הקישור של בית"ר. מוחמד עוואד פינה שטחים לארנסט מאבוקה, ניקיטה רוקאביצה עשה את אותו הדבר לרז מאיר. שחקני חיפה ירדו לחדר ההלבשה עם יתרון 0:1, כאשר 45 דקות הראשונות היו שלהם לכל דבר.

גם את המחצית השנייה מכבי חיפה פתחה טוב, ואז משום מקום הגיע שער השוויון של בוזגלו. חברים בירוק - זה חלק מהמשחק. מאותו הרגע הורגשה חבורה בירוק שמאבדת אמונה ככל שהדקות עוברות, השחקנים נראו סובלים ככל שהמשחק התקדם. שחקנים כמו שון וייסמן ומוחמד עוואד, שהיו נהדרים בחצי הראשון, נעלמו לחלוטין מרגע השער של האקס. מכבי חיפה שוב נכנסה למצב של שבירה מנטאלית, כפי שהיה מול נתניה, וההרגשה הייתה שאין שחקן שמנסה להבין את החברים שלו.

הקבוצה כאמור עדיין בעיצומו של זעזוע, כאשר המאמן שיגיע יהיה חייב לשים דגש בנושא הפסיכולוגי ועל עניין של החוסן המנטאלי של השחקנים ושל הקבוצה כולה ברגעי משבר תוך כדי משחק.