מבצע צבאי: כך החתימה מכבי חיפה את ירדן שועה

המגעים המתמשכים והשיחה בת חמש השעות. הירוקים חמקו מתחת לרדאר והשלימו את אחת העסקאות הגדולות בשנים האחרונות. בני יהודה תחזיק בנתח גדול מכרטיס החלוץ שלא מחזיק בסעיף יציאה לאירופה. מאחורי הקלעים של המהלך והתקומה של יעקב שחר

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  09.01.19 - 08:27
תחילת כתבה

אתמול (רביעי), בשעה 20:53 הודיעה מכבי חיפה על רכישתו של ירדן שועה, מה שהותיר את כולם, מלבד אלו שהיו מעורבים בעסקה, בהלם. הירוקים רכשו 60% מכרטיסו ב-1.3 מיליון יורו ולמעשה כבר שבועיים קיימו שיחות עם ברק אברמוב ונציגיו של חלוץ בני יהודה עד שהגיעו לפגישה בת חמש שעות ברחוב המסגר בתל אביב, בה העסקה נסגרה.

כולם כבר הספידו את מכבי חיפה. אמרו שיעקב שחר לא מצליח להתחרות עם אלונה ברקת, מיץ' גולדהאר ואפילו לא עם משה חוגג, אבל הירוקים גברו על האלופה בקרב על חלוץ העתיד של הכדורגל הישראלי והגדירו את ההחתמה כ"מבצע צבאי".

בימים אלו קשה עד בלתי אפשרי לבצע פעולה מתחת לרדאר של התקשורת, ומעטים האנשים שידעו על השיחות מאחורי הקלעים. שחר והנהלת מכבי חיפה עבדו מסביב לשעון מול בני יהודה ונציגיו של החלוץ בשקט מוחלט. הבעלים היה נחוש להנחית "תותח", שחקן עם פוטנציאל שכבר עכשיו מוליך את טבלת מלך השערים, עם תשעה כיבושים.

העתיד של מכבי חיפה
בכרמל לא זוכרים מתי בפעם האחרונה הגיע לקבוצה שחקן שנמצא בכושר משחק (וכיבושים) כה טוב. במכבי חיפה הבינו שהחתמת זרים או עם ישראלים שנמצאים כבר בשיא הקריירה שלהם לא עובדת, הם עשו אחורה פנה ושבו למקורות, אל שחקני הבית והכשרונות הצעירים של הכדורגל הישראלי.

יש למכבי חיפה לא מעט כאלה: עומרי גלזר, אעיד חבשי, עופרי ארד, רז מאיר, נטע לביא, מוחמד עוואד ושון וייסמן והם יהיו הבסיס שלה בשנים הבאות. למעשה, עם החתמתו של שועה, הירוקים הופכים להיות הקבוצה עם ההתקפה הצעירה בליגה, עם ממוצע גיל נמוך מ-21.

פרטי העסקה נחשפים
בני יהודה לא הסכימה לוותר על כל הכרטיס של מלך שערי הליגה והשאירה אצלה נתח רציני. הצדדים חתמו על כך שאין לחלוץ סעיף היציאה, כשהאידיאל ברור -  אם ימשיך לעבוד בקצב הזה הוא יהיה שווה הרבה מאוד כסף ואין שום רצון להגביל סכום. הזהובים דרשו לקבל במסגרת העסקה את שון וייסמן, אבל שחר ומרקו בלבול מעריכים אותו מאוד והציעו במקום את עמית זנטי, מה שלא עניין את הקבוצה מהשכונה.

עד תום העונה ירוויח שועה 15 אלף דולר בחודש ובכל עונה חוזהו ישתדרג כמצוין בהסכם. יש לו מענק חתימה של 50 אלף יורו וכמו כן מענק אליפות, גביע והעפלה לאירופה. החלוץ מבצע שירות לאומי, מה שלא ימנע ממנו בבוא העת לשחק בנבחרת ישראל ואם זה אכן יקרה, יקבל מענק נוסף.

שעת השועה
כעת ההתלהבות של מכבי חיפה בשמיים, אבל חשוב לזכור שמדובר בבחור צעיר (19) עבורו זו התחנה השנייה בקריירת הבוגרים שלו ולא ברור כיצד יתמודד עם לחץ. העונה אצל יוסי אבוקסיס הוא היה שחקן הרכב קבוע ונעטף בחום ואהבה, אבל במועדון הירוק תהיה לו מלחמה על דקות משחק מול ניקיטה רוקאביצה, שון וייסמן ומוחמד עוואד. הוא עבר תהליך התבגרות בבני יהודה, אחרי שעבר לא מעט קבוצות נוער וסומן כטרבלמייקר, ואם ימשיך בגישה וביכולת הזאת, מדובר בקרש קפיצה לאירופה.

מכבי חיפה כבר ביצעה כמה החתמות מפוצצות שלא עמדו בציפיות מקאיו, מיכיל קראמר וסטפנוס אתנסאידיס ועד רמי גרשון ורועי קהת. דווקא בעיצומו של משבר, עם ארבעה מאמנים על הקווים בעונה אחת וקהל מפולג, היא אופטימית מתמיד. הירוקים במרחק נגיעה מהמקום השני והחתימו את אחד משני שחקני העתיד של הכדורגל הישראלי, כשהשני בדרך לאירופה (מנור סולומון).

הדפס