אנטי גיבור: עלילות גוטליב בהפועל ת"א

מכונית הפאר שחונה במקום מיוחד מחשש שתושחת, הגרפיטי נגדו במחנה האימונים בקיץ שהושתק והאסימון שירד: אין מנוס מעזיבה. אדי גוטליב, השחקן הכי מושמץ בהפועל, הוא גם האס של ההנהלה ורפואה. הסיפורים שטרם סופרו על מי שמסמל יותר מכל את האדומים

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  14.01.19 - 11:36

תגיות: אדי גוטליב

תחילת כתבה

סוף אוקטובר 2017. קובי רפואה בדיוק התמנה למאמן הפועל ת"א אחרי פיטוריו של מוטי איווניר. המאמן החדש תפס לשיחה את אדי גוטליב, שלא שיחק עד אז בעונה ההיא בעקבות הליך בוררות נגד המועדון.

"למה אתה לא משחק?", רפואה שאל. "יש לי חילוקי דעות עם ההנהלה", הבלם השיב. "אם אני אסדר את זה, אתה תרצה להיות בקבוצה? תהיה מחויב?" המאמן שאל. "כן", גוטליב ענה בקצרה. כמה ימים לאחר אותה שיחה, הבלם פתח בהרכב נגד הפועל כפ"ס, עזר לקבוצה להשיג ניצחון ראשון אחרי חמישה משחקים וחזר להיות שחקן מן המניין.

הסיפור הזה מעיד אולי יותר מכל את המעמד של גוטליב בהפועל ת"א ואת החשיבות שיש לו בעיקר בעיניי המאמן החדש/ישן קובי רפואה. כבר שנתיים שהבלם מסוכסך "און אנד אוף" עם ההנהלה, חלק מהאוהדים נגדו, לא מרפים ממנו ומראים לו את זה בכל משחק ואפילו באימונים, הוא עם רגל וחצי מחוץ למועדון ובסוף נשאר, ועדיין נחשב לאחד מהנכסים העיקריים שיש בחודורוב.

את נקודת הפתיחה של היחסים המורכבים של גוטליב עם המועדון אפשר לסמן ב-18 בינואר 2017, זמן קצר אחרי הפירוק של חברת 'הראל אחזקות' ואחרי שהמועדון נרכש ע"י קבוצת ניסנוב. אז הגיש הבלם את תביעת הבוררות הראשונה שלו ודרש שחרור מיידי ופיצוי של כ-670 אלף ש"ח. גוטליב טען בין היתר שאיימו עליו כשהיה פצוע ובמשך כמעט חודשיים לא שיחק עם המדים האדומים ואף החרים את אימוני הקבוצה בטענה שהוא פצוע. בסופו של דבר התביעה הסתיימה בהפסד, כשהבורר עמיאל תגר קבע שהשחקן לא ישוחרר.

המקרה הזה גרם לקרע הראשוני בין גוטליב לבין האוהדים, קרע שרק הלך והתעצם עם הזמן בעיקר בקרב ה"אולטראס" ועוד נעסוק בו בהמשך. השחקן ספג מאז שריקות בוז בכל נגיעה שלו בכדור במהלך משחקים, והמתח הזה בין הצדדים אף הגיע פעמיים לעימות פיזי של ממש. האחד בסוף עונת הירידה אז, והשני לפני כחודש, כשעשרות אוהדים הגיעו לאימון המסכם לפני חדרה וקיללו את הבלם, שמצידו הגיב ביריקות ובאגרופים לכיוון הגדר.

בקיץ 2017, אחרי שהקבוצה ירדה לליגה הלאומית, שוב היה סוער סביב גוטליב. הוא כבר היה בדרך לאופה הרוסית ואז העסקה נפלה, מכבי חיפה וגיא לוזון כבר החתימו אותו אך ברגע האחרון הוא החליט לוותר, וביום האחרון של חלון העברות האדומים כבר סיכמו עם מ.ס אשדוד על מכירת מחצית מכרטיסו של הבלם, אך זה הטיל וטו על המעבר.

תביעת בוררות שנייה עם דרישה לשחרור מיידי הוגשה בספטמבר, שוב גוטליב הפך להיות סוג של "מוקצה", עד שהגיע רפואה ובמקביל לתביעת הבוררות החזיר אותו לסגל.

ולמרות כל זה, גוטליב בן ה-26 כידוע עדיין לובש את המדים האדומים של הפועל, אבל במציאות מסובכת ומורכבת, כששמו לא פעם עולה לכותרת. ארבעת הבעלים מתייחסים אליו  כמו אל הבלם הטוב בארץ, כשגם רפואה כאמור מאוד מעריך אותו. "אדי הוא הבייבי של קובי" הודו במועדון והוסיפו. "הוא השחקן היחיד שלא ספג ממנו צרור של צעקות. יש ביניהם חיבור ממש טוב".

עוף מוזר בחדר ההלבשה
"אין בינינו לבין אדי שום יחסי אהבה- שנאה" הבהיר זאב גרינברג אחד הבעלים. "אני הייתי בכל הבוררויות של אדי, בכל המקומות הפחות נעימים מולו ובאיזשהו מקום אני יכול להבין את העמדה שלו. הבעיה היא שהנחו וכיוונו אותו לא נכון".

גוטליב סולד מתקשורת ומעיתונאים. הוא לא מתראיין באופן גלוי וגם לא מדבר עם עיתונאים בשיחות "אוף רקורד", מרוחק מהתקשורת כמו שמתרחקים מאש. בעקבות כך, יש סוג של מסתורין סביב הבלם ויש תחושה שלא מכירים אותו באמת. "אני חושב שאף אחד בכדורגל לא מכיר את אדי באמת. אדי הוא קודם כל איש משפחה, ההורים שלו הכי חשובים לו בעולם, והוא קשור יותר לכל חברי הילדות שלו מכרמיאל", סיפר גורם במועדון.

"לאדי יש סטיגמה מאוד שונה ממה וממי שהוא באמת. הוא ילד טוב וחיוני בחדר ההלבשה", אמר גורם נוסף בהפועל. בחודורוב מספרים על בחור מאוד שקט, סגור ומופנם. "הוא לא אחד שיישב לשחק שש-בש בסוף האימון, הוא בא, מתאמן, עובד, והולך הביתה", הסבירו בקבוצה. "קשה מאוד לחדור אליו ולפצח אותו. הייתה לו חברה חודש ואף אחד לא ידע על זה. הוא בן אדם של ערכים ושל כבוד. הוא למשל בחיים לא יצחק על חברה של איזה שחקן וכולם יודעים שיש נושאים שלא 'מסתלבטים' איתו עליהם, ההורים שלו לדוגמה זה קו אדום". אגב, באותו עימות עם האוהדים לפני חודש גוטליב התפרץ מכיוון שאחד מהאוהדים קילל את אמו ברוסית.

מעבר לכך, בהפועל מסכימים שהוא מקצוען. "הוא לא מתבכיין, אף פעם אין לו תלונות", קבעו במועדון וסיפרו שרק העונה גוטליב משך כמה משחקים טובים עם פגיעה במיניסקוס וסיכן את עצמו עד שאמר לרפואה שהוא לא יכול להמשיך יותר וחייב ניתוח. "אם הוא אומר שהוא לא יכול לסחוב יותר בגלל פציעה אז הוא באמת לא יכול יותר", הסבירו בקבוצה.

מכונית הפאר שהפכה לנושא רגיש
גוטליב באמצע העונה הרביעית שלו בהפועל ובמחצית מהזמן הזה נמצא בסכסוך עם חלק מהקהל. למרות שבחודורוב טוענים שיש לבלם אופי מאוד חזק והוא מנסה שהעימות הזה לא יחדור אליו, הוא בכל זאת  משפיע, ואפילו בהתנהלות היומיומית. גוטליב ידוע כחובב מכוניות. יש לו רכב דודג' שקנה ביבוא אישי, רכב יקר של כמה מאות אלפי שקלים ובאופן קבוע הוא מחנה אותו תמיד באותה חניה במתחם, מול שער הכניסה.

למה? כי מצלמת האבטחה מפוקסת על החניה הזו וכך הוא מרגיש בטוח שהאוהדים לא יגרמו נזק לאוטו. "אף אחד לא מחנה בחניה הזאת, כולם יודעים שזו החניה של אדי", סיפרו בהפועל. גם הקהל מכיר את "הפטיש" שיש לשחקן למכוניות ולא פעם כשהגיעו לקלל אותי גם צעקו לעברו שיהרסו לו את האוטו. גם בניצחונות הקבוצה בליגה הלאומית בשנה שעברה, כשכל השחקנים היו ניגשים לקהל וחוגגים איתו, גוטליב היה מוחא כפיים בקצרה לאוהדים שתמכו בו ומיד היה יורד לחדר ההלבשה.

הגיע לנקודת אל חזור עם הקהל
עוד מקרה שמעיד על הקרע בין הקהל לבין גוטליב קרה בקיץ האחרון בזמן מחנה האימונים של האדומים בפולין ונשמר בשקט ע"י אנשי המועדון. מסתבר כי בימים הראשונים של המחנה ממש ביציאה ממתחם האימונים במלון שבו שהתה הקבוצה, מספר אוהדים שהגיעו לשם ריססו בגרפיטי "גוטליב לגזים".

שלושה ימים הגרפיטי נשאר על הקיר, עד שהנהלת הפועל נאלצה לשלם כאלף יורו על מנת שימחקו את הכתובת ויסדרו את זה. בנוסף, באחד ממשחקי האימון כמה אוהדים חיכו לגוטליב אחרי המשחק במעבר בין המגרש למלון ומאבטחים ליוו אותו ואת השחקנים לחדר מחשש לעימות עם הקהל, שהיו בו גם אוהדים שיכורים.

"לא כל שחקן יכול היה להתמודד עם דבר זה", הבהירו בהפועל. "הקרע הזה עם קומץ מהאוהדים זה משהו שנמשך כבר המון זמן. מנסים לייאש אותו ולאט לאט הם מצליחים. נכון, אדי הוא בחור חזק, אבל הסיפור הזה מעיב. לפחות חמש פעמים שוטרים ליוו אותו הביתה מחשש להתפרעויות של אוהדים. זה הגיוני? זה משהו נורמלי? בסופו של דבר יש פה בן אדם וצריך לעזור לו במקרה הזה", גורם במועדון בטוח. "עושה רושם שאדי הגיע ל'דד אנד' עם הקהל. אין איך לתקן את זה או להחזיר את המצב לקדמותו. הוא יכול למשוך אולי עוד חצי שנה, אבל לא יותר", הבהיר גורם אחר. 

בהפועל מנסים אמנם לתת כוח לבלם,  אבל יש גם כאלו שטוענים שגם לו יש חלק בהתפרצויות, כמו למשל בעימות הפיזי עם עמית מלכה. במועדון סיפרו כי זה קרה במהלך משחקון. הקבוצה של גוטליה הפסידה, הבלם התעצבן והתחיל להעיר לשאר השחקנים. מלכה השיב לו בזלזול: "מה אתה רוצה ממני?", גוטליב לא נותר חייב ופשוט סטר לו.

"יש לאדי פתיל קצר", מעיד גורם שמקורב לגוטליב. "אדי הוא אדם של מצבי רוח. ביום רגיל הוא לא היה מתפרץ לא על עמית ולא על אף אחד, אבל כשמלחיצים אותו והאווירה סביבו עוינת זה מה שקורה. זה חמור מאוד ואי אפשר להצדיק אותו אבל צריכים להבין את כל הסיטואציה", הוסיף גורם בכיר במועדון.

מבחינה מקצועית כאמור גוטליב מאוד מוערך במועדון. לבלם יש חוזה לעוד עונה וחצי בהפועל, אך גם בחודורוב לא מאמינים כי הוא יסיים אותו. אגב, שכרו של גוטליב מוערך בכ-110 אלף דולר, לא סכום גבוה במיוחד. בקיץ שעבר הפועל ב"ש התעניינה בו מאוד, אך לא הגישה הצעה רשמית.

היו דיבורים על כך שיאריכו לו את החוזה בהפועל והוא יקבל כמובן שדרוג בשכר אך הבלם לא שש למו"מ הזה, והיום הודו במועדון שהם לא מרגישים שאדי במצב שהוא יכול להאריך חוזה בהפועל.

ההערכה במועדון כי בחלון העברות הנוכחי הוא גם לא יעזוב, בעיקר בשל רצונו של רפואה להשאיר אותו. השחקן עצמו מכוון לאירופה, וגם בהפועל יש שטענו כי היעד הבא שלו חייב להיות קבוצה מעבר לים. "אדי יכול היה כבר להיות באירופה, אם רק היו מכוונים אותו נכון. מכאן הוא חייב לעזוב לקבוצה גדולה באירופה, הוא לא צריך תחנות ביניים, הוא כבר פספס את הזמן לזה", סיפר גורם בכיר במועדון.

אנשי ניסנוב גם מכוונים לשלשל סכום כסף רציני ממכירתו של גוטליב בעתיד. בעבר דיברו על כך שלא ימכרו אותו בפחות ממיליון יורו וחצי."מי שיקנה את אדי בפחות משני מיליון יורו עשה את עסקת חייו", אחד מבעלי הפועל ת"א, זאב גרינברג, הצהיר היום לערוץ הספורט, במה שמרמז אולי יותר מכל על ההערכה שיש כלפי גוטליב.

בינתיים, הבלם רוצה בעיקר שקט סביבו, נמאס לו שמתעסקים בו כל הזמן. ומה רוצים במועדון? "כולם מתפללים שבקרן מול מכבי אדי ישים את הראש ויתן גול ניצחון. אולי גול ניצחון בדרבי יגרום לאוהדים לשנות גישה כלפיו" מפנטזים בחודורוב. האם זה באמת יקרה? ב-21:00 התשובות.