לוי: "מכבי ת"א לא גדולה. באירופה זה לא יספיק לה"

הרמה בליגה ("אין שחקנים מספיק טובים"), חיפה ("הקהל מעריך אותי"), ברקוביץ' ("לא יודע אם הוא יכול לטפח צעירים"), בית"ר ("קשה להצליח כשכל המערכת זזה") והמשבר של ברק בכר בב"ש: "היה לי ברור שזה יקרה". רוני לוי מדבר על הכל בראיון ל"מגרש פתוח"

מערכת אתר ערוץ הספורט  11.02.19 - 14:11
תחילת כתבה

מאז ששם את פרק אנורתוזיס פמגוסטה מאחוריו בספטמבר האחרון, רוני לוי יושב בבית מחוסר עבודה. בינתיים, הוא התארח באולפן "מגרש פתוח" ודיבר על הכל - חולשת הליגה לעומת מכבי ת"א, האקסיות מכבי חיפה ובית"ר ירושלים, המשבר של ברק בכר בב"ש, התפקוד של ווילי רוטנשטיינר בנבחרת ומעמד המאמן שכמעט שלא קיים בכדורגל הישראלי.

"עצם העובדה שבצמרת רק מכבי ת"א עם אחוזי הצלחה גבוהים זה מדבר בעד עצמו", אמר לוי בפתיחת דבריו. "מכבי חיפה לא שם, ב"ש לא שם, בית"ר לא שם, הפועל ת"א לא שם. כשכל הגדולות לא נמצאות למעלה, מן הסתם שהצמרת פחות אטרקטיבית ומעניינת. הרמה קצת ירדה, אבל מכבי ת"א עושה עונה מדהימה ואני מאוד אוהב את הגישה שלה. היא קבוצה טובה ולא גדולה. אין הרבה שחקנים ברמות הכי גבוהות ולאירופה זה לא יספיק לה. אי אפשר להמעיט בערך של מה שהם עושים, אבל זה מלמד על הליגה הפחות טובה כרגע".

לוי נשאל על המועמדות שלו ללא מעט קבוצות וסיפר: "הרבה פעמים השם שלי מוזכר ואני לא אוהב את זה. יש אפשרויות ואני מרגיש בסדר עם זה, אבל אותי זה לא מעניין. אחרי שסיימתי באנורתוסיס, הייתי צריך את הזמן שלי לעצמי וגם אם היה משהו אטרקטיבי, לא מאוד רציתי. עד היום אני בקשר עם האנשים שם, אבל את העובדות אי אפשר לשנות. זה פגע בי מאוד. מאוד התאכזבתי. בחודשיים הראשונים לא הייתה לי מוטיבציה לחזור לעבוד. ככל שעובר הזמן אני רוצה לעבוד, ומאוד, אבל יש לי סבלנות לחכות להצעה הנכונה".

"הייתה התעניינות מהפועל ת"א", המאמן גילה. "אבל לא משהו שהלך לכיוון של סגירה. לא הייתי בשל לסגור עניינים, והם לא הלכו יותר מדי קדימה". על הנבחרת הצעירה: "יש דברים שנכונים יותר ויש שפחות וזה הרגיש לי פחות. יכול להיות שבעוד כמה שנים הצעה כזו כן תהיה טובה".

לוי נשאל, איך לא, על האקסית המיתולוגית מכבי חיפה, אותה הדריך בשתי קדנציות שונות: "עבדתי שם הרבה מאוד שנים והגעתי להישגים חסרי תקדים. עזבתי, הם חושבים שזה הזמן למישהו אחר, יכול להיות שגם לי יש את המחשבות שלי. זה בסדר גמור. לפעמים אחרי שהיית במקום מעריכים אותך יותר. הקהל של מכבי חיפה מאוד מוקיר ומעריך את מה שעשיתי עבור המועדון".

על ההצלחה המרשימה של מרקו בלבול: "עד עכשיו הוא עושה עבודה טובה מאוד. הוא גדל במועדון ועשינו כברת דרך ביחד. אם במערכת רואים שמאמן עושה עבודה טובה, שהוא רציני, מקצוען ומתווה דרך, גם אם הולך קשה ומאמינים בו, נותנים לו את המפתחות".

ומה בנוגע לאפשרות שאייל ברקוביץ' יסגור מעגל ויחזור למערכת? "הוא היה שחקן גדול שגדל במועדון ויש לו את התשוקה לחזור. אני לא יודע מה היכולות שלו לגדל ולטפח שחקנים. אם הוא רוצה את זה, הוא יכול להתאים את עצמו. יכול להיות שהוא רוצה תפקידים אחרים".

גם בית"ר ירושלים היא אקסית של רוני לוי. "הבעלים והשחקנים השתנו, כל המערכת זזה ולפעמים לוקח זמן לייצר המשכיות ויציבות", הוא ניסה להסביר את העונה המאכזבת בבירה. "אלו יתרונות שיש לקבוצות כמו ברצלונה וריאל מדריד. אין קשר לתקציב".

על מעמד המאמן בכדורגל הישראלי: "אני מאמין בדרך שלי, בעבודה שלי ובידע שלי. בעל הבית צריך להיות מעורב בהבאת שחקנים ובכל מה שקשור לקבוצה, אבל יש גבולות וקו מסויים. יש ירידה במעמד המאמן בהרבה מקומות בעולם. גם בקפריסין, ברומניה ובבולגריה אוהבים להתערב. גם במילאן הגדולה ברלוסקוני התערב. עבדתי עם טביב ואף פעם הוא לא עבר את הקו של בעלים מול מאמן".

על ווילי רוטנשטיינר: "הוא מאוד מרשים ואיכותי עם הרבה ידע בכדורגל. אדיב, מנומס, עם סגנון, התרשמתי לטובה. שינויים צריכים זמן, אבל בכדורגל אין זמן. שחקני כדורגל רוצים מסגרות טובות. מכבי ת"א זו הדוגמה הכי טובה - המסגרת שם טובה וכל השחקנים מרימים את עצמם וכקבוצה הם הופכים ליותר טובים".

לוי התייחס לתקופה הקשה של ברק בכר בהפועל ב"ש: "היה לי ברור שזה מה שיקרה לפי השבועות האחרונים. בסיטואציה הנוכחית קשה למאמן להרים את הקבוצה. השחקנים רגילים להילחם על תארים והם איבדו את הבטחון והמוטיבציה. לא מעניין אותם לשחק על המקום השני או על המקום בפלייאוף. התחושה מאוד קשה וקשה לשנות את זה".

הדפס