המנהלת מסרה: לא יהיה VAR בפלייאוף התחתון

למרות בקשת אשדוד, שיפוט הווידאו יהיה רק בפלייאוף העליון

גיל לוין
גיל לוין  20.02.19 - 17:36
תחילת כתבה

על רקע סערת השיפוט במשחק בין הפועל ב"ש לבית"ר ירושלים בטרנר ובעקבות הטעויות הרבות בשבועות האחרונים בליגת העל, במ.ס אשדוד חוששים ולכן החליטו לפעול ולשגר הבוקר (רביעי) מכתב ליו"ר המנהלת, ארז כלפון, בדרישה להכניס את ה-VAR לפעולה במשחקי הפלייאוף התחתון ולא רק בעליון כפי שמתוכנן.

בתשובתה של המנהלת לאשדוד נכתב כי: "בחודשים האחרונים עובדים צוותים מטעם המנהלת, ההתאחדות ואיגוד השופטים בקדחתנות בכדי להכשיר את מערכות ה-VAR לשימוש כבר בעונת המשחקים הקרובה; אדגיש כי הטמעת המערכת נעשית בלוחות זמנים חסרי תקדים והשימוש בה בישראל צפוי להתחיל לפני ליגות מובילות באירופה".

"בעוד אנו ערוכים לכיסוי כל משחקי הפלייאוף העליון, הרי שאין ביכולתנו להבטיח את כיסוי כל משחקי הפלייאוף התחתון ובמצב דברים זה - בו לא ניתן לתת כיסוי לכלל המשחקים בתחרות (או לפחות לרובם המכריע) - ייווצר מצב של חוסר שוויוניות בין הקבוצות המתמודדות במפעל. כמובן שבהתאם לתכניות אשר הוצגו ואושרו בדירקטוריון אנו נהיה ערוכים לכסות - עם תחילת עונת המשחקים הבאה - את כל משחקי ליגת העל וזאת בלוחות זמנים חסרי תקדים. בטרם סיום אבקש להדגיש כי שופטי הכדורגל בדיוק כמו השחקנים, המאמנים וחברי ההנהלה טועים לעתים ואני משוכנע שהנהלת איגוד השופטים, והשופטים עצמם, יבצעו את הלמידה מהטעויות".

"לצערנו, אנו עדים בשבועות האחרונים לשורה ארוכה של טעויות שיפוט קריטיות, המשפיעות ברובן על תוצאות המשחקים", נאמר במכתב של אשדוד ששוגר קודם לכן, "די להזכיר את משחקי המחזור האחרון בלבד ובהם הפועל רעננה-הפועל ת"א, מ.ס. אשדוד – סכנין, הפועל ב"ש – בית"ר ירושלים, כדי להבחין כי רוב הטעויות נעשות כנגד הקבוצות הממוקמות בחלק התחתון של הטבלה".

כמו כן, באשדוד טוענים כי מערכת ה-VAR קריטית יותר מאי פעם דווקא בפלייאוף התחתון, לעומת העליון, בו מאבק האליפות כבר הוכרע בפועל. "בחלק התחתון צפויים קרבות הישרדות מרים עד לסיום העונה", הסבירו, "אנו קוראים להפעלת המערכת דווקא בפלייאוף התחתון, במידה ואין אפשרות להפעיל את המערכת בכל משחקי הליגה".

על אף בקשותיהן של קבוצות התחתית, נראה שהסיכויים להכנסת ה-VAR לפלייאוף התחתון בשלב זה די נמוכים. "זה דבר שדורש הכנה מוקדמת, הן מבחינה תקציבית והן מבחינת כוח אדם. מדובר בתוכנית פיילוט שהוכנה מראש, אין אפשרות לשנות אותה בשלב זה". הסבירו במנהלת.

בקשר לטענה כי המערכת נדרשת יותר במאבקי ההישרדות של הפלייאוף התחתון, הוסבר כי הבחירה נובעת עקב כך שבתוכנית הפיילוט הוחלט כי השימוש ב-VAR יהיה בשלושה משחקים בלבד בכל מחזור. מאחר ובפלייאוף התחתון משוחקים ארבעה משחקים, עלה החשש מחוסר אחדות.

הדפס