הבלתי מנוצחים: כוכבי חיפה 93/94 על מכבי

"היינו גוברים עליהם בקלות", "אף אחד במכבי ת"א לא נכנס להרכב שלנו", "הם לא נותנים הצגות", "דומיננטיות כזו לא תחזור", "המצטיין שלהם אפילו לא ב-11 של הנבחרת". לפני המפגש של מכבי חיפה מול הצהובים, כוכבי הקבוצה שסיימה את 93/94 ללא הפסד משווים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  29.03.19 - 16:05
תחילת כתבה

בלתי מנוצח. אחד משמות התואר הכי מבוקשים בספורט תחרותי. הרבה שואפים אליו, מתי עט משיגים אותו. רק הגדולים ביותר זוכים לסיים קריירה או עונה ללא הפסד. שחקני ארסנל של עונת 2003/4 לעולם ייזכרו כ"בלתי מנוצחים". פלויד מייוות'ר ייחשב לאחד הגדולים, אם לא הגדול שבהם, כי סיים את הקריירה עם 0 בטור ההפסדים.

מאז הוקמה ליגת העל, אף קבוצה לא הצליחה לסיים עונה ללא הפסד. האחרונה לעשות זאת הייתה מכבי חיפה של 93/94, ומאז היא המדד לכל קבוצה גדולה בישראל. אייל ברקוביץ', ראובן עטר, אלון מזרחי, רוני לוי, אלון חרזי, רפי כהן וגיורא שפיגל ייזכרו לעד כחלק מאחת הקבוצות המפוארות בכדורגל פה בגלל ההישג שלהם.

אבל היום, 25 שנים אחרי, יש קבוצה שמאיימת לנשל את אותה חיפה מהתואר "האחרונה לסיים עונה ללא הפסד". מכבי ת"א של 18/19 אמנם לא נוצצת כמו הירוקים של אז, אבל היא עוצמתית, יעילה, כמעט כירורגית, ועם המון אופי. כמו המאמן שלה. נדיר שתמצאו חיוך על הפנים של ולדימיר איביץ', גם אחרי ניצחונות גדולים. ומי היריבה שבשבת (21:00) תנסה להנחיל לו הפסד ראשון ולהשאיר את הכתר אצלה? אותה מכבי חיפה, שגם תרצה לדחות את חגיגות האליפות.

אמנם נשארו לה עוד תשעה משחקים, אבל האם מכבי ת"א הנוכחית יכולה לעמוד באותה שורה כמו חיפה של 93/94 אם תסיים כבלתי מנוצחת? לא אם אתם שואלים את כוכבי אותה אליפות. "אלה תקופות שונות, אבל אין מה להשוות באיכות של השחקנים", אומר אלון מזרחי, "מכבי חיפה של אז היתה מנצחת את מכבי ת"א של היום בקלות, אבל לא רק חיפה. גם בית"ר ירושלים ומכבי ת"א היו מנצחות את הקבוצה הנוכחית. במקרה הטוב היא הייתה מסיימת במקום השלישי או הרביעי".

"דור מיכה הוא המצטיין של מכבי ת"א, והוא לא משחק בנבחרת וזה מסביר המון", ממשיך מזרחי, "אלירן עטר ועומר אצילי אפילו לא בסגל הנבחרת. זו רק זה הוכחה מי הקבוצה היותר טובה. אין שחקן במכבי ת"א שיכול להחליף מישהו בהרכב של מכבי חיפה של אז". מלבד העובדה שמכבי ת"א הנוכחית לא ניצחה אף משחק בתוצאה של 0:5 ומעלה, עומדת לה לרועץ העובדה שנכשלה באירופה. "אנחנו ניצחנו את פארמה בחוץ עם שחקנים כמו זולה, ברולין ואספרייה", נזכר מזרחי, "היינו חזקים ברמה האירופית, ובכל זאת לא הפסדנו בליגה".

אריק בנאדו, שהיה אחד הצעירים בקבוצה של 93/94, מסכים עם מזרחי: "בניגוד למכבי ת"א של היום, היו לנו יריבות איכותיות, שנתנו לנו פייט. זו הייתה העונה הכי גדולה של קבוצה ישראלית. אם מכבי ת"א לוקחת אליפות בתחילת הפלייאוף, זה אומר הכל. היום אין את הווירטואוזיות של ראובן עטר, החוכמה של אייל ברקוביץ' או מכונת שערים כמו אלון מזרחי". שוער הירוקים אז, רפי כהן, מוסיף: "מכבי ת"א מנצחת, אבל לא נותנת הצגות. אלון חזן היה אומר לנו שהוא הודיע לאשתו להתלבש יפה לפני שהיא יוצאת לקרית אליעזר כי היא באה להצגה. דומיננטית כזו לא תחזור".

קשר ב-93/94 ומאמן חיפה בעבר, רוני לוי, חושב שהעובדה שאין לה כוכבים, דווקא עומדת לטובת מכבי ת"א הנוכחית: "אולי דווקא בגלל שאין להם אבי נמני או איציק זוהר צריך להעריך אותם על מה שהם עושים. אם הם לא יפסידו, זה הישג מטורף. הם מנצחים בכח". עם זאת, הוא מוסיף: "מכבי ת"א קבוצה טובה מאוד, אבל לא גדולה כמו שאנחנו היינו. הווינריות שלנו והרצון לנצח ולא משנה מה, היא הדבר הגדול. גיורא שפיגל היה המנהיג. מאמן ענק. איביץ' מאמן טוב מאוד, אבל לנו היה מאמן על".

"מכבי חיפה של אז אהבה באמת להתאמן", נזכר המאמן, גיורא שפיגל, "שחקנים היו מגיעים לאימון והיה להם כיף בלתי רגיל. זה לא קל להחזיק קבוצה שיש בה שחקנים כמו אייל ברקוביץ' וראובן עטר ביחד, כוכבים אדירים שידעו לתת מעצמם להצלחת המועדון. אני לא יודע אם קבוצה כמו שהיתה לנו יכולה לחזור". עוזרו, אברהם אבוקרט, סיכם: "מכבי חיפה של אז היתה מיוחדת במינה. שפיגל לימד את ה-4:3:3, שיטה שאף אחד לא שיחק. מעריך את מה שמכבי ת"א עושה, אבל יותר קל להם ממה שהיה לנו".