"בניון עדיין משחק ויהיה מעליי בעונה הבאה? מוזר"

העבודה עם מי שיהפוך למנהל המקצועי ("סיטואציה לא נעימה"), העתיד ("לא יודע מה יהיה") וקלינגר ("קיבלנו קבוצה שבורה, הוא שותף להישארות"). יחזקאל ל"מגרש פתוח"

מערכת אתר ערוץ הספורט  15.04.19 - 13:00
תחילת כתבה

ניסן יחזקאל לא תיאר לעצמו שהוא יעמוד על הקווים במשחקים האחרונים של בית"ר ירושלים בפלייאוף התחתון, אבל מצבו של ניר קלינגר שאושפז בבי"ח אחרי שחש ברע, שלח את עוזרו לקדמת הבמה. אחרי הבטחת ההישארות בליגת העל (לפחות מעשית) עם 1:4 על מכבי פ"ת, יחזקאל הגיע ל"מגרש פתוח" ודיבר על קלינגר, יוסי בניון, העונה שעוברת על הקבוצה מהבירה וגם העתיד.

בניון שמתקרב לפרישה ממשחק, יהפוך בסיום העונה למנהל המקצועי בבית"ר ובעצם יכריע את עתידו של יחזקאל. "זו סיטואציה לא נעימה, זה מוזר, אבל אלה החיים בכדורגל הישראלי", אמר המאמן, "זה משהו שיכול להתפרש לכמה כיוונים - מצד אחד אם אתה מדבר עם יוסי בצורה נחמדה אז אומרים שאתה לקקן, ומצד שני אם אתה תלך נגדו, אתה לא יודע לאיזה השלכות זה יוביל. אבל יוסי מקצוען והתנהג כמו גדול במשחק, גם לפני המשחק. אני אקח את זה לכיוון חיובי ומאמין שיוסי יצליח בתפקיד".

יחזקאל התייחס לעתיד: "זה לא תרחיש תלוש מהמציאות שאני וניר נמשיך בבית"ר. כל עוד לא החתימו מאמן, מבחינתי אני רואה סיכוי די ריאלי, מאמין שמה שצריך לקרות קורה וזה מגיע לניר". ומה עם דבריו של משה חוגג שרוצה לראות קבוצה התקפית? "זכותו לחשוב ככה, הוא שם את הכסף וזה בסדר", אמר יחזקאל, "הוא רוצה כדורגל שמח ואטרקטיבי. לפעמים זה הולך ולפעמים פחות. כמו שלמשה חוגג זו שנה ראשונה בכדורגל כבעלים, אנחנו הגענו באמצע העונה ועדיין לא הייתה לנו עונה שלמה. זו בקשה לא מוגזמת - בית"ר צריכה להיות בכל עונה בפלייאוף העליון ולהתמודד על תארים. זה מועדון שהשם הנרדף שלו זה תארים".

יחזקאל המשיך: "לא דיברו איתי על העונה הבאה וגם לא צריכים לומר לי כרגע. בינתיים יש מאמן לקבוצה והוא בחופשת מחלה. אני מקווה מאוד שהוא יחזור כמה שיותר מהר. בסך הכל גם הוא קיבל קבוצה די שבורה ודי גמורה מבחינה מנטלית, הצלחנו לייצב איפשהו את השורות. אני לא יודע מה יקרה בעתיד, אבל אני לא סותם את הגולל על בית"ר. למיטב הבנתי, יוסי (בניון) הוא האיש שצריך להחליט ועד שהוא לא ייכנס לתפקיד אז אין על מה לדבר".

האם קלינגר ראוי להמשיך כמאמן בית"ר אם יהיה כשיר מבחינה בריאותית? ליחזקאל יש תשובה חד משמעית: "כן, זה מגיע לו. אנחנו לא בנינו את הקבוצה והתוצאות באמת לא היו טובות לפני שאני וניר הגענו. קרה מה שקרה עם איתו בדרך, ותוסיפו את כל טעויות השיפוט נגד בית"ר העונה שזה היה מאוד קיצוני. אני לא אבכה, אין ספק שלא היה כדורגל טוב ולא היינו ברמה שאנחנו צריכים להיות, אבל טעות שיפוט אחת לפה או לשם והיינו בפלייאוף העליון. אם נבנה קבוצה מתחילת העונה אז נוכל לומר אם נכשלנו או הצלחנו".

הפועל חדרה הגיעה לפלייאוף העליון עם תקציב נמוך משל בית"ר. יחזקאל אמר על כך: "התקציב של מכבי חיפה והפועל ב"ש גדול משל בית"ר וגם הן לא רצו לאליפות ולא התמודדו על תארים. אי ההעפלה שלנו לפלייאוף העליון זה כישלון, נקודה. מצד שני לא בנינו את הקבוצה. האם זה כישלון גדול או לא? לא הצלחנו. אי אפשר להצביע על נקודה ספציפית שבית"ר טעתה בה. פגענו בשני שינויים שעשינו - פלומן וקינדה ששדרגו את הקבוצה.

"מה היו הטעויות? שני שחקנים שהבאנו לא התאקלמו (מיחאי וודוץ ואנתוני אנאן), יש להם רקורד, אבל זה לא הסתדר בלחץ שבית"ר הייתה בו. גם מכבי ת"א הגדולה טעתה בזרים במיליוני דולרים - זה יכול לקרות. אנחנו בינתיים מקום ראשון בפלייאוף התחתון וזו נחמה".

אז איך זה מרגיש לאמן בבית"ר? "לפני שהגעתי אמרו לי: 'מי שלא אימן בבית"ר במשחק אחד, לא אימן כדורגל בכלל ולא יודע במה מדובר'. זה סיר לחץ כזה גדול, זה מועדון גדול עם המון קהל ועם אנשים מאוד דעתניים, עם קהל מאוד לוחץ שיושב לך על הגדרות אם צריך, אבל זה היופי שבכדורגל. כיף לי, נהניתי בלחץ הזה, עובדה שתפקדתי תחת הלחץ ואני לא חושב שמה שקרה לניר זה בגלל בית"ר".

על שיתוף הפעולה עם קלינגר אמר יחזקאל: "ראשית, לא הייתי לבד. הייתי מסונכרן עם ניר כל החודש, דיברנו המון וגם הסתמסנו. הוא שותף כמעט לכל אימון שהעברתי בתקופה האחרונה. אני וניר זה צוות, גם אלי אוחנה עזר לי בתקופה הזו, אבל ניר היה שותף מלא לכל ההחלטות, לכל האימונים. פיזית הוא לא היה למעט השבועיים האחרונים שהוא בא לבקר. אני חולק עם ניר את הקרדיט להישארות".

יחזקאל הוסיף: "ניר הגיע לבית"ר לפניי, הקבוצה הייתה במקום האחרון והכל לא הלך. קצב צבירת הנקודות של ניר בהתחלה היה די סביר ואז לצערי חוויתי טעויות שיפוט כל כך קשות שמנעו מאיתנו להגיע לפלייאוף העליון. אם תלכו אחורה ותראו כמה בית"ר ירושלים נפגעה העונה מכדורי עונשין, בתוצאות של 0:0 או 1:1 שלא קיבלנו וכל הוועדות המקצועיות הראו שבאמת קופחנו, אז יכול מאוד להיות שאם פנדל אחד היה לטובתנו אז היינו בפלייאוף העליון. הפנדל הראשון העונה שנשרק לטובתנו היה נגד הפועל ת"א, ז"א כמעט עונה ומשהו לא קיבלנו פנדל.

"חששתי מאוד שפסטיבל בניון ישפיע. יוסי רגיש ופחדתי שזה יילך למצבים לא טובים. לשמחתי יוסי היה אחד הטובים במגרש והובלנו כבר בפתיחה, ככה שהכל הלך די קל בהתחלה. אני שמח שככה התנהלו הדברים ושיוסי ייצא לדרך שלו אחרי שהבטחנו את ההישארות. עכשיו אפשר להתחיל לעבוד בשקט".

מאור בוזגלו כבש העונה שלושה שערים ובישל עוד שישה. "יש לו עונה די סבירה עם מספרים לא רעים ביחס לפציעות שלו", אמר יחזקאל, "הוא היה בסדר גמור עד ההרחקה נגד הפועל ב"ש, שהוציאה אותו מפוקוס. בשבוע וחצי האחרונים הוא סחב פציעה שמנעה ממנו להיות בסגל. הוא עבר פציעה אולי מהקשות בכדורגל הישראלי, אבל הוא מקצוען, נותן 100% ועושים לו עוול שמדברים על הפציעה כי הוא כבר לא שם".