"הכדורגל בארץ לא יתקדם. הכל כאן מתנהל בקומבינות"

"מכבי חיפה מעולם לא הציעה לי לעבוד אצלה"; "אין אצלכם סבלנות. יש סיבה שישראלים כבר לא משחקים בתפקיד מוביל בליגות בכירות"; "אהיה בעתיד סוכן גדול יותר מפיני זהבי". איגביני יעקובו מתרגל לתפקיד החדש וממש לא בונה על ג'וב בישראל. ראיון חג

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  19.04.19 - 17:00
תחילת כתבה

איגביני יעקובו מתרגל למציאות חדשה. לפני שנה, אחד מהזרים הגדולים בהיסטוריה של מכבי חיפה, פרש מכדורגל, ופתח בקריירה חדשה: סוכן שחקנים. יעקובו מתגורר כעת באנגליה, ואם חשבתם שהוא ממהר לבצע עסקאות עם הכדורגל הישראלי, כדאי שתחשבו שוב. בראיון חג הניגרי סיפר על החיים החדשים, הבעיות של הכדורגל הישראלי והמטרה: להיות גדול יותר מפיני זהבי.

"אני עובד עכשיו עם שחקנים אפריקאים צעירים, בדיוק כמו שאני הייתי כשהייתי ילד", הוא מספר, "אני מאוד אוהב את מכבי חיפה, אבל מעדיף שלא לעשות עסקים עם ישראל, חוץ ממקרים באמת בודדים כמו המגן השמאלי שהצעתי להם (איקוום אוטין. א.א). בכדורגל הישראלי אין באמת סבלנות לשחקנים צעירים. רוצים הכל כאן ועכשיו, ולכן שחקנים צעירים לא באמת יכולים להתקדם".

יעקובו המשיך לבקר את ההתנהלות הישראלית: "אם רוצים להתקדם, אתם צריכים להתחיל להיות סבלניים. אצלכם כולם חושבים שהם יודעים הכל, ועם שחקנים צעירים זה לא עובד ככה. הכל בישראל עובד לפי רגש וקפריזות ולא כמו עסק. איך אומרים אצלכם? "קומבינה". זה מה שהורג את הכדורגל אצלכם".

בשונה מכוכבי עבר אחרים, ליעקובו אין שאיפה לעבוד במכבי חיפה: "אוהב את המועדון, אבל לא רוצה שיקחו אותי בגלל מי שהייתי, אלא בגלל מי שאני היום. אם הצלחתי במכבי חיפה, זה לא אומר שאני צריך לעבוד שם. זה עוד דוגמא לבעיות שיש אצלכם, יותר מדי אנשים מקבלים תפקידים, ואני לא מדבר על מכבי חיפה, על סמך קשרים ותדמיות, ולא על סמך כישורים. במצב כזה, נוצרת מציאות שאלו שמקבלים החלטות, הם לא אנשי מקצוע שמבינים בכדורגל. ככה אי אפשר להתקדם".

"אני רוצה לעשות עסקים עם קבוצות מישראל, אבל במציאות הזאת לא בטוח שזה הדבר הנכון לשחקנים צעירים להגיע אליכם, כי אין כאן סבלנות אמיתית", הוא מסביר, "כל שחקן טוב שצומח יורד מהר מאוד לספסל ולכן זה לא מפתיע שאין ישראלי מוביל בליגות הבכירות, כמו יוסי בניון או אייל ברקוביץ'. יעקובו חדש יכול להגיע לישראל, אבל רק אם המנטליות אצלכם תשתנה ותתנו לו להתפתח'".

הניגרי בטוח שבעתיד הקרוב הוא יצליח מאוד בתפקידוה חדש: "אני אהיה גדול יותר מפיני זהבי. הוא כמו אבא בשבילי ולמדתי ממנו המון. חזרה לישראל? אף אחד ממכבי חיפה לא דיבר איתי וזה בסדר מבחינתי. מאחל להם המון בהצלחה".

בסיום, יעקובו שלח מסר למועדון הירוק שיקר לליבו: "אני עוקב אחרי מה שקורה ובאמת מקווה שחיפה תחזור למקומה הטבעי. אני רוצה לראות אותם אלופים כי זה מגיע להם. הבעיה היא שהשחקנים שם היום כבר לא מאמינים שהם במכבי חיפה הגדולה, אלא שהם ב"עוד קבוצה". אין שם מנהיג כי השחקנים מתחליפם בלי הפסקה. אני מקווה מאוד שבעתיד הקרוב נחזור לראות את מכבי חיפה שוב זוכה בתארים".