"חבל שלא עברתי לב"ש, אך חתמתי במועדון גדול יותר"

השמועות שבית"ר תוותר עליו ("מגיע כדי להיות שוער ראשון"), עזיבת הפועל חיפה ("כץ הציע לי משכורת זהה לזו שאקבל") ותמאש ("בני אדם עושים טעויות"). השוער בראיון

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  17.05.19 - 07:00
תחילת כתבה

אמיליוש זובאס מבני יהודה התחיל את אופנת השוערים הליטאים בליגת העל ב-2016. יואב כץ ראה כי טוב ושנה לאחר מכן צירף את האיש שמקדים את זובאס בין הקורות בנבחרת ליטא, ארנסטס שטקוס. ההשפעה היתה מיידית. שטקוס הוביל את הפועל חיפה לזכייה בגביע המדינה ב-2018 והפך לאחד השוערים המובילים בליגת העל. העונה, בית"ר ירושלים ניצלה את העובדה שהוא מסיים את החוזה, והחתימה אותו כבר בינואר על חוזה לשנתיים.

כעת, אחרי שהפועל חיפה סיימה את העונה, שטקוס מסכם שנתיים באדום-שחור. "בעונה הראשונה הכל היה מושלם, זכינו בגביע, הייתה לנו קבוצה טובה", הוא אומר בראיון לערוץ הספורט, "בעונה השנייה זה לא היה כל כך טוב, אבל לפחות הצלחנו להישאר בליגה. כל העונה הייתה אכזבה גדולה. אזכור את הזכייה בגביע ואת העובדה שהיינו משפחה גדולה. אני לא רוצה לזכור את הדברים השליליים".

על ההבדלים בין העונה הראשונה והשנייה בהפועל חיפה אמר: "אנחנו עדיין חברים, ניר קלינגר, פיני אברהם ומאיר בן מרגי איתי בקשר. עדן בן בסט היה מנהיג אמיתי, הוא היווה דוגמא עבור שחקנים. גבריאל תמאש הוא הבלם הכי טוב ששיחקתי לצדו בכל הקריירה. אם היו שואלים אותי איך קבוצת כדורגל נראית, אז יש לי דוגמא נהדרת מהפועל חיפה בעונה הראשונה. בעונה הראשונה היו לנו שחקנים יותר טובים. בעונה השנייה חשבו שכל שחקן שיביאו, יהיה טוב. העזיבה של עדן בן בסט הייתה רגע מכונן. הוא היה שחקן חשוב עבור הצעירים והזרים. לאחר עזיבתו היה קשה לשמור על חדר הלבשה. לא נמצא לו מחליף. כל העונה התגעגעתי אליו".

כששטקוס חתם בבירה, כץ זעם. כעת, השוער מספק הצצה לצד שלו לסיפור: "יואב כץ לא עשה לי דברים רעים, הוא קיבל את ההחלטות הטובות עבור המועדון והייתי צריך לקבל זאת. את האמת, הוא הציע לי שכר זהה לזה שיוצע לי בבית"ר ירושלים, אך זה לא היה קונקרטי, אלא רק בע"פ. עבורי לא הכסף הכי חשוב. אני שמח על הבחירה שלי. הוא לא יכול להבטיח לי שהפועל חיפה תהיה מועדון גדול כמו בית"ר. לא הלכתי בגלל הכסף, אלא בגלל ההתקדמות המקצועית".

"לפני שהגעתי להפועל חיפה, קיבלתי הרבה מידע, שוחחתי עם קיאנסקס וקלונס. זה לא המועדון הכי קטן בליגה, אבל הוא זמן רב לא התחרה על תארים. אני רוצה להישאר בצמרת בישראל. צריך לשנות דברים בתוך המערכת. אני שחקן מקצוען, אני לא יכול לשכוח מהכל ולשחק אותה שמח. אני יודע שבית"ר ברמה אחרת. הפועל חיפה רוצה שאשאר? אני שחקן של בית"ר. זה כמו שארצה לשחק בברצלונה. ברגע זה, זה לא יכול לקרות".

כזכור, עוד לפני שעבר לבית"ר, שטקוס היה בדרך לב"ש, אך המעבר לא צלח: "הייתי מאוכזב כשלא נתנו לי ללכת לבאר שבע. זו הייתה יכולה להיות קפיצת מדרגה עבור הקריירה, אבל אני חושב שחתמתי בקבוצה גדולה יותר, בית"ר ירושלים. גם לבית"ר הייתה עונה פחות טובה. אני שמח יותר שחתמתי בבית"ר בסופו של דבר".

בעוד כחודש הוא צפוי להתחיל את האימונים עם המועדון החדש ("אי אפשר להשוות בין הפועל חיפה לבית"ר. זו רמה אחרת בתארים, בכסף, בהיסטוריה. הייתי זקוק לאתגר חדש. רציתי לזכות בעוד תארים"), אך בשבועות האחרונים נפוצו שמועות כי המועדון מהבירה שוקל לוותר על שירותיו. "אני לא מקשיב לשמועות. אף אחד בבית"ר לא אמר לי משהו. אני שחקן בית"ר ירושלים, חתמתי על חוזה. גם אם איתמר ניצן יישאר, אגיע כדי להילחם על אפודת השוער הראשון. אני מגיע כדי לזכות בתארים. לא אכפת לי את מי יביאו, אני מגיע להיות השוער הראשון. השנה הקרבתי הרבה, חתמתי בבית"ר וזה השפיע עליי. האוהדים של הפועל חיפה היו נגדי במשך חצי עונה. זה גרם לבלאגן".

לשטקוס, כאמור, קשר טוב עם ניר קלינגר, אך הם לא צפויים לשתף פעולה בבית"ר: "לכל השחקנים היה קשר טוב עם קלינגר. הוא הבוס, מעורב בהכל, הוא רוצה לשלוט בכל וכך הוא עושה. הוא קרוב לשחקנים, הוא חבר אמיתי, הוא מתקשר אלייך ושואל לשלומך. כשעשיתי ניתוח אפנדציט, הוא התקשר יותר מאבי לשאול איך אני מרגיש. הוא בנאדם טוב ומאמן נפלא. גם כשניר היה בהפועל חיפה, בית"ר רצתה אותי. הוא לא הסיבה שהגעתי לבית"ר. ההתעניינות הייתה מוקדמת".

הליטאי כבר לא יכול לחכות למפגש עם האוהדים הצהובים: "האוהדים של בית"ר ירושלים מהמלהיבים באירופה. אני זוכר את האווירה בגמר גביע המדינה. זה היה מדהים. לפעמים זה גם יכול להיות נגדך, אבל אנחנו שחקנים מקצוענים. אני מקווה שנשיג תוצאות טובות".

בחזרה להפועל חיפה, השוער הליטאי נחשב לאחד מחבריו הקרובים של גבריאל תמאש, שנעצר לאחר שנהג בשכרות ובמהירות מופרזת. שטקוס: "אנחנו גם בני אדם, לא רובוטים. אנחנו עושים טעויות. תמאש עשה טעות. אני חושב שהוא שילם יותר ממה שהוא היה צריך. הוא היה עצור ובמעצר בית. יש לו לב ענק, הוא לא פושע. אני מצטער בשבילו על כל מה שעבר. הרבה מההצלחה שלנו בעונה שעברה הייתה בגללו".

שלטתם במשחקי הדרבי החיפאי. תתגעגע?
"הדרבי של בית"ר ירושלים הוא מול הפועל תל אביב, כך שמעתי. יש לי זכרונות טובים מהדרבי של חיפה".

שלוש שנים ברציפות שוער ליטאי מניף גביע בישראל. איך אתה מסביר זאת?
"זה מצחיק, אבל זה רק צירוף מקרים. אנחנו תמיד הולכים יחד להתכנסויות הנבחרת ותמיד צוחקים על זה. בישראל אוהבים לקחת רק שוערי נבחרת".

איזה שחקן של הפועל חיפה היית לוקח לבית"ר?
"אם יכולתי לקחת את כל הקבוצה מהעונה שעברה, כולל קלינגר, לבית"ר ירושלים, הייתי מרוצה מאוד. במציאות, שחקן לא יכול לבחור את שותפיו. זה כמו שילד לא יכול לבחור את הוריו".

מה יש לך להגיד לאנשי הפועל חיפה?
"אני מאחל להפועל חיפה הצלחה ושלא יחכו 20 שנה עד שיזכו בגביע הבא".