ראדי: במשך כחודשיים ברק בכר אפילו לא אמר לי שלום

עזיבת ב"ש, הסיבות לכישלון בסכנין ("הרבה פוליטיקה אישית"), האכזבה מייני ("הייתי שם את הגוף שלי בשבילו"), השחקן הכי גדול שהוא שיחק איתו והחלום. הקשר בראיון מיוחד

שי האוזמן
שי האוזמן  22.05.19 - 20:30
תחילת כתבה

אין הרבה שחקנים עם הקילומטראז' של מהראן ראדי בכדורגל הישראלי. הוא דשדש במשך שנים בקבוצות בינוניות, ורק בגיל 30 קיבל את ההכרה לה ראוי, כשחתם במכבי ת"א. מאותה נקודה הוא התחיל רצף בלתי נתפס של שש אליפויות, שלוש עם הצהובים ועוד שלוש בהפועל ב"ש, רק כדי לחזור לבני סכנין ולרדת איתה ליגה.

בראיון סיכום עונה לשי האוזמן סיפר ראשי על השנה הלא קלה בדוחא, על ההתמודדות עם גזענות בליגת העל והתכניות שלו לעתיד.

מהראן, אתה מקבל מספיק הערכה על כך שהשגת שש אליפויות ברצף?
"אולי בתקשורת פחות, אבל אני מקבל אהבה ואהדה מכל מקום. אולי אני, באופי שלי, אם בזה. דווקא טוב לי עם זה. אני לא אוהב להיות בפרונט. אני שחקן כדורגל ושאנשים יאהבו אותי לפי מה שאני נותן במגרש".

מה ג'ורדי מצא בך?
"הוא הסתכל על דברים שבארץ לא מסתכלים עליהם. תמיד הייתי מנסה לעזור לשחקנים, הכרזימה והאישיות על המגרש, זה מה שגרם לו להביא אותי, בתוספת של היכולת".

איך היית מגדיר את אופי שלך?
"אני מאמין תמיד בעבודה קשה. לפעמים חברים היו מסתלבטים עליי שאני אומר בכל ראיון "עבודה קשה, עבודה קשה". בכדורגל הישראלי זה נראה כמו מילת גנאי. מה שעבדתי קשה בשבילו, נהניתי ממנו יותר מאשר מה שהשגתי בקלות".

אתה שקט באופי שלך
"אני אחד שלא מתקשר עם הרבה אנשים. זה אחד הדברים שאולי גרמו לאנשים שעובדים לקחת אותי בספקנות. אני פחות מדבר, פחות יוצא ומבלה. יש לי אולי חבר אחד או שניים בכדורגל".

מה השתבש בסכנין?
"אני לא יכול להבין או להסביר את ההתנהלות החברתית בתוך הקבוצה. החומר המקצועי לא היה מספיק טוב. יש אנשים שלא רצו את החתונה ביני לבין סכנין. בהתחלה, ניסיתי לעזוב וכשהבנתי שיש בעיה, לקחתי צעד לאחור. אני לפעמים מעדיף לשמור בבטן ולא להתעמת עם אנשים. הייתה הרבה פוליטיקה אישית. הרוב אוהבים אותי בסכנין".

קשה להיות כדורגלן ערבי בליגת העל ב-2018/19?
"לא קשה כמו שהיה לפני 10 שנים. אני מקבל את הכבוד הראוי מכל האוהדים בארץ".

משה חוגג צריך להחתים שחקן ערבי בבית"ר?
"לא צריך לשאול את השאלה הזו. זה נראה כאילו מנסים בכח לשבור את העניין. גם שחקנים ערבים לא מתים להגיע לשם. אתה צריך להביא שחקן לפי הכישורים שלו. אני רוצה להאמין שלחוגג יש השפעה בקטע הזה. זה צריך לבוא מהאוהדים של בית"ר. כשהם יתנו לשחקן להרגיש שהוא רצוי ספורטיבית, לא תהיה לשחקן ערבי בעיה לשחק שם".

אם היית מקבל הצעה ממכבי ת"א, הייתי חוזר לשם? היית ממליץ לשחקנים ערבים אחרים להגיע לשם?
"כולם מדברים על מה שעשה לי הקהל של מכבי ת"א. עושים עוול לרוב הקהל. הייתי ממליץ לשחקנים ערבים אחרים להגיע לשם. כי אני מכיר את האנשים שם. הייתה גזענות, אבל צריך לראות את המספרים. יש 100-200-300 שעושים רעש. שומעים אותם. הייתה בעיה איתם. מי שיהיה במכבי ת"א, ירוויח. הוא יקבל מעטפת של חיזוקים ואהבה מהאנשים שם".

התאכזבת משרן ייני?
"אני שם את עצמי בסיטואציה שלו. אני הייתי שם את כל הגוף שלי בשבילו במקומו".

כמה קשה ההתייחסות של העולם הערבי אליכם?
"למי שיוצא ורואה ויש לו קשרים איתם, זה לא קל. בהרבה מקרים, לצערי, מתייחסים אלינו כבוגדים".

מה אתה חושב על תקרית לחיצת הידיים עם סלאח כשהיה בבאזל?
"אי אפשר לערב פוליטיקה וספורט. אני שם את עצמי שמקום של האדם. כמה הסביבה משפיעה עליו? יש 100 מיליון אנשים שמסתכלים על כל תנועה שלו. אולי היה לו קשה. אני לא מסכים עם זה".

אתה בקשר עם ג'ורדי?
"כן. הוא נהנה מאוד בסין. הוא שינה הרבה בכדורגל הישראלי. הוא ניתק את שחקני הכדורגל מהתקשורת ומההשפעה של התקשורת עליהם. זה מה שהפך את מכבי ת"א למפלצת".

למה היא הפסיקה להיות מפלצת?
"התקשורת חילחלה. זה חזר. שחקנים סיפרו שהוא נהיה יותר מדי "חבר" של השחקנים. משהו נפגע בבטחון העצמי שלו. בשנה האחרונה זה לא היה ג'ורדי".

ואח"כ הלכת לב"ש
"אלונה רצתה אותי לפני שעברתי למכבי ת"א. לא הסתדרנו. דווקא כשרציתי לעזוב את מכבי ת"א, היא חיכתה לי ליד הדלת, ואמרה לי שאשחק אצלה. ייאמר לזכותה, יש לה את החלק הכי גדול בזה שהייתי בב"ש והצלחתי בב"ש".

ספר לי על ברק בכר המאמן
"הוא אמיץ. במצב של 0:0 בדקה ה-80, הוא יכול להוציא שני בלמים ולשחק עם שני חלוצים. זה דבר שאהבתי אצלו".

אתה מאוכזב מההתנהלות שלו כלפיך בעונה האחרונה בב"ש?
"כן. יש שחקנים שהוא היה בקשר יותר קרוב איתם ויש כאלה שלא. ואני, במהלך השנים, היה לנו קשר חברי, בגלל הגיל וההתנהלות האישית. אפילו שלום הוא לא אמר לי במשך חודש וחצי-חודשיים. אמרתי לו שיש עליות וירידות בכדורגל, אבל זה לא ראוי. הוא אמר שלא כולם מושלמים. הוא לא הודה בטעות, אבל עד עכשיו אנחנו בקשר טוב".

מה קורה איתך בשנה הבאה?
"אני מבולבל ואני עדיין לא יודע. יש הצעות. מעניין אותי כבר יותר מחמש שנים לעבור לחו"ל. הייתה הצעה מארה"ב, אבל זה נפל בזמן האחרון. הייתי רוצה ללמוד תרבות אחרת ושפה".

יש סיכוי שתאמן או תנהל ביום שאחרי?
"לנהל כן. לאמן, אולי באקדמיה של צעירים. מה שבטוח, מאמן בוגרים אני לא אהיה. אני רוצה לבנות בסיס לכדורגל יותר טוב בארץ".

השחקן הכי גדול ששיחקת איתו?
"טוני וואקמה".

איזה חוק היית משנה בכדורגל?
"יותר חילופים".

דבר שאתה עושה כשר הספורט?
"משנה את הארגון של הספורט".

את מי הערצת כילד?
"את רומאריו".

מה יקרה קודם, ראדי ייצג את ישראל באירוויזיון או שיהיה שלום?
"מקווה שהדבר השני".