זכות וחובה

יענקל'ה שחר הפך את מכבי חיפה מקבוצת פריפריה חביבה למפלצת זוללת תארים. אבל אם לא יקרה שינוי דרמטי, היא תישאר קבוצת ה"לשעבר" הגדולה ביותר בכדורגל הישראלי

מאור זכריה  03.07.19 - 15:00
תחילת כתבה

בווידאו: תקציר הניצחון של מכבי חיפה על בוורן (באדיבות מכבי חיפה TV)

בסופו של דבר, יודע גם יעקב שחר, הלקוח תמיד צודק. ואם הלקוח לא מרוצה מזה שהרכב שקנה אצל שחר הוא בעל פאסון יוקרתי וחדיש אבל עם מנוע של 2011, הלקוח צודק. וגם במכבי חיפה הלקוח צודק, והלקוחות הם האוהדים, וחלק מהם פצחו במחאה נגד שחר בגלל התנהלותו בשנים האחרונות – וקוראים לו ללכת. והלקוח, שחר יודע, תמיד צודק.

ליעקב שחר זכויות אדירות במכבי חיפה. בזכותו היא הפכה מקבוצת פריפריה חביבה שהיה לה שני דורות מוצלחים של שחקנים בעידן הכסף הקטן (1984-1991) למפלצת זוללת תארים שלקחה שמונה אליפויות ב-17 שנה. אבל בשמונה השנים האחרונות, ואת זה ממש קשה לפספס, מכבי חיפה נראית כמו מכונית שנוסעת על אדי הדלק האחרונים שלה. כרגע, וכל עוד לא יקרה שם שינוי דרמטי ממש, מכבי חיפה היא קבוצת ה"לשעבר" הגדולה ביותר בכדורגל הישראלי.

זה בסדר, מדובר בתהליך טבעי בסך הכל. אימפריות בכדורגל הישראלי שאינן מכבי ת"א הן עניין תקופתי. להפועל ת"א יש עשורים, לבית"ר ירושלים אין חוקים ובכל פרק זמן יש קבוצה אחת, לא מתל אביב, שפורצת קדימה לכמה שנים: הפועל פ"ת בשנות החמישים, נתניה בשנות השבעים, מכבי חיפה ב-30 השנים האחרונות. מכבי חיפה תוכל להמשיך להיות קבוצה טובה, לקחת גביע פה ושם, אולי לגרד אפילו אליפות – אבל בגדול, מה שהיה לא יהיה עוד.

רק שכל זה לא אמור לעניין את אוהדי מכבי חיפה. מה שאמור לעניין אותם – ובאמת מעניין אותם – זה שבמקום שבני יהודה תאמץ את המודל של מכבי חיפה כדי לנסות להצליח, מכבי חיפה מאמצת את המודל של בני יהודה כדי לנסות להצליח. מה המודל? בואו ניקח שחקנים שקטנים עלינו וננסה לבנות על כך שיהיו מספיק אסירי תודה כדי לשחק הרבה יותר טוב משחקנים עתירי פוזה. אבל אלה דברים שיכולים לעבור בבני יהודה (וגם שם לא בדיוק עוברים חלק), לא במכבי חיפה, קבוצה שהתקציב שלה הוא מהגבוהים בארץ (כנראה, אי אפשר לדעת כי אין שקיפות) ושיש לה אלפים רבים של מנויים.

יש הרבה שאלות שעולות לאור ההתנהלות של מכבי חיפה. גיל יצחק, באמת? חלוץ מקבוצת תחתית בליגה הלאומית? ומה קשור אשכנזי וחזיזה? הם אחלה חבר'ה, בבני יהודה הם היו אחלה, אבל האם באמת הם יצליחו להתמודד עם 15 אלף אוהדים שמאוכזבים מכל מסירה לא מדויקת או איבוד כדור (ויש הרבה כאלה, מניסיון)? מה עם להביא שחקנים בעלי שם, בעלי ניסיון, בעלי רקורד, שזכו בתארים – כדי שינסו להוביל את מכבי חיפה לגרד איזשהו תואר? ולא, מאור בוזגלו, שחקן בן 32 שבדיוק התאושש מפציעה קריטית שנייה ברציפות הוא לא השחקן הזה (מה גם שהוא לא חתם בחיפה עדיין).

מצד שני, גם האוהדים המוחים צריכים לזכור (אפילו שהצדק איתם, מנקודת המבט של כל אוהד באשר הוא) שהתפקיד של הבעלים הוא להכניס כסף – ואת זה אין מחלוקת שיעקב שחר עושה. באיזה סדרי גודל? לעולם לא נדע, כי אין שקיפות. האם יכול להיות שבצורה מקצועית הכסף הזה מנוצל רע? כנראה שכן, ולראייה שמונה השנים האחרונות. וכשחושבים על כל מה שהתחלף בחיפה בשמונה השנים האלה ועל הדבר היחיד שלא, מגיעים, שוב, למסקנה אחת: הלקוח צודק.