זמן השיקום ואיך ישוב? כך אוחנה יתאושש

פרשנות רפואית: ההשלכות של הפגיעה החוזרת של כוכב בית"ר

מערכת אתר ערוץ הספורט  19.08.19 - 11:10

תגיות: מיכאל אוחנה

תחילת כתבה

הכי אכזרי שיכול להיות: חצי שנה בלבד מאז שהתאושש מקרע ברצועה הצולבת, זה קרה שוב למיכאל אוחנה. אחרי שנפגע ברגל ימין לפני שנה וחצי, הרכש הכי יקר בתולדות בית"ר י-ם ספג מכה ברגל השניה, שתשבית אותו עד לסיום העונה.

אחד המומחים בארץ בפציעות מסוג זה, ד"ר ירון ברק (בוקי), פיזיולוג ומומחה לשיקום פציעות ספורט, שליווה את מאור בוזגלו, ניסה להסביר מה משמעות והשלכות הפציעה.

ברק, שעבד כ-11 שנים במכבי חיפה וכן 10 שנים במכבי ת"א, היה אחראי לשיקום של עשרות כדורגלנים עם פציעה דומה. רגע אחרי שנודע על הפגיעה, ברק ניתח את השפעות וההשלכות שעשויות להיות כתוצאה מהפציעה הנוכחית.

"היתרון היחיד של אוחנה זה שהוא עבר את זה כבר בברך השניה ולא בברך הזאת", ברק פתח את דבריו, "מבחינה פיזית ומנטאלית זה אתגר גדול. הוא כבר חזר באופן מלא, ללא מגבלה, זה נותן ביטחון שהוא יודע שזה אפשרי".

"הזמן הקצר ביותר לחזרה למשחק הוא אחרי שישה חודשים, מדובר בתהליך שיקום של שלושה שלבים: ניתוח - שחזור, פיזיותרפיה - בין חודשיים ושלושה, שבה מחזירים טווח תנועה, מחזקים את הברך ועובדים הרבה על ייצוב על השרירים המייצבים", הדוקטור הסביר, "זה מאוד תלוי כמה טיפולים הוא יעשה ביום, כמה יחידות של שיקום תנועתי ובמשך כמה שעות. מהיכרות עם מיכאל אוחנה אני יודע שהוא סופר מקצוען ונושא של כמות אימונים וכמות טיפולים לא תהווה בעיה. המוטיבציה שלו בשמיים וזה יעזור לו בשיקום".

למה פציעה מסוג כזה יכולה לקרות לו?
"פציעה בשתי הברכיים יכולה לקרות בגלל מבנה אנטומי מסוים. זה עלול לקרות יותר מפעם אחר או יותר מרגל אחת. זה קרה בארץ לדויד סולארי, ברק יצחקי ומאור בוזגלו, והם חזרו כמו גדולים". 

איך הוא יחזור?
"אם עוברים פציעה עד גיל 23, אז לאורך הקריירה לא מרגישים איזשהי רגרסיה ביכולת. הוא עדיין צעיר ויכול לחזור. בגילאים יותר מתקדמים, הביולוגיה של הגוף עושה את שלה. כאן הוא צעיר, הגוף הוא בשיאו והוא יכול לחזור להיות בשיא".