תיאום ציפיות: לוי מעדיף וירטואוזיות על פני תוצאות

ממאמן קפדן עם קבוצות ממושמעות וטקטיות, הוא הפך לכזה שקשוב מדי למשה חוגג, וכעת, בית"ר ירושלים חייבת את רוני לוי המקורי כדי להתרומם מטראומת פתיחת העונה. גוטמן מנתח את המשחק המרכזי ולא שוכח את הלקח שלמד סילבס, להבדיל מהירושלמים

אלי גוטמן
אלי גוטמן  17.09.19 - 09:30
תחילת כתבה

כשאוהדי בית"ר ירושלים חגגו פתיחת עונה ראשונה בשלטון משה חוגג אף אחד לא דמיין שבערב הבחירות הקבוצה שלהם תהיה עדיין ללא ניצחון, אבל ההפסד הצורם 2:0 להפועל חיפה - שעליו עוד נדבר בהמשך - הפך את פתיחת העונה החגיגית לסיוט.

משחקי גביע הטוטו של בית"ר ירושלים עשו יותר נזק מתועלת. רף הציפיות הרקיע שחקים והמילה אליפות התגלגלה על לשונם של הירושלמים אחרי 12 שנות בצורת, אבל חלומות לחוד ומציאות לחוד. שלושה מחזורים מפתיחת העונה, הצהובים שחורים מחזיקים בנקודה אחת מתוך תשע אפשריות. למה? כי בית"ר ירושלים לוקה בעמוד השדרה שלה.

הבלם דיוגו ורדסקה, שהגיע כדי לעשות סדר בחלק האחורי, הוא לא מהיר ולא מנהיג - בדיוק הדברים שראוי היה להביא ליד אור זהבי. קשר אחורי אמיתי, מספר 6 במרכז המגרש, אין לקבוצה הזאת. בעמדת החלוץ, עם כל הכבוד, שלומי אזלואי הוא לא האיש שאיתו בית"ר יכולה להתמודד על אליפות. ויותר מכל, הפציעה של מיכאל אוחנה, השחקן שהצית את דמיונם של אוהדי בית"ר, זה שעושה את כל אלה שלידו טובים יותר, הפכה טראומתית עבור הקבוצה.

הטראומה הזאת מנהלת את בית"ר ירושלים. הקבוצה מהבירה נשארה עם היכולות האישיות של לוי גארסיה ופרדי פלומן, אך בלי שום אפקטיביות בחלק הקדמי. כדי לטפס מהטראומה, רוני לוי, שהגיע קשוב לדי אן איי של המועדון, חייב לחזור ולהיות המאמן הקפדן שמחפש תוצאות על חשבון וירטואוזיות.

משה חוגג הבהיר לא פעם איזה כדורגל הוא רוצה לראות מהקבוצה שלו. כדורגל התקפי ודינאמי, גם אם זה בא לפעמים על חשבון משחק ההגנה, ואתמול זה בא ועוד איך. בית"ר נתקלה בקבוצה קומפקטית ואגרסיבית, שלא נתנה לה שטחים לשחק וידעה לייצר התקפות מתפרצות קטלניות, ששתיים מהן גם הסתיימו ברשת.

רוני לוי צריך ללכת עם האמת שלו. הוא צריך להעמיד קבוצה ממושמעת, טקטית ואגרסיבית במרכז השדה, קבוצה שיודעת קודם כל לא לספוג ורק לאחר מכן לייצר מצבי הבקעה. רק כך בית"ר תמצא את הדרך להשתחרר מהטראומה של פתיחת העונה העגומה הזו.

מן העבר השני, הפועל חיפה הגיעה לטדי בכדי לצאת עם נקודה ויצאה, בצדק, עם כל הקופה. השחקנים נשמעו להוראות של חיים סילבס, היו נחושים, אגרסיביים וראשונים לכל כדור. ככל שעברו הדקות, האמונה שהשד הירושלמי הוא לא כל כך נורא הביאה אותם לייצר התקפות מהירות מול יריב חשוף ולחזור הביתה עם מלוא הנקודות.

לאחר התקופה בקרית שמונה, חיים סילבס יודע שמבחן התוצאה הוא הקובע ולכן, להבדיל מבית"ר ירושלים, הוא שם דגש על משחק ההגנה. לראייה, הפועל חיפה לא ספגה בשלושת המשחקים הראשונים של העונה וזה הבסיס לשבע הנקודות שהשיגה מתוך תשע אפשריות ולפתיחת עונה נהדרת שתשמש ביטחון עצמי לאדומים מהכרמל בהמשך הדרך.