ההסבר מאחורי ההתנהלות של ב"ש: אסי רחמים בראיון

חוסר הפגיעה ברכש ("לא פשוט להביא לפה שחקנים איכותיים"), שיר צדק ("מקווה שימצא בית חדש בינואר"), המעורבות של ברקת ("המהלכים מצביעים יותר מהכל") והשבת התואר. מנכ"ל ב"ש, מדבר על הכל ב'5 באוויר' וחושף: כך נפלה עסקת העברת חלוץ מד. אפריקה

מערכת אתר ערוץ הספורט  19.09.19 - 16:00
תחילת כתבה

אחרי קיץ שכלל בעיקר בנייה מחדש של הקבוצה, נראה שכרגע הפועל באר שבע מתקשה להמריא, ואחרי הדחה במוקדמות הליגה האירופית, בינתיים היא עם ניצחון בודד בשלושת המחזורים הראשונים מאז פתיחת הליגה. מנכ"ל הקבוצה, אסי רחמים, התראיין היום (חמישי) לתוכנית הרדיו של ערוץ הספורט, "חמש באוויר" ושיתף בתחושותיו לגבי הקיץ האחרון, מסע הרכש, מצבם של מספר שחקנים, מעורבותה של אלונה ברקת והעובדה שאין מספיק שחקני בית.

"רצינו מאוד לצרף חלוץ נוסף", גילה רחמים. "אבל כחלק מהפקת הלקחים, הבנו שבדיוק כמו שאנו סבורים שז'וסוואה ישדרג אותנו מאוד בפן היצירתי, לא נתפשר ונביא בדיוק את השחקן שיעשה את ההבדל. ניסינו עד הרגע האחרון וראינו שאין מישהו כזה כרגע. אם וכאשר יהיה שחקן חופשי כזה שרלוונטי, נבחון את המצב ואם לא, אז בינואר".

מי שהיה קרוב להצטרף לקבוצה טמבינקוסי לורץ' מאורלנדו פיירטס, שבהן כבש 21 שערים ובישל עוד 21 ב-80 משחקים. במדי הנבחרת החלוץ רשם ארבע הופעות, בהן כבש שער אחד, בשמינית גמר אליפות אפריקה האחרונה נגד מצרים. "ניהלנו משא ומתן עם לורץ'", המנכ"ל סיפר. "אבל הקבוצה האמינה שתמכור אותו ביותר כסף, כי קבוצות גדולות יותר מב"ש רצו אותו".

המנכ"ל התייחס למצבם של חנן ממן, שהיה קרוב לעזוב הקיץ, ושל מאור מליקסון שסובל מפציעה: "אנחנו שמחים שחנן נשאר איתנו, מדובר בשחקו מאוד איכותי שהביא המון מספרים בעונות האחרונות והיה חלק בלתי נפרד מההצלחות שלנו. מאור מגביר את קצב האימונים ואם נזכה בו, אולי זכינו ברכש הכי טוב שיכולנו לקוות לו. אם וכאשר כל השחקנים ייכנסו לכושר ויחזרו לרמת דומיננטיות שאפיינה אותנו בעבר, נכונו לנו ימים יפים.

שחקן נוסף שנשאר בנגב, הוא שיר צדק, על אף שהיה אחד מה"מנודים" של הקבוצה: "ניסינו לעשות עם שיר ועם אחרים את מה שלא עשינו טוב בעבר - להיות ישירים וברורים, ועשינו את זה בחודש מאי, עם כל רשימת השחקנים שלא בתוכניות שלנו. בעבר קיבלנו ביקורת שהדברים לא מועברים בצורה נכונה והפעם המסר הועבר. היו לו כמה הצעות והוא החליט לדחות אותן, ואני בהחלט לא שופט אותו.

"הוא לא צרה ולא אדם רע. אני מאוכזב בגלל שאחד במעמדו, שעשה איתנו דברים גדולים ושיחק בנבחרת, מגיע לסיטואציה כזו. אתה מודיע לאדם שהוא לא בתוכניות והוא מתאמן, ונכון שבכדורגל הכל יכול להיות, אבל יש דברים שהם הרבה מעבר לחוזה. היינו רוצים שיפרח וימצא בית חדש. הוא אדם מצוין וזה לא קרה בעיתוי הזה, אני מקווה שזה יקרה בינואר. הייתי משלים את דרגת השכר שלו בכל מצב".

ג'ון אוגו, ששיחק בקבוצה חמש שנים היה מועמד לחזור בקיץ לליגת העל, אך רחמים הבהיר שלמרות הסנטימנטים, לניגרי אין מקום בקבוצה: "לא היו דיונים בנוגע לחזרתו. ינואר שעבר רצינו מאוד לשדרג לו את החוזה ושיהיה חלק משמעותי מהשנים הבאות שלנו, אבל הוא החליט באותו זמן לחכות לסוף העונה, כי האמין שיוכל כשחקן חופשי לקבל יותר כסף וישדרג את עצמו. אנחנו מצידנו, הרגשנו שהקשר מוצה, הוא תרם רבות ואנחנו מודים לו על התקופה".

רחמים התייחס גם לבנייה מחדש של הקבוצה בקיץ: "יש פה משהו שנראה בריא יותר וטוב יותר שיכול לקחת אותנו למקומות טובים. אליפות? קודם כל שנחזור להיראות כמו שנראינו בחלק מהמשחקים באירופה עם האופי שגילינו, וכשזה יקרה, אפשר יהיה לחזור לדבר על אליפות. לא לזכות באליפות אחרי שלוש עונות שכן זכינו זה בסדר גמור. עונה שעברה הייתה בהחלט אכזבה, נראינו לא טוב. ולא כיוונו לפערים שיש היום".

בחלק השני של העונה החולפת, אלונה ברקת הייתה פחות מעורבת בקבוצה בעקבות התמודדותה לכנסת במסגרת הימין החדש. עם זאת, רחמים מבהיר שכיום מעורבותה לא שונה מזאת שהייתה לפי כן: "נעשו בקיץ מהלכים שמצביעים יותר מהכל. למשל הרכישות של דוד קלטינס, רמזי ספורי ועדן שמיר. אלה מהלכים שמעידים גם על השנים הבאות, ולא כמו השאלת שחקן לטווח קצר".

המנכ"ל נשאל על הירידה באיכות הזרים שנחתו בנגב, כמו איסק קואנקה וחוסה אנחל קרייו: "קואנקה שחקן מאוד איכותי. יש הצלחות ויש כישלונות, ולפעמים נוטים לשכוח שאנחנו הפועל באר שבע ממדינת ישראל. המועדון הזה יצר ציפיות גם אצל המועדונים שאיתם אנחנו רוצים ליצור עסקאות. לא פשוט להביא שחקנים איכותיים לפה, ואני חושב שכל המועדונים מתקשים בזה. הליגה והמדינה שלנו לא הכי אטרקטיביות עבור זרים לצערי, ולפעמים משיקולים לא רק כספיים, הם בוחרים ללכת למועדונים אחרים".

רחמים נשאל על העובדה שאין לקבוצה כיום שחני בית איכותיים, כמוהו וכמו סתיו אלימלך. "זו נקודה חלשה אצלנו, למעט תומר יוספי", הודה המנכ"ל. יש לנו עתודה לא רעה במחלקת הנוער ומתחילים לראות פירות. לא יכול להיות שמועדון כזה שמכסה כל כך הרבה שטח גיאוגרפי במדינת ישראל, לא יידע לייצר שחקנים לקבוצה הבוגרת. אנחנו עובדים ועושים הכל בשביל שזה יהיה".

על ניסו אביטן שהחל את דרכו בבירת הנגב, ואחרי עונה מוצלחת בהפועל חדרה, רחוק מלהצליח בהפועל תל אביב, רחמים אמר: "אני מדבר איתו מידי פעם, אני חושב שבמקרה שלו הסבלנות תשתלם. מדובר במאמן איכותי מאוד, גם מבחינה אנושית וגם מבחינה מקצועית".