באיגוד מגנים על ה-VAR: הרמה משתפרת

הוועדה המקצועית דחתה את הביקורת של אלון, למרות הטעויות

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  22.10.19 - 14:01
תחילת כתבה

הוועדה המקצועית של איגוד השופטים הטיחה היום (שלישי) ביקורת חריפה בצוות השיפוט של המשחק בין הפועל רעננה להפועל חיפה בראשות נאאל עודה בעקבות רצף טעויות השיפוט שקיפחו את הקבוצה של מנחם קורצקי, אך הוסיפה גיבוי למערכת ה-VAR ולשופטים בעקבות הביקורת שהטיח בהם יו"ר רעננה, אשר אלון.

"בדקה ה-25 צדק שופט ה-VAR כאשר המליץ לשופט לבחון פסילת שער שגויה של רעננה", נכתב בדו"ח, "אמנם התקיים מגע בין התוקף למגן, אך לא כזה המצדיק עבירה ופסילת שער. השופט טעה, כאשר לאחר בחינת האירוע ב-VAR לא שינה את החלטתו ופירש את האירוע לא כטעות ודאית וברורה. כמו כן, אופן העברת המסרים והשת"פ בין שופט ה-VAR לשופט לא היה החלטי כמצופה".

עוד נוסף בדו"ח: "בדקה ה-45 טעה השופט כאשר לא פסק על בעיטת עונשין לזכות רעננה לאחר הכשלת תוקף תוך דחיפה מאחור. טעה גם שופט ה-VAR כאשר לאחר בדיקת האירוע בהילוכים החוזרים לא זיהה כי מדובר בטעות ודאית וברורה ולכן לא המליץ לשופט לבחון את האירוע במסך".

למרות הביקורת בוועדה המקצועית גם הוסיפו גיבוי לצוות השיפוט ולטכנולוגיית ה-VAR: "הוועדה דוחה בתוקף כל ניסיון להשליך מאירועי משחק ספציפי כזה או אחר על כלל תהליך הטמעת מערכת ה-VAR ותוצאותיו. במהלך מחזורים 1-7 סייעה מערכת ה-VAR באמצעות שופטי ה-VAR בקבלת מספר לא מבוטל של החלטות קריטיות נכונות אשר ללא המערכת היו נשארות כשגויות".

"בחינה מעמיקה של אירועי כלל המחזורים מלמדת כי רמת הביצועים הולכת ומשתפרת ותדירות האירועים הלא טובים פוחתת. לראייה, למעט המשחק המדובר, יתר 6 המשחקים במחזור השביעי עברו ללא כל אירוע חריג מבחינת ה-VAR ותוך יישום מצוין של ההנחיות בדבר רף ההתערבות הנדרש. בנוסף, יש להדגיש כי רמת השיפוט והשופטים בארץ הינם גבוהים ואף זוכים להכרה במישור הבינ"ל. דוגמה טובה לכך הינה שצוות ישראלי, לרבות בעמדת ה-VAR, ישפוט היום משחק משמעותי בשלב הבתים של ליגת האלופות (מנצ׳סטר סיטי - אטלנטה)".