מנפצות מיתוסים: הנתונים לקראת מכבי וב"ש

שיא אי ספיגה, קרב על הקווים וקהל. המספרים שלא הכרתם

ירון משעל  28.10.19 - 16:35
תחילת כתבה

זה הולך להיות אחד המשחקים המרתקים של השנים האחרונות, כאשר הערב ייפגשו על הדשא בבלומפילד המחודש, לעיניי למעלה מ-25 אלף צופים, האלופה מכבי תל אביב מול הפועל באר שבע שנמצאת בכושר שיא.
המפגש מזמן לנו הצצה להיסטוריית המספרים המעניינים בין הקבוצות, והזדמנות לכמה שיאים שישברו. רגע לפני, הצצה לנתונים שלא הכרתם.

*הנתונים באדיבות: ירון משעל

"משחק העונה" יפגיש את שתי הקבוצות שחולקות יחד את האליפויות בישראל בשבע השנים האחרונות. זהו הרצף הארוך בהיסטוריית הכדורגל בישראל בו שתי קבוצות בלבד מתחלקות יחד בתואר. היריבות ההיסטורית בין הקבוצות כוללות גם מפגשים שנחקקו בזיכרון, בהן כל קבוצה הבטיחה פעמיים את האליפות מול היריבה המושבעת, באר שבע עשתה זאת בעונות 2016/17 וב-2017/18 מול מכבי ת"א, ואילו הצהובים הבטיחו אליפות ב 1994/5 וב-2013/14 לאחר משחקים מול הדרומיים.

השוואה מסקרנת נוספת תיהיה על הקווים בין שני מהמאמנים הטובים של השנים האחרונות בישראל. ברק בכר מגיע כאשר ברקורד שלו שלוש אליפויות ישראל, ואחוזי הצלחה של- 65.2%, ב-251 משחקים בליגה. מנגד, ולאדימיר איביץ' הסרבי מגיע לאחר שזכה באליפות אחת והוא עם 82.2% הצלחה לאחר 43 משחקי ליגה בישראל. השניים הם צמד המאמנים עם אחוז ההצלחה הכי גבוה בליגה בהיסטוריה (מבין המאמנים שאימנו ברצף יותר מעונה אחת).

המאזן בין הקבוצות מבשר טובות לתל אביבים, כשעד כה, מבין 112 מפגשי ליגה בין הקבוצות, מכבי ניצחה ב-53 משחקים, 33 מפגשים הסתיימו בתיקו, ואילו ב"ש ניצחה רק ב-26 התמודדויות. הפרש השערים עומד על 97:165 לטובת הקבוצה של מיץ' גולדהאר.

בלומפילד ישחק תפקיד חשוב היום בניסיון של הצהובים לשמר את המאזן שנוטה בבירור לטובתם, המשחק האחרון שהתקיים באיצטדיון היפואי בין הקבוצות נערך אי שם במאי 2016, אז הסתיימה התוצאה ב-0:0 משמים. המשחק הזה היה הראשון ברצף של חמישה משחקים, בהם מכבי לא ספגה שער חובה באיצטדיון, שני משחקים לפני השיפוץ ושלושה אחריו.

בלומפילד צפוי להיות היום כמעט מלא כשההערכות מדברות על מעל 25 אלף צופים, מספר שצפוי לשבור את שיא הקהל במפגשים בין המועדונים, שעומד על 23 אלף צופים שהגיעו לטדי בעונת 2015/16, אז ניצחה מכבי 0:1.

המפגש האחרון בין הקבוצות, הסתיים ב-0:4 למכבי ת"א בטרנר, וזו הייתה התבוסה הכי גבוהה של ב"ש ב-106 משחקים שלה בטרנר בכל המסגרות. הקבוצות נפגשו שלוש פעמים בשש השנים האחרונות במחזור השמיני, בכל שלושת המפגשים, באר שבע ניצחה.

מה שיקשה על האדומים הערב היא העובדה שמכבי פתחה את העונה עם שבעה משחקים ללא ספיגה, מה שמשווה אותה לשיא כל הזמנים של הפועל יהוד בעונת 1982/2, שספגה במשחק השמיני בדקה ה-58. האם יישבר השיא היום? התשובות על הדשא בבלומפילד הערב ב-20:15.