קלינגר: מכביסט? אני מאמן כדורגל שמחויב לקבוצה

העבר במכבי ("שכל אחד יגדיר אותי איך שהוא רוצה"), ההתנהלות בהפועל ת"א ("אעבוד רק מול משה סיני") והציפיות: "צריך לשנות את הזהות". המאמן החדש של האדומים מדבר

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  07.11.19 - 08:00

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

"הפועל ת"א זה מועדון גדול ואני אוהב להיות במועדונים גדולים אז לא התלבטתי לרגע. לפעמים בחיים צריך לקחת אתגרים ואין ספק שזה יהיה אתגר קשה, מעניין, וגדול", כך אמר ניר קלינגר, המאמן הטרי של הפועל ת"א, לערוץ הספורט אחרי שסיים להעביר את אימון הבכורה שלו בקבוצה.

"ישבתי בבית בחודשים האחרונים וזה היה לי טוב. אחרי 20 שנה שאני עובד כמעט ברציפות מילאתי מצברים, אבל כמובן שכבר התחיל לדגדג לי לחזור", הודה קלינגר. "לצערי קרה מה שקרה אבל אלו החיים וכשאתה מקבל פניה ממועדון כזה בסיטואציה כזאת זה באמת מרגש".

ההתרגשות של קלינגר הורגשה היטב גם במסיבת העיתונאים. לפני שהתייצב מול המצלמות הוא הגיע למתחם חודורוב וחתם על החוזה שלו. במקרה שהקבוצה תעפיל לפלייאוף העליון חוזהו יתחדש אוטומטית לשנה הבאה, ובדומה לחוזה של ניסו אביטן אין לו סעיף פיטורים במהלך העונה הזאת.

אין ספק שקלינגר נחשב למאמן בכיר, מנוסה ו-ותיק, כזה שהפועל ת"א במצבה העגום זקוקה לו, אך הקהל האדום לא יכול שלא להיזכר בעבר של קלינר, בעיקר בזה הצהוב. "אני חושב שבסוף העניין הזה ידהה ויעבור. נכון, היו לי מספיק שנים במכבי ת"א, שיחקתי ואימנתי שם ועשיתי הישגים, אבל אני נולדתי בחיפה, גדלתי במכבי חיפה שיחקתי תשע עונות במכבי חיפה, נוער ונערים. מכביסט? שכל אחד יגדיר אותי איך שהוא רוצה. אני יודע להגדיר את עצמי, אני מאמן כדורגל שמחויב לכל מועדון שאני עובד בו באלף אחוז".

"אני אשתמש בכל שחקן שיראה שהוא נותן מעצמו, עושה סוויץ' למצב מלחמה והופך להיות חיה רעה", הוסיף קלינגר. "כמה בוזגלו יהיה משמעותי? אני בונה על מאור כמו שאני בונה על כל מי שנמצא היום בסגל, בטח על אלה שצריכים לספק את הברק, הכישרון והיכולות המקצועיות. אני מחפש לבנות קבוצה חזקה, עוצמתית, שאנשים לא מפסיקים לרוץ ומחלצים כדורים. מאור מכיר אותי, מכיר את הדרישות שלי לכן אני חושב שזה יהיה יותר קל להבין אחד את השני. גם אינברום, שאימנתי כבר, גם אלטמן - אלו שחקנים שיצטרכו לתת את האקסטרה אבל בד בבד הם יצטרכו לרוץ כמו משוגעים".

לאן הסגל של הפועל ת"א מסוגל להגיע?
"אני לא יודע. המטרה הראשונית היא לשנות את הזהות של הקבוצה לקבוצה הרבה יותר רעה, אגרסיבית תוקפנית לוחצת ומחלצת, ליצור זהות אחרת של קבוצה שמוטרפת כל דקה במגרש".

איך בדיוק תעבוד העבודה המשותפת שלך ושל משה סיני?
"
בארץ מתבלבלים בהגדרות תפקידים. הדבר הנכון הוא שיהיה בן אדם שבא מהכדורגל, בטח שחקן כמו משה סיני או אלי אוחנה או יוסי בניון שיהיה האיש שמתווך ומדבר בין הבעלים שיושבים 'למעלה' לבין המאמן והצוות. אני יודע שיש לי בן אדם שאני יכול להתייעץ איתו, ושהוא משמש לי אוזן קשבת וכתף. זה לא דבר תקין שמאמן כל הזמן מתנהל, מעדכן ומדווח את הבעלים. שרון ואיציק וכל הנהלה עשו דבר חכם ששמו בן אדם כמו משה, שהוא מזוהה עם המועדון והשחקן אולי הכי גדול של המועדון שהוא המקשר. אני אתנהל רק מול משה. זה לא אומר שהם לא יכולים להגיד את דעתם, הם יכולים להביע את דעתם, הם יכולים לשאול על שחקנים כי הם השקיעו בשחקנים אבל זה לא דבר שיהיה כל הזמן. לי יש חופש פעולה מלא".