דוגמאות מליברפול ושיחות עידוד: השינוי של קלינגר

אחרי הפגרה העמוסה בקריירה, המאמן רוצה לראות תוצאות מול בית"ר. במועדון בטוחים: "יראו היום קבוצה אחרת". וגם: מידת המעורבות של הניסנובים ואיפה נכנס סיני לתמונה?

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  01.12.19 - 14:44
תחילת כתבה

"לא נמאס לכם מהמצב הקשה הזה? נכון, עשינו צעד קדימה עם הניצחון על ק"ש אבל עכשיו מחכה לנו שבוע מאוד קשה. יש מאחוריכם המון אוהדים, תוכיחו שאתם ראויים, תאמינו בעצמכם". כך אמר בשבוע שעבר ניר קלינגר לחניכים החדשים שלו באחת מהאסיפות שערך במיני מחנה האימונים בשפיים. כמה משפטים פשוטים שמתארים בדיוק את מה שניסה קלינגר להנחיל לשחקנים במהלך הפגרה בת השלושה שבועות, שנחתה עליו כסוג של מתנה: לשנות להם את הגישה, להעלות את הביטחון ולגרום להם להאמין בעצמם יותר.

סביר להניח שזו הייתה אחת מהפגרות היותר עמוסות של קלינגר במהלך קריירת האימון שלו. המשחק הראשון שלו כמאמן הפועל ת"א הגיע שלושה ימים בלבד אחרי מינויו, ואחרי שעבר אותו בהצלחה, הוא התפנה לעבודה, שהחלה בראש ובראשונה בלהכיר את הקבוצה החדשה שלו.  כשמונה למאמן בית"ר ירושלים בעונה שעברה הוא הכיר מקרוב כשמונה שחקנים, אלא שבחודורוב יש רק שלושה בלבד אותם אימן בעבר: מאור בוזגלו, אור אינברום ויואב ג'ראפי.

הוא הרבה בשיחות אישיות, וגם "הציק" לאנשי הצוות הוותיקים בשאלות, בעיקר על השחקנים הזרים. "נראה שמאוד חשוב לניר לדעת איך להתנהל מול כל אחד מהשחקנים. הוא רצה לדעת איך לגשת לכל שחקן ושחקן, מי למשל יותר רגיש או את מי צריך יותר לדחוף קדימה", אמרו במועדון. "מצד אחד, ניר מאוד מכבד את השחקנים, מתעניין בהם, נותן להם את החופש, אבל מצד שני, ברגע שעולים על המגרש אז יש רצינות נטו והדרישות גבוהות", סיפר גורם בהפועל.

במקביל להכרת השחקנים, קלינגר רצה לנסות ולחקור מה בדיוק נעשה לפניו באימונים על מנת לנסות ולהצביע מדוע הגיעו התוצאות הרעות. לשם כך, אחד הדברים הראשונים שעשה היה לאסוף את נתוני ה-GPS מכל האימונים מתחילת העונה. בקבוצה העידו כי שיטת האימונים השתנתה לגמרי וגם כי הקצב עלה. "לניר מאוד חשובה טקטיקה ושכל אחד יידע בדיוק מה הוא צריך לעשות על המגרש בכל רגע נתון", אמר גורם בחודורוב.

בנוסף, קלינגר הוא מאמן של סטטיסטיקה ומספרים. הוא קיבל וניתח נתונים שונים כמו למשל חילוצים, איבודי כדור, מאבקים, החזקת כדור, נותנים בהם הקבוצה הייתה חלשה, התמקד בהם ועבד עליהם. הוא ערך לשחקנים הרבה אסיפות וידאו והשתמש אפילו בקבוצות מאירופה, ביניהן ליברפול, על מנת להדגים כיצד "עושים את הדברים נכון".

קלינגר אמנם עבד הרבה מאוד על העניינים המקצועיים ועל טקטיקה, אבל בין לבין, בלי סרטוני מוטיבציה או משפטי מוראל מפוצצים, הוא התמקד גם בפאן המנטאלי. מעבר לשינוי המקצועי המיידי שקלינגר רוצה לראות על כר הדשא הוא רוצה לראות שינוי בגישה ובמחשבה של השחקנים. פעם אחר פעם הוא ניסה להחדיר בהם אמונה, ובחדורוב סיפרו שכבר מרגישים את השינוי המנטאלי.

"הגישה של השחקנים השתנתה מקצה אחד לאחר. יש יותר רצינות, יותר הבנה באיזה מועדון הם משחקים, יותר רצון וגם יותר אמונה", אמרו שם, "יש הרגשה טובה של דרך חדשה", ציין אחד מהשחקנים, "כולם יודעים מי זה ניר קלינגר, גם בתור שחקן וגם בתור מאמן". גורם במועדון הוסיף: "בסופו של דבר, לשחקן כדורגל יותר קל להקשיב ולהאמין לדמות כמו קלינגר, עם כל העבר שלו בתור שחקן והעובדה שהיה קפטן נבחרת ישראל".

ואיפה משה סיני בכל הסיפור? גורמים בחודורוב העידו כי המאמן ונציג הבעלים עובדים בשיתוף פעולה מלא. סיני מגיע לאימונים, יושב ומסתכל מהצד ולא מתערב, אבל השניים כל הזמן משוחחים ביניהם, גם על המצב המקצועי וגם כמובן על חלון העברות הקרוב בינואר והחשיבה קדימה. "מדובר בשני אנשי כדורגל, שני קפטנים לשעבר של נבחרת ישראל, הם כל היום מדברים כדורגל" אמר גורם בהפועל. "מי שמכיר את ניר יודע שהוא אם שאוהב לדבר ולשתף, בטח שמי שעומד מולו זה אדם כמו משה סיני", סיפר מקורב למאמן.

סיני הוא הראשון איתו קלינגר מדבר, אבל כמובן שהשיח עם איציק ושרון ניסנוב, שניים מהבעלים שהיו עד לא מזמן אחראים על הצד המקצועי בקבוצה הבוגרת, נשאר פתוח. הבעלים עדיין מגיעים לחודורוב ומתעניינים, אבל גם הם מעידים שהם "פחות בעניינים". "אם פעם הם היו במאה אחוז אז היום הם בשלושים אחוז. בינתיים מרגישים שזה לא כמו שהיה", ציין גורם במועדון.

אז בעוד הניסנובים לוקחים צעד אחורה, ועם סיני לצידו, קלינגר יגיע הערב (20:15, שידור ישיר ב-SPORT5) לבכורה שלו בבלומפילד כמאמן הפועל ת"א ויעמוד למבחן הראשון שלן כמאמן הקבוצה, דווקא מול האקסית שעזב בקיץ האחרון. למרות שעברו רק 25 ימים מאז שמונה, במועדון בטוחים: "כולם יראו הערב הפועל שונה. זאת תהיה קבוצה אחרת לגמרי".