משפט שלמה: האם בלם הפועל היה קרוב למכבי?

הטלפון מנמני, הצעת הענק (800 אלף יורו ושני שחקנים) ממכבי ת"א וההתלבטות של ראשי הפועל ת"א. אחרי קיץ סוער, היכרות עם האישיות המיוחדת של "בלם העתיד של הנבחרת"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  04.12.19 - 16:13
תחילת כתבה

באמצע חודש יולי האחרון איציק ניסנוב, אחד מהבעלים של הפועל ת"א, קיבל טלפון מאבי נמני. "מכבי ת"א רוצה את רז שלמה", הוא הפתיע. ולדימיר איביץ' ראה בבלם הצעיר השקעה עתידית, ועל פי יודעי דבר הצהובים הציעו כ-800 אלף יורו על חלק מהכרטיס ועוד שחקן או שניים שיעברו לחודורוב. האדומים לא פסלו את המכירה על הסף. אל המו"מ, שבינתיים נקטע, עוד נגיע בהמשך, אבל הפנייה של הצהובים מעידה על השינוי שעבר הבלם, שחגג באוגוסט האחרון 20, בשנתיים וחצי האחרונות. בפרק הזמן הזה הפך שלמה לשחקן הרכב בהפועל ת"א ודמות קבועה בסגל של אנדי הרצוג בנבחרת ישראל.

נתחיל מהפרטים היבשים. שלמה, שגדל ועדיין מתגורר באשקלון, החל לשחק כדורגל בגיל חמש. הוא הגיע לילדים א' (בגיל 13) בהפועל ת"א אחרי שצלח את המבחנים ותחילה שיחק בכלל כקשר אחורי ולאט לאט הוסב לתפקיד הבלם. הוא שיחק בכל נבחרות ישראל הצעירות, והיה גם לסירוגין הקפטן בנבחרת הנוער של אלון חזן.

למרות שהופעת הבכורה שלו בקבוצה היתה בהפסד לק"ש עם גיא לוזון בעונת הפירוק והירידה ב-2016/17, הוא החל לשחק באופן תדיר יותר עונה לאחר מכן, בליגה הלאומית, במקביל להופעותיו בקבוצת הנוער. בעונה שעברה הפך שלמה כבר לשחקן סגל מן המניין, עם 24 הופעות, כשברובן פתח בהרכב. העונה התבסס בהרכב יחד עם אוראל דגני, אחרי שאדי גוטליב נמכר לאורנבורג הרוסית.

בהפועל מכתירים את שלמה כבלם העתיד של המועדון. "רז יכול להתפתח להיות שחקן מאוד משמעותי. הוא רק בן 20 וכבר הוא משחק במועדון עם כל כך הרבה לחץ. אין ספק שהוא מוכשר ואנחנו בונים עליו", אמר גורם בכיר במועדון. עומר בוקסנבאום, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער של המועדון זו השנה השלישית, אפילו הגדיל ואמר: "אני חושב שרז הוא הוא בלם העתיד של ישראל, הוא הדבר הבא", וגם אורי אוזן, מאמן קבוצת הנוער של הפועל שאימן את שלמה במספר משחקים שנה שעברה, הסכים ואמר: "רז ועופרי ארד הם בלמי העתיד שלנו".

כבר לפני ארבע שנים, כשאוזן עוד אימן את נערים א' במכבי, הוא הבחין בשלמה, רצה להעבירו למכבי, אך זה לא צלח. "הוא מאוד בלט כבר אז", נזכר אוזן, "הייתה לו נוכחות, הוא היה מאוד שקט עם הכדור וראית את הכישרון שלו. אני חושב שהוא מממש עכשיו 50-60 אחוז מהפוטנציאל שיש לו. היתרון שלו שהוא עוד לא השחקן השלם שהוא יכול להיות. יש לו עוד מקום לגדול ולהתפתח, יש לו עוד מסלול ארוך לעבור ואני חושב שעם עבודה נכונה ואימון נכון הוא יכול לעשות קפיצת מדרגה מאוד משמעותית". גם בוקסנבאום, שמכיר מקרוב את שלמה ממחלקת הנוער, אמר דברים דומים. "רז הוא גולת הכותרת של מחלקת הנוער של הפועל בשנים האחרונות. הוא מאוד בוגר, הוא מבין את המשחק כמו ששחקנים בני 27-28 מבינים אותו, הוא פוטנציאל ענק".

לצד המחמאות על היכולת, גורמים מקצועיים, גם בהפועל, הבהירו שהדרך של שלמה רק התחילה. הנקודות העיקריות שדורשות שיפור, לפי אותם גורמים, הן המהירות שלו והעובדה שהמשחק שלו לעתים יומרני ויהיר, דבר, אגב, שעומד בניגוד לאופי שלו, כך אומרים. בחודורוב מספרים על שחקן שקט, ביישן, צנוע, כזה שלא תמיד מעריך את עצמו כמו שהוא מוערך על ידי אחרים.

כך למשל היה בגמר גביע המדינה לנוער בשנה שעברה. שלמה הצטרף לקבוצת הנוער כחריג גיל לקמפיין הגביע ושיחק ברבע הגמר, בחצי ובגמר, שם האדומים ניצחו 0:1 את מכבי נתניה. רגע לפני טקס ההנפה, אנשי מחלקת הנוער רצו שהוא יניף את הגביע, גם כסוג של מחווה עבורו, מכיוון שזה היה משחקו האחרון בנוער. "זה לא מגיע לי" אמר להם "לקבוצה הזאת היה קפטן במהלך כל השנה (שי אייזן, ש.א) והוא זה שצריך להניף את הגביע". גם ההצעה של אנשי הקבוצה שהם יניפו ביחד את הגביע נתקלה בסירוב אצל שלמה, שלא עלה להנפה. למרות זאת, במחלקת הנוער סיפרו על שחקן מאוד כריזמטי ובעל נוכחות. "יש לו נוכחות גם במגרש וגם בחדר ההלבשה ואופי של מנהיג. הוא לא אחד שמדבר הרבה, והוא גם לא צריך, בנוער כולם הסתכלו אליו ועליו", סיפר בוקסה.

כמובן שבקבוצה הבוגרת המצב שונה. למרות מעמדו, שלמה נחשב בין השחקנים הצעירים, הוא מאוד שקט, ואת המנהיגות תופסים כמובן שחקנים ותיקים ממנו. מבין השחקנים הבכירים, שלמה קרוב ביותר לאוראל דגני, שמשחק לצידו, וגם לעומר דמארי. השניים מרבים לדבר איתו, לעזור, לכוון ולתת עצות. דגני משוחח איתו אחרי כל משחק על נקודות חיוביות וגם על כאלה לשיפור, ואילו דמארי בעיקר נותן טיפים על ההתמודדות עם הלחץ שיש במועדון גדול כמו הפועל.

למרות המחמאות מקיר לקיר במועדון, כשהגיעה ההצעה של מכבי, במועדון, כאמור,  בהפועל ת"א שקלו את העניין. הצהובים היו מוכנים להגדיל את ההצעה למיליון יורו (כשחלק מהסכום יועבר בשנה הבאה), אבל האדומים דרשו יותר. ישנם גורמים שטוענים כי דרשו מיליון ומאתיים אלף יורו, אחרים אומרים שסכום גבוה אף יותר. בשורה התחתונה, השיחות לא הבשילו, ובהנהלה הבינו עוד יותר כי מדובר בשחקן שכדאי לשמור עליו. בימים אלה טענו בחודורוב כי למרות השיחות מול הצהובים, כבר אז הרעיון למכור שחקן שגדל במועדון למכבי היה קשה לעיכול עבורם. בכל מקרה, לשלמה יש חוזה לשנתיים נוספות במועדון, ללא סעיף שחרור, ואחרי שבקיץ המו"מ הראשוני להארכת חוזהו לא צלח, במועדון מתכוונים לפעול בעניין בתקופה הקרובה.

גם הזימונים לנבחרת ישראל של אנדי הרצוג העלו את מעמדו של שלמה בחודורוב. גורמים במועדון אמנם טענו כי לא הופתעו כשקיבל זימון ראשון לצמד המשחקים מול צפון מקדוניה וסלובניה באוגוסט, אבל את הבלם הצעיר דווקא כן. גם "ההכנה" של הרצוג תפסה את שלמה לא מוכן. מתברר כי במהלך אחד מהאימונים של שלמה בנבחרת הצעירה, הרצוג דיבר איתו ואמר לו שהוא התרשם מהמשחק שלו מול מכבי נתניה. "תהיה מוכן,  יש סיכוי שאזמן אותך", אמר לו אז האוסטרי. שבוע לאחר מכן, אחרי שסיים אימון בהפועל, ניגש אליו ארז נעמן, דובר המועדון, ובישר לו את הבשורה. הוא זומן פעמים נוספות בקמפיין, אבל המטרה שלו היא לקחת חלק פעיל בנבחרת בכחול-לבן.

אולי העזיבה של גוטליב לרוסיה פינתה את הבמה לשלמה, אבל הערב (20:15) בדרבי השלישי שלו מול מכבי, הוא יוכל להוכיח שוב שהוא לחלוטין ראוי לבמה הזאת.