התובע: להרשיע את נתניה על קריאות גזעניות

מנכ"ל היהלומים: "אין שת"פ מהמשטרה". צדק יחתום אם ב"ש תשלים את שכרו. גם עזרא מתקרב. אלמוג כהן ישוב נגד מכבי חיפה

מוטי פשכצקי ויגאל גולדשטיין  08.01.20 - 18:38
תחילת כתבה

מכבי נתניה עמדה היום (רביעי) לדין בעקבות שני המשחקים בה נרשמו קריאות גזעניות לשחקנים של הקבוצות היריבות, סקציה נס ציונה והפועל כפר סבא. בדיון אף ציינו את האירוע בו נזרק בקבוק לעבר השופט שניר לוי במהלך הקרב מול הסקציה. נציגי היהלומים ביקשו איחוד של התיקים. בסופו של דבר, תובע ההתאחדות, עו"ד ניר רשף, דרש להרשיע את נתניה בכל העבירות המיוחסות לה. "היא פועלת בנושא, אך לא ניתן להתעלם מבחינת האישומים בפרק זמן קצר יחסית", אמר רשף.

עו"ד המייצג את נתניה, טל שגב, אמר: "עובדות המקרה דומות, הטיעונים דומים ולכן יש לקיים איחוד תיקים. דורשים לקיים את הדיון בדלתיים סגורות, כי מעצם ההעמדה לדין נעשתה פגיעה במועדון. המועדון חרט על דגלו מלחמה בגזענות החל מהבעלים עד הבורג הקטן במערכת". המנכ"ל ניב גולדשטיין הוסיף: "אנו נתבע אוהדים ואנחנו לא רוצים שהשמות יצאו החוצה". תובע בית המשפט החליט לדחות את הבקשה לקיים את הדיון בדלתיים סגורות.

גם שניר לוי הגיע כדי להעיד על הנהמות ששמע ועל הבקבוק שנזרק לעברו: "יש לי המון אחריות בדו"ח השיפוט, אני לא אכתוב משהו שיגרום לי להגיע לפה. הדבר האחרון שאני מחפש זה הרפתקאות. זו פעם ראשונה שלי כשופט ראשי שאני נתקל במקרה כזה, שלושת השלבים של אופ"א הוסברו לי לאחר מכן". מנגד, לטענת עו"ד שגב, לא נשמעו קריאות גזעניות.

המנכ"ל גולדשטיין הגיב לדבריו של לוי: "אין ניסיון להגיד ששופט המשחק המציא או שיקר בדו"ח, שופטי המשחק לא מבינים את האחריות במילוי דו"ח שיפוט. שחקני הקבוצות, צוות השידור והמשקיף לא שמעו נהמות ולא התלוננו. השחקנים בני העדה האתיופית שלנו היו מתלוננים בפני".

לגבי הבקבוק, עו"ד שגב אמר: "היינו הקבוצה האורחת. הכנסת בקבוק אסורה ועל המשטרה וחברת האבטחה למנוע זאת. נתניה אינה יכולה להעמיד מאבטח על כל אוהד. באופן חריג משאר הקבוצות, נתניה מימנה שני מאבטחים למשחק חוץ עם מצלמות ראש כדי להתריע ולהרתיע. האוהד נתפס על ידינו, שמו ותמונתו נמצאים בכתב ההגנה. תוגש תביעת נזיקין אזרחית כנגד האוהד כפי שבמקרי עבר הוגשו. שמו של האוהד הועבר למשטרה, הוא עוכב ושוחרר לאחר המשחק. נפעל למניעת כניסתו למשחקי בית וחוץ".

לאחר מכן, המנכ"ל גולדשטיין הפנה אצבע מאשימה למשטרה: "לצערי שניר לוי בחר לפרש בחוסר אחריות שריקות בוז שכיחות ולגיטימיות על פי החוק במגרשי הכדורגל כנהמות וקריאות גזעניות. אני מתנגד לכל סוג של קללה, אבל למיטב ידיעתי אין בכך עבירה. גם כשאנחנו פועלים נגד הגזענות, אנחנו לא מקבלים שיתוף פעולה של משטרת ישראל. נעשה לנו נזק כבר בפרסום העמדתנו לדין. אני עושה כל מה שהמשטרה דורשת על מנת להביא לבית הדין את השוטר שנכח בדיון, אך לא קיבלתי מענה. השגנו מסמך מהמשטרה שלטענתנו הוא ראייה מכרעת, אך היא נפסלה ע"י התובע. אם כך אין לנו זכות להגן על עצמנו".

בעניין אחר, למרות שהיא מתחילה להתחבר, בנתניה מבינים שהם זקוקים לחיזוק, ומתחילים לעבוד בכל הקשור לחלון ההעברות של ינואר. שני שמות מרכזיים עומדים על הפרק בזמן הקרוב: חן עזרא ושיר צדק.

עזרא, מי ששיחק בעבר בנתניה, צפוי לקבל בימים הקרובים את השחרור שלו מאומוניה ניקוסיה, ולהצטרף כשחקן חופשי. שיחות בעניין, בין סוכנו לבין הקבוצה הקפריסאית, כבר מתקיימות. הקשר ההתקפי מחזיק בהצעות מקבוצות נוספות בליגת העל, אך מעוניין להצטרף לקבוצה של דראפיץ' וברדה. גם שיחות השכנוע של אלמוג כהן עזרו מאוד בכיוון.

גם שיר צדק קרוב מאוד לחתום ביהלומים. בלם הפועל ב"ש, שעל מועמדותו פורסם לראשונה בערוץ הספורט, מקווה כי הבעלים אלונה ברקת לא תערים קשיים, ותשלים את שכרו כפי שהובטח לו בעבר. צדק לא משחק למעלה מחצי שנה, בעקבות החלטות שאינן מקצועיות בב"ש, וקשורות בעיקר לנושאים כלכליים. יש לציין, כי בין נתניה לב"ש קיימת מערכת יחסים חמה, בעיקר הודות לעסקת ההעברה של דיא סבע לבאר שבע בשעתו, טרם המעבר של החלוץ לסין.

לקראת המשחק הקרוב מול מכבי חיפה בשבת, הקפטן אלמוג כהן ישוב להרכב אחרי שריצה עונש הרחקה של שני משחקים. סתיו פיניש עשוי לאבד את מקומו. התלבטות בין אביב אברהם לניקולאס אולסק שהצטיין במשחק האחרון בניצחון על הפועל כפ"ס.