בין חברים: השיחה שסגרה את מעבר אבוקסיס

השיחה מאבי לוזון, ההצהרה של אבוקסיס והפגישה עם אברמוב בו הבינו השניים שאין דרך חזרה. כך נסגר המעבר של המאמן לבאר שבע ומה מחכה לו בקבוצה החדשה? מבט מבפנים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  08.01.20 - 15:41
תחילת כתבה

אם זה היה תלוי באלונה ברקת, יוסי אבוקסיס היה מאמן הפועל באר שבע הרבה הרבה לפני ה-8 בינואר 2020. כבר בקיץ, כך על פי גורמים במועדון, הבעלים של המועדון הדרומי בדקה את האפשרות להחליף את ברק בכר במאמן של בני יהודה, אבל התשובה שקיבלה היתה ברורה והיא החליטה לרדת מהעניין ולהפסיק את החיזורים.

מה השתנה מאז? אחרי ההחלטה על סיום דרכו של בכר, התקשר יו"ר ההתאחדות לשעבר ויו"ר מכבי פ"ת בהווה אבי לוזון לאבוקסיס ושאל אותו אם היה מעוניין לאמן את הקבוצה הדרומית. לוזון ראה את ההתנהלות של האוהדים נגד המאמן הכתומים, איתו הוא נמצא בקשר טוב בשנים האחרונות והחליט לפעול. בעבר, יש לציין, היחסים בין השניים היו קרירים בעקבות אותה פרשה עם אחיינו של אבי, גיא, בהפועל ת"א שהובילה לפרישתו של אבוקסיס ומינויו כסקאוט.

באותה שיחה התעניין לוזון אם אבוקסיס מעוניין בתפקיד המאמן בב"ש וביקש את רשותו לחייג לאלונה ברקת, וכך היה. בסביבתו של לוזון סיפרו שבאחת השיחות ביניהם, אבוקסיס אמר שבכל מקרה הוא לא יישאר בבני יהודה. בגלל ההתנהלות של הקהל סביבו וגם בגלל הרצון שלו להוריד את הלחץ של האוהדים מברק אברמוב ולוותר על כסאו עבור מי שנחשב לאחד החברים הטובים ביותר שלו. ברקת, מצידה, החליטה כי לפני שהיא מקיימת שיחה עם אבוקסיס, היא תתקשר לאברמוב ובשיחה ביניהם נתן לה בעלי בני יהודה רשות לנהל מו"מ עם המאמן.

המגעים ידעו עליות ומורדות והסיכום לא היה מיידי. אבוקסיס ביקש להשוות את שכרו בבני יהודה ולקבל חוזה לשנתיים וחצי. לקראת חצות, סוכמו התנאים. המאמן יקבל כ-80 אלף ש"ח בחודש, יותר ממה שהשתכר בבני יהודה, אבל החוזה הוא לשנה וחצי בלבד. לברקת נותר לסגור רק את הפערים מול אברמוב, שניסה לסחוט את הלימון עד כמה שניתן. הדרישה היתה לפיצוי כספי, כפי שמצוין בחוזה, אך ברקת סירבה.

המגעים המשיכו בביתם של אלי ואלונה ברקת, כאשר הראשון מעורב בכל הפרטים. בחלק קטן מהפגישה נכח גם אבי לוזון, אבל כשאברמוב הגיע, הוא עזב. כשהחלו הדיבורים על הפיצוי, אבוקסיס נכנס לתמונה. הוא שוחח עם אברמוב וביקש שחרור. הוא ידע שהפעם, בניגוד לפעמים קודמות, בעל הבית וחברו הקרוב, לא יעמוד בדרכו. השיחה נגמרה בחיוך ואבוקסיס ידע שהוא את שלו עשה. אברמוב יכול היה לקבל כסף, אבל החברות עם מי שהוביל אותו לזכייה בגביע, לאירופה, מכר לא מעט שחקנים בכסף משמעותי ובנה סגל שיכול להשאיר את הקבוצה בליגה, הכריעה.

עם זאת, הוחלט שכל שחקן שאבוקסיס או ב"ש יחליטו לשחרר בחלון ההעברות הקרוב ובקיץ, לבני יהודה תהיה זכות ראשונים עליו. גורמים המעורים במו"מ סיפרו שתומר יוספי, גל לוי וג'ימי מארין הוצעו, אבל אברמוב לא יקבל החלטה עד מינוי מאמן קבוע.

כעת הפנים של אבוקסיס לב"ש ולתהליך שעובר המועדון. למאמן הובהר כי המשחק מול מכבי נתניה בגביע יהיה צומת קריטי להמשך העונה. הדחה מהגביע, ויהיה דילול מסיבי של הסגל. ניצחון, ויישקל חיזוק באחת מעמדות הקישור.

בב"ש, אבוקסיס יחזור לשתף פעולה עם אליניב ברדה, ששיחק עימו בהפועל ת"א. בעבר, אבוקסיס הביא איתו לכל מועדון בו עבד איש אמון שיהיה לצידו. הפעם הוא קיבל את ברדה כירושה. האחרון, כידוע, נחשב לגיבור בבאר שבע ולאחר השחקנים הגדולים ביותר שלבשו את מדי המועדון. אבוקסיס לא יזכה לאותו יחס כמו חבר הצוות שלו, לפחות מצד האוהדים.

אגב, דרכם של אבוקסיס וברדה הצטלבה לא רק בהפועל ת"א. כאשר היה עוזרו של אלי גוטמו בנבחרת, ברדה מיעט לקבל הזדמנויות בנבחרת הלאומית. משחק הפרישה של ברדה, אגב, היה עם אלון חזן כמאמן זמני ולמרות ההערכה המקצועית, מעניין יהיה לראות כיצד השניים ישתפו פעולה.