חכמון: "מקצוע כפוי טובה. ה-VAR טוב לנו"

השופט ל'מגרש פתוח': "המערכת נותנת לנו גב. גם אני טעיתי"

מערכת אתר ערוץ הספורט  22.01.20 - 20:47
תחילת כתבה

ה-VAR טוב או רע לענף? מדובר באחד הדיונים הכי מעוררי מחלוקת בכדורגל העולמי מאז כניסתה של המערכת למגרשים. 133 משחקים בישראל נערכו עם השימוש ב-VAR ואחד השופטים הוותיקים ביותר, אלי חכמון, הגיע היום (רביעי) ל'מגרש פתוח' כדי לדבר על התופעה.

"ה-VAR הוא הדבר הכי טוב שקרה לשופטי הכדורגל ואנחנו במגמת שיפור", אמר חכמון, "המערכת הזו אמורה לשפר את תהליך קבלת ההחלטות, אך לא את יכולת השיפוט על המגרש. המערכת הזו נותנת לנו גב, היא כלי עזר לשופט. מלבד המחזור האחרון, המערכת התערבה כל 3.2 משחקים בששת המחזורים הקודמים, שזה נתון מדהים".

כזכור, במחזור הראשון של העונה חכמון ביצע טעות והוציא אדום לא מוצדק לשחקן ק"ש, מה שעורר את זעמו של הבעלים, איזי שרצקי, שאמר על השופט: "אין לו מושג בכדורגל". עם זאת, חכמון כבר רגיל לביקורות: "זה מקצוע כפוי טובה ומקבלים סטירות לפעמים. גם אני טעיתי וישבתי הרבה שבועות בחוץ כעונש. כשופטים יש לנו חוסן מנטאלי ואני מבין את בעלי הקבוצות, שמשקיעים כל-כך הרבה".

אז כן, למרות השימוש במערכת, עדיין מבוצעות טעויות מצד השופטים. אחת כזו קרתה במחזור האחרון, כשיגאל פריד שגה כאשר בחר שלא לשרוק לפנדל לזכור הפועל ב"ש, למרות הבדיקה במצלמות והושעה מהמחזור הקרוב. חכמון היה שופט הטלוויזיה באותו משחק וסיפר מה מתרחש מאחורי הקלעים ברגע כה מכריע.

"זיהיתי עבירה והמלצתי לפריד להגיע לעמדת המצלמות", אמר השופט, "תיארתי לו את האירוע והוא הגיע לשם וראה את המהלך מכמה זוויות. שופט המסך יכול רק להמליץ ולא לקבוע. אנחנו לא מאזינים לשידורים ולפרשנים, אין לנו פלאפונים. שום דבר לא משפיע על החלטת שופט הטלוויזיה. עם זאת, אין מסע שכנועים. שופט הטלוויזיה נותן עובדות והשופט הראשי מחליט בסופו של דבר".