ברקת טוענת: לא שמעתי שום קריאות גזעניות

המשקיף ציין נהמות, המשטרה תחקור. מב"ש נמסר: "חציית קו אדום"

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  25.01.20 - 20:16
תחילת כתבה

זה היה יכול להיות המשחק שיכתיר את יוסי אבוקסיס כמלך החדש של הפועל ב"ש, אבל במקום זה המשחק בין הפועל ב"ש והפועל ק"ש רק הוסיף את הדרומיים לרשימה השחורה של הכדורגל הישראלי - רשימת הקבוצות שהקהלים שלהם הרשמו לעצמם לנהום לעבר שחקנים כהי עור.

זה התחיל כערב כדורגל שנראה היה שיילך לכיוון חיובי. הקצב היה גבוה, האירועים על הדשא היו מרתקים ורק כדור ברשת היה חסר - אבל בהפסקה החלו לצוץ הסימנים הראשונים. בן אברהם קיבל תלונות על נהמות לכיוונו של ג'יימס אדניי ונתן אזהרה ראשונה לעצירת המשחק בעזרתו של כרוז המשחק. אלא שאת אוהדי ב"ש הוא לא הפחיד יותר מדי. הקריאות נמשכו, ולבן אברהם לא נותרה ברירה והוא עצר את המשחק לחמש דקות ולאחר מכן חידש אותו.

התגובות בסיום היו בהתאם. אלונה ברקת, שישבה ביציע של אוהדי ב"ש בניסיון להרגיע את הרוחות, טענה בפני אנשי המועדון כי לא שמעה דבר. אגב, גם אסי רחמים טען שלא שמע דבר. המשקיף, דאוד סוהיל, ציין בדו"ח השיפוט שלו מספר מקרי גזענות לאחר שריקת הסיום. לטענתו, הוא אף שוחח עם השופט הרביעי - עידן לייבה - במהלך המשחק על הנושא. במקביל, המשטרה עודכנה ויהיה ניסיון להגיע לאותם אוהדים על מנת לפתוח בהליך פלילי. יש לציין כי באצטדיון בק"ש קיימות מצלמות אבטחה.

יו"ר המנהלת, ארז כלפון, התייחס לאירועים: "המנהלת מגנה תופעה מכוערת זו. הקריאות הגזעניות והמכוערות מהסוג שהושמע ע"י חלק מאוהדי ב"ש במשחק, הינן עבירה פלילית והן חייבות להיות מטופלות בחומרה רבה ע"י מערכת אכיפת החוק. נילחם בתופעה המכוערת הזו בכל הכח, ולא נאפשר קריאות גזעניות במגרשים. אני קורא לרשויות החוק להחמיר את הענישה ומקווה שאותם עבריינים ייתפסו וישבו מאחורי סורג ובריח. מנהלת הליגות מחבקת את מרקוס דיניז וג'יימס אדניי, שחקנייה של ק"ש".

"האמת שלא שמעתי דבר, אולי בגלל שהייתי מרוכז", סיפר בסיום יוסי אבוקסיס, שספג מטח קללות כבד מאוהדי ק"ש ולא נשאר חייב. " גם השחקנים של ק"ש אמרו לי שלא שמעו דבר. אם זה אכן קרה, מדובר במקרה חמור שאסור שיחזור שנית".

בצד השני, קובי רפואה החזיק בגרסה קצת אחרת משל אבוקסיס: "כולם שמעו. טוב שהשופט הפסיק את המשחק, זה בדיוק מה שהוא היה צריך לעשות. מי שצריך לטפל בזה, יטפל. זה לא כיף לשמוע את הדברים האלה, אבל זה מחוץ לתחום שלי". אחמד עאבד הוסיף על דבריי מאמנו החדש: "חוויתי את על בשרי, זה לא נעים. צריך להילחם בזה בצורה הכי קשה שיש, כולנו שווים, אני מקווה שזה ייגמר מתישהו. ברור שהיה קשה להם לשמוע את זה, אבל הם יהיו בסדר. אנחנו מעודדים אותם ונהיה איתם עד הסוף".

מהפועל ב"ש נמסר בתגובה: "הנהלת המועדון מבקשת להבהיר מעל לכל ספק כי היא רואה בהתנהגות גזענית חציית קו אדום ערכית וחוקית והיא תנהג כלפיה באפס סובלנות. אנו מתנצלים בפני כל מי שנפגע מאירועי המשחק הערב מול ק"ש. נדגיש כי יש לנו אמון מלא בבית הדין וביכולתו לרדת לחקר האמת באירוע זה - כך שכולנו נבין את שארע ונפיק מכך את המסקנות הנדרשות. המועדון מבקש לנהוג במידת האחריות ושיקול הדעת, כך שלא נחטא בהכתמת כלל ציבור אוהדי המועדון".

והיה גם כדורגל. "ההגנה הייתה טובה", סיפר אבוקסיס על התחושות מהמשחק של קבוצתו. "אבל אנחנו צריכים לעשות הרבה יותר בהתקפה. קבלת ההחלטות שלנו הייתה רעה ולמרות שהגענו למצבים, המסירה האחרונה הכריעה. שחקנים רצו ונתנו הכל, אבל זה הספיק רק למשחק הגנה. אנחנו רוצים להוסיף עוד שני שחקנים לחלק הקדמי, אבל אני חושב שאפשר לקבל יותר מהחומר הקיים".

גם רפואה יצא מהמגרש עם תחושות די קשות, בעיקר בהתחשב בהצלה הענקית של אורן ביטון מקו השער בתוך תוספת הזמן: "התחושות לא פשוטות, שיחקנו טוב לאורך כמעט כל המשחק. השחקנים היו מחויבים. אפילו היינו יכולים לכבוש בדקה ה-90, אבל ניקח מכאן את הנקודה ונצא לדרך חדשה".

אחמד עאבד, שפתח בהרכב בבכורה שלו בק"ש, הוסיף: "התגעגעתי מאוד, שמח שחזרתי לשחק כדורגל. זה היה חסר לי מאוד ומפה אני יוצא לדרך חדשה. בתקופה הקשה שעברתי עבדתי מאוד קשה כדי להיות מוכן. התגעגעתי למקום הזה, לאנשים פה - אתם יודעים מה היא ק"ש בשבילי. הפועל ת"א? לא רוצה להתייחס אליהם, יש לי רק מילים טובות להגיד עליהם. את הכסף שמגיע לי אני אקבל, ושיהיה להם בהצלחה".