בשל הקריאות נגד מלדה: ב"ש נקנסה ב-15 אלף ש"ח

עונש קל לדרומיים, שיחזרו לבית הדין בעקבות אירועי המשחק מול ק"ש: "תחילתו של כדור שלג". וגם: שלילת מנויים ותביעות אזרחיות - התכנית של ברקת למיגור הגזענות

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  26.01.20 - 14:31
תחילת כתבה

הפועל ב"ש תבקר לא מעט פעמים בבית הדין בתקופה הקרובה, אבל לפחות בפעם הראשונה היא יכולה להגיד בביטחון שהיא יצאה בזול. יממה אחרי האירועים המכוערים בק"ש, הדרומיים עמדו לדין על קריאות גזעניות דומות נגד יונס מלדה ממכבי נתניה ונקנסו בסכום פעוט של 15 אלף ש"ח בלבד.

"כדאי להפנות את תשומת לב ההנהלה לתחילתו של מה שנראה כמו 'כדור שלג' של תופעת גזענות בקרב קהל אוהדיה, אשר ראוי לגדוע כבר עכשיו בכל דרך חוקית קיימת. ", כתב הדיין נעם ליובין, שבחר שלא לפעול על פי התקנון ולהעניש במשחק ביתי ללא קהל או במשחק רדיוס עם קהל, אלא להפעיל את העונש המינימלי של קנס אותו הגדיל מ-10,000 ל-15,000.

"על ראשי הקבוצות מוטלת האחריות למלחמה זו", המשיך ואמר ליובין. "ויודגש כי הסברים במקרה זה, של 'פעם ראשונה' או הסברי 'מיעוט' העוסקים במלאכה הגזענית, לצד הכחשות גורפות מבלי לבצע כל בדיקה - ראוי כי לא יישמעו ויש בהם על מנת להעניק רוח גבית לאותם גזענים".

במקביל, בב"ש ממשיכים לעסוק באירועי אמש. נכון, הקריאות אמנם לא נשמעו אצל אנשי הקבוצה, אך הם נרשמו בדו"ח של השופט, שלומי בן אברהם, וצויינו בדו"ח המשקיף, סוהיל דאוד. בן אברהם ציין בדו"ח שלא שמע את הקריאות הגזעניות בחצי הראשון, כשהמשקיף היה זה שעדכן אותו. את הקריאות במחצית השנייה הוא אכן שמע, ובגללן הפעיל את השלב השני בנוהל שלושת השלבים והורה על עצירת המשחק ל-5 דקות.

מול נתניה, הדיין נועם לובין ביקש את חוות הדעת של שופט המשחק, רועי רינשרייבר, והקוון, רועי חסן, שהוגשו רק הבוקר. בחוות הדעת נכתב כי נשמעו נהמות, אך השופטים לא ידעו לומר לכיוון מי הם הושמעו. אתמול, המשקיף כבר ציין כי מדובר בקריאות לעברו של ג'יימס אדני מק"ש במחצית הראשונה, ובמחצית השנייה לעברו של מרקוס דיניז. בית הדין מחמיר בעונשים של קריאות גזעניות וההערכה היא שאם הקבוצה תורשע, יהיה מדובר בקנס גבוה. אגב, לשופטים ישנו איסור בישראל להפעיל את השלב השלישי של פיצוץ המשחק, נכון להיום.

בבאר שבע ביקשו את עזרת ק"ש במציאת אותם אוהדים שנהמו לכאורה, במטרה להגיש תביעות אזרחיות ולשלול מינויים. "אלונה לא תיתן יד לגזענות בשום צורה, זה חשוב לה יותר מתואר", אמרו בקבוצה.

גם מרואן קבהא סיפק התבטאות משלו באינסטגרם: "שנתיים אני במועדון הזה שמשחקים בו שחקנים ללא הבדל דת או גזע. מעולם לא נתקלתי בגזענות, אנחנו השחקנים תמיד איתכם כמו שאתם תמיד איתנו. אוהבים ומעריכים".

בצד המקצועי ולראשונה מאז מונה, נשמעו אמש קולות נגד סגנון המשחק של יוסי אבוקסיס. "ב"ש זה לא בני יהודה או סכנין, החשיבה חייבת להיות התקפית ולא רק איך לא לספוג", אמרו שחקנים בקבוצה. "אם לא ההצלה של אורן ביטון מהקו, היינו מפסידים".

רביעיית ההגנה זכתה אמנם למחמאות, אבל החלק הקדמי ספג ביקורת. אבוקסיס ביקש לקדם הגעת אלון תורג'מן, שהשאלתו עד סוף העונה כבר סוכמה. כעת, הצדדים מתווכחים על אופציית הרכישה והסכומים אותם ירוויח אם וכאשר ימשיך בב"ש. במקביל, קשר ספרדי סירב להצעה שהוגשה לו, בטענה כי הוא לא מעוניין להגיע לשחק בישראל.

"גם בגיל 49 אפשר עוד לשנות אופי, ויוסי יהיה חייב לשנות גישה", אמרו האוהדים בסיום. השחקנים הסבירו כי ניגשו להודות לקהל מאחר ולטענתם לא נשמעו שום קריאות גזעניות. בתוך כך, רמזי ספורי פרק במשחק את הכתף, אך זו הוחזרה מיד למקום. בעקבות כך, הקשר לא יהיה כשיר למשחק ברביעי מול מכבי ת"א בטרנר.